Zahrada v srpnu – co dělat a na co se připravit

Léto je na vrcholu. Svatá Anna sice předznamenala konec teplých nocí, dny se začaly krátit, ale denní slunce vyhřívá zahradu v rozpuku barev a úrody. Srpen je měsíc, kdy se zahradník kochá plody své práce a jen tak zlehka udržuje svůj dokonalý svět v plné kráse.

To ovšem neznamená, že se na zahradě nic neděje. Počasí je nevyzpytatelné, tu je třeba napravovat škody po prudkém lijáku nebo kroupách, tu naopak pilně zalévat, protože panuje sucho. Pozor na prudké bouřkové deště, zpravidla rostliny nezavlaží ke kořenům, protože jsou krátké a voda steče po vyschlém povrchu. Kontrolujte proto vláhu v záhonech jednoduše tak, že odhrábnete deset centimetrů svrchní zeminy – když pod ní najdete sucho, musíte zalévat.

Záhony  v květu

Mnoho letničektrvalek nám dělá radost celé léto. Abyste jejich kvetení prodloužili, nenechte rostliny vytvářet semena, pak nasazují na nové květy. Srpen je bohužel měsíc, kdy se rychle množí nejrůznější škůdci, zejména mšice si vybírají výhonky lichořeřišnice, první poupata jiřin i druhé kvetení růží. Procházka zahradou a pečlivé prohlížení rostlin se vyplatí – když proti mšicím, ale také houbovým chorobám na listech zasáhnete včas, odstraníte je a použijete lokálně postřik, zabráníte rozšíření. Pár rostlin letniček a dvouletek si ponechte pro sběr semen. Měsíčky, macešky, lichořeřišnice, černucha, všelicha a jiné druhy, jejichž vzrůst a květy se vám zvlášť zalíbily, poskytnou semínka pro příští rok. Nechte je dozrát na záhonu, pak seberte, dosušte na vzduchu a pečlivě uložte do označených papírových sáčků a na suché a chladné místo, kam nemůže hmyz a hlodavci. Kdy to nejde?

Pokud jste si koupili semínka či sazenice hybridů označených jako F1 – ty prostě vhodná semena nevytvoří. Odstraňujte také odkvétající květy záhonových růží, zbytečně by se tvorbou semen vysilovaly. Vysazujte cibulky sněženek, bledulí, kandíků a odolných bramboříků i podzimních ocúnů pro krásné květy letošního podzimu a příštího jara. Po odkvětu ostřihejte květy lilií, nechte jim zaschnout listy a pak cibule vyjměte a uložte k přezimování. Na záhonech denivek pravidelně odstraňujte odkvétající květy. Nezapomeňte dát oporu vysokým mečíkůjiřinám, aby se tíhou květů nepolámaly.

Trávník a živé ploty

Zvlášť v mokrém létě tráva roste před očima i v srpnu, takže stále pravidelně sekejte.  V polovině měsíce ale už přestaňte s hnojením dusíkatými hnojivy, aby se tráva pomalu začala chystat na zimu, z téhož důvodu začněte omezovat i zálivku. Keře a živé ploty naposledy stříhejte. Keře tím provzdušníte a umožníte jim nasadit ještě v tomto roce nové výhony, které ponesou listykvěty v příštím roce. Azalky a rododendrony zmlazené po odkvětu hlubokým řezem podporujte v letním růstu vydatnou zálivkou ke kořenům a jedenkrát týdně jim přidejte do zálivky dusíkaté hnojivo. Jehličnatým živým plotům ještě zakraťte výhony vyrážející mimo žádaný tvar. Zejména u tújí používejte k zakrácení raději ostré nůžky než křovinořez, ten totiž větvičky nezastřihne rovně, ale roztřepí je, a jejich konce pak hnědnou.

Sklízíme, sázíme, hnojíme

Do konce srpna dozrají na záhonech poslední rajčata. Později už nemají v našich podmínkách dostatek slunce, takže nemá smysl nechat je v srpnu ještě vykvétat. Naopak, květy odstraňujte, aby rostlina dala celou sílu do růstu a zrání plodů. Slízejte úrodu fazolí a hrášku, později vysazený hlávkový salát, dosévané ředkvičky a kedlubny, letní mrkev, řapíkatý celer. Bulvám celeru olámejte spodní listy, podpoříte tím jejich růst. Radost vám dělají dýně a tykve, aby narostly do obřích rozměrů, podložte je opatrně tak, aby nehnily od země. Pro pozdní sklizeň salátu vysejte odolný polníček, pekingské zelí. Pro sklizeň po celou zimu vysejte špenát a mangold, budete mít zeleninu až do jara. Stejně vám poslouží růžičková kapusta, jejíž sazenice nyní můžete vysadit na záhon uprázdněný po letní zelenině. Pokud cibule má listy již suché, sklízejte ji a nejprve odložte na záhon, aby zde vyschla.

V deštivém počasí ji dejte uschnout do skleníku nebo přiklopte skleněným poklopem. Sklízejte i česnek, pokud již mu uschly listy. Odstraňte mu vrchní slupku a ponechte jen tu, která drží pohromadě stroužky, pak ho svažte do snopků a zavěste. Vysévejte cibuli pro sklizeň v příštím roce. Na uprázdněné záhony můžete vysít směs rychle rostoucího hrachu, hořčice, pelušky, řepky, ovsy a bobu. Po odkvětu je posekejte a zaryjte do půdy jako zelené hnojivo. Ale pozor – jen tam, kde nechcete tyto plodiny příští rok pěstovat. Jako zelené hnojivo pro všechny záhony je výborná svazenka vratičolistá. Ze semínek vyroste rychle a v září a říjnu její květy poskytují potravu pro včelymotýly. Na podzim ji pak zaryjete do půdy.

Ovocné keře a stromy

Rybízy a angrešty, ale také třešně, višně, meruňky a broskve jsou sklizené, je nejvyšší čas k letnímu řezu. Odstraňte staré letorosty a prostříhejte keř nebo strom tak, aby měl dostatek místa na mladé výhony. Slízejte letní jablka a blumy, nezapomínejte na zálivku podzimních jabloní, hrušní a slivoní, aby měly dostatek živin pro tvorbu pěkných plodů. Jablka a hrušky napadené škůdci nebo hnilobou otrhávejte. V suchém počasí se často objeví jemné pavučinky svilušek. Chemii při dozrávání plodů raději nepoužívejte, ale rázně proti nim zakročte neškodnými přípravky na bázi lecitinu nebo řepkového oleje. Po sklizni proveďte ještě jeden postřik proti obaleči jabloňovému, který často decimuje jabloně a slivoně. Sbírejte poslední maliny a ostružiny a jakmile přestanou plodit, uřízněte výhon nízko nad zemí.

TIP

Pro výzdobu bytu

V srpnu je vhodné začít rychlit cibuloviny, které vám budou zdobit byt o Vánocích. Už teď můžete do květináčů vysadit hyacintynarcisy. Květináče přikryjte, aby k nim nepronikalo světlo a umístěte na co nejchladnější místo. Cibule si vytvoří bohaté kořeny pro příští pěkný vzrůst rostlin.

Text: Gabriela Koulová

2.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist