Zahrada v září – co dělat a na co se připravit

Léto je za námi, i když to babí přináší často příjemné slunečné dny bez úpalu, kdy pobyt na zahradě je nejkrásnější. Stále nám ještě kvetou růže, některé keře, dokvétají letničky a v plné kráse se rozvíjejí podzimní trvalky. Pro příští sezónu právě teď můžete udělat nejvíc práce.
shutterstock_493429285-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tráva bude chtít určitě ještě posekat, už ale nehnojte, zalévejte málo a jen když je příliš velké sucho. Neponechávejte posekanou trávu na trávníku, naopak ho pečlivě vyhrabejte a holá místa dosejte, aby na jaře pěkně zarostla. Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku vertikutací, zbavíte ho tím mechu a umožníte kořínkům před zimou se nadechnout.

Čas sklizně

Přišla doba úrody jablek, hrušekšvestek. Sklizené ovoce pečlivě prohlížejte, nikdy neukládejte pro zimní zásoby jablkahrušky natlučené nebo poškozené hmyzem či hnilobou. Odrůdy pro skladování rozložte na lísky nebo koše a uložte je v chladné tmavé místnosti. Pravidelně zásoby kontrolujte a odstraňujte plesnivé či hnijící kusy. Dozrávají také pozdní ostružiny, ze kterých můžete vyrobit lahodné marmelády. Jablka se hodí na kompoty, klevely i vynikající mošt. Vlašské ořechy už se vylupují a padají, takže je posbírejte, nechte oschnout, odstraňte zbytky zelené slupky a dobře oschlé uskladněte. Hrozny vinné révy nechte dozrát co nejvíce, aby zesládly. Pak je opatrně odstřihněte a révě zkraťte vrcholky letorostů. Sklízejte také semínka letničektrvalekrostlin, jejichž krásu si přejete na zahradě vidět i v příštím roce. Nezapomeňte odstraňovat odkvetlé květy růží a stále hlídejte napadení chorobami, proti kterému je třeba i v tomto období rázně zasáhnout.

Zahradu vám zdobí květy jiřin, aby kvetly co nejdéle, stříhejte květy na dlouhých stoncích pro výzdobu váz. Doplní je také první barevné listopadky, poslední cíniekopretinyvětvičky okrasných keřů, které začínají probarvovat listy do červenýchžlutých barev. Půvab podzimních záhonů doplní vřesy,  tabák, okrasné kapustyokrasné trávy, které ještě dokvétají a začínají sesychat do trsů stejně půvabných, jako když byly zelené. Na zeleninové zahrádce dozrávají dýně, sklízí se celer, podzimní mrkev, brambory, poslední hrášek a fazolky, cukety a baklažány, podzimní zelí, květák, špenát a mangold. Záhony po zelenině pečlivě zryjte a můžete ještě zasít zelené hnojení – jetel, vikev a hořčici, které pak brzy z jara zaryjete do půdy. Do pozdního podzimu i zimy vám na záhonech zbude pozdní růžičková kapusta, zelená petrželka, pažitka a odolné odrůdy špenátu.

Čas sázení a přesazování

Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlinkontejnerů na záhony. Do skalek a lemů záhonů vysazujte půvabné protěže, hořce, ale také polštářovité plaménky nebo krásné bodlákům podobné trnité máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí květů zdobit centra záhonů i místa v okolí keřů. Nyní je také vhodný čas pro vysazení jehličnanůstálezelných dřevinkontejnerů, budou mít dostatek času do zimy zakořenit. Všechny jehličnany na zahradě vydatně zalévejte, potřebují nabrat vláhu pro zimu. Do země také již potřebují usadit jarní cibuloviny –  tulipány, ladoňky a talovíny. Jen s narcisy počkáme ještě pár týdnů, pokud ovšem nehrozí, že první mrazy přijdou příliš brzy. Před těmi je třeba chránit také vysázené choulostivější druhy trvalek, pokud předpověď hrozí ranní mrazíky, rostliny přikryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Přes den jim ale ještě dopřejte paprsky slunce a přísun vzduchu. Letněné květiny pomalu stěhujte domů. Dopřejte jim raději pozvolný přechod, přemístěte je nejprve do teplé místnosti, pak ty, které na zimní období potřebují chlad, teprve přeneste do místnosti studené. Dokvétají také muškátytruhlících, je čas je ostříhat a přenést na zimu domů. Choulostivé fuchsie stěhujte co nejdříve, první větší chlad by je zahubil. Jejich keříky zastřihněte, uložte je do místnosti s teplotou okolo 10 °C a přestaňte s pravidelnou zálivkou – v zimě jim stačí mírná jedenkrát týdně.

TIP

Bylinky na zimu

Aby vám nechyběly čerstvé bylinky ani v zimě, z trvalek (máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn, tymián) si odeberte kousky trsů do květináčů a rychle rostoucí letničky (majoránka, petrželka, řeřicha, kerblík) si do nádob vysejte. Pro kousek natě do polévky můžete seříznout vrchol celeru a položit ho na talířek s trochou vody, nať bude růst po několik týdnů.

Text: Gabriela Koulová

1.9.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist