Zahrada v růžové barvě pro každého romantika

Zahrada v růžové barvě působí něžně, jemně a romanticky. Růžově kvetoucích květin a keřů najdete mnoho. Představte si nádherný růžový sad, lány tulipánů nebo dokonalé velké květy magnólií. Věděli jste, že růžově kvete třeba i pažitka. Přinášíme přehled těch nejčastěji pěstovaných.
depositphotos_5474847_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zahrada v růžové barvě nemusí být složená jen z růží

Zahrada v růžové barvě rozkvétá brzy na jaře

Kamélie

Pokud chcete vybudovat zahradu v růžové barvě, vsaďte na kamélie. Kamélie Williamsova „Donation“ (Camellia x williamsii) jsou vzpřímené keře s lesklými tuhými listy a velkými poloplnými růžovými květy s tmavším žilkováním. Vysazujeme je na podzim nejlépe do velkých nádob s vřesovištní zeminou. Kamélie musíme chránit před mrazem. Ideální místo je v toulavém stínu. V době růstu potřebuje pořádnou zálivku. Pokud kořenový bal přeschne, budou další jaro opadávat poupata. Můžeme tvarovat řezem. Kamélie mohou být napadány červci.

Pryskyřníky

Hlíznatý Pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus) vytváří velké pivoňkovité květy na tenkých lodyhách. Vysazujeme je ven brzy na jaře na plné slunce. Kultivar „Accolade Pink“ je k mrazům mírně tolerantní, ale déletrvající mrazy jej mohou poškodit. Proto bychom měli pryskyřníky před silnými mrazy chránit, třeba přenesením do zimní zahrady. Jestliže chceme, aby pryskyřníky kvetly už brzy zjara, vysadíme je již na podzim do nádob a přes zimu uchováme na mrazuvzdorném místě.

Tulipány

Nízké botanické druhy tulipánů (Tupila humilis) mají zpravidla hvězdicovité květy, odrůda „China Pink“ je liliokvětý vysoký tulipán. Téměř všechny tulipány jsou odolné. Vysazujeme je na podzim do hlinité až jílovité půdy 10-15 cm hluboko na slunce nebo do polostínu. Je lepší chránit je před větrem. Po odkvětu odstřihujeme semeníky, čímž posílíme cibule. Když zežloutnou listy, cibule vyzvedneme a uložíme do sucha.

Léto

Trávnička

Do zahrady v růžové barvě se nebojte zasadit trávničku. Trávnička jalovcolistá (Armeria Juniperifolia) je stálezelená trvalka, vytvářející husté polštáře s kulovitými tmavě růžovými květenstvími. Na jaře nebo začátkem léta vysazujeme do středně úrodné směsi s přídavkem ostrého písku a postavíme na plné slunce. Trávničky dobře rostou i na mořském pobřeží, protože dobře snášejí zasolení půdy.

Hvozdíky

Hvozdík čínský (Dianthus chinensis), kultivar „Raspberry Parfait“ je větvená kompaktní trvalka, obvykle pěstovaná jako letnička, Tmavě růžové květy mají velké tmavší střední oko. Ven hvozdíky vysazujeme po ledových mužích na plné slunce.

Slézovce

Slézovec dřevitý (Lavatera arborea) odrůdy „Pink Frills“ je poloopadavý keř s nálevkovitými květy. Kultivar „Salmon Beauty“ je rychle rostoucí odrůda slézovce tříměsíčního s lososově růžovými květy. Ven slézovce vysazujeme začátkem léta do lehké propustné půdy na plné slunce. Vyvarujeme se větrných míst.

Tabák

Tabák Sandeřin (Nicotiana sanderae) „Havana Apple Blossom“ je vzpřímená letnička s řídkými hrozny květů. Tyto hybridy i slabě voní. Stonek i listy jsou lepkavé. Na záhony vysazujeme v květnu do vlhké a propustné půdy na slunce i do stínu.

Pozor! Všechny tabáky jsou jedovaté.

Podzimní zahrada v růžové

Astry

Astra čínská (Callistephus chinensis) „Milady Rose“ patří mezi oblíbené, vzpřímené a rychle rostoucí letničky s velkými pravidelnými květy, připomínající chryzantémy. Ven vysazujeme po posledních mrazech do kvalitní zeminy na plné slunce. Vyšší odrůdy aster je lepší podepřít, aby se křehké stonky nelámaly. Když budeme odstraňovat staré úbory, rostlina nakvete znovu. Semena vyséváme brzy zjara. Semenáčky občas zasahuje hniloba – padání aster.

Zima

Vřesy a vřesovce

Vřesovec Darley-Dalský (Erica x darleyensis) „Jenny Porter“ je košatý stálezelený keřík s jehlicovitými listy a růžovými baňkovitými velmi drobnými květy. Vysazuje se na podzim do zeminy bohaté na humus (uvedené vřesovce nepotřebují vřesovištní substrát). Umisťujeme je na plné slunce. Po odkvětu je vhodnější odstřihnout celé květenství, aby se vřesovec zahustil. Za teplého a vlhkého počasí hrozí vřesovcům nákaza šedou plísní.

Zahrada v růžové se neobejde bez růží

Samostatnou kapitolou mezi rostlinami kvetoucími růžově jsou samozřejmě růže. Bez nich nemůžete zkrátka zahradu v růžové barvě vybudovat. Mezi těmi, které jsou typické růžovou barvou květů, vyzdvihneme zakrslý mnohokvětý kultivar „Queen Mother“ s vonnými ploše rozevřenými květy. „Judy Fischer“ je minirůže, rozkvétající slabě vonnými, jemně tmavorůžovými květy. Světle růžová se žlutými tyčinkami, to je historická růže damascénská (Rosa damascena), která je v pupenech světle červená a později vybledne až do růžové barvy.

Další odrůdy růží s růžovými květy:

 • Angela
 • Beverly
 • Cindarella
 • Fortuna
 • Hansa
 • Jasmina
 • Larisa
 • Roselina
 • Xenia
 • Moin Moin
 • Dolomiti

Také spousta stromů kvete růžově. Zde je potřeba zmínit zejména magnolii a japonskou třešeň sakuru. Magnolie je považována za jeden z nejkrásnějších stromů vůbec. Nejzajímavější jsou velké květy, které mohou být v bílé, žluté, růžové a tmavě nachové barvě. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště, špatně snáší vítr a mráz. V Čechách se nejčastěji pěstuje šácholan Soulangeův nebo šácholan hvězdokvětý. Oba druhy jsou opadavé.

Sakura neboli japonská třešeň je jeden z nejromantičtějších stromů. Korunu košatého stromu v době rozkvětu zdobí záplava růžových kvítků. Pro její pěstování se ale musíte obrnit trpělivostí. Kvést bohatou korunou totiž začne až tak po 5 letech od vysazení. Nejlépe se jí bude dařit v polostínu.

 

 

27.4.2023 12:34| autor: Martina Pilzová | zdroj: homago.cz, nejkrasnejsi-ruze.cz, Zahrada v kořenáčích po celý rok (nakladatelství Readerś Digest Výběr

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist