Zahradám i zahrádkám sluší kamenné šperky

S kameny v zahradě můžete doslova čarovat a s jejich pomocí vytvořit krásná zákoutí, která dodají i malému pozemku neopakovatelné kouzlo. Kde všude se dají kameny využít? A slouží jen k dekoraci?
depositphotos_4569726_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Kameny v zahradě se často používají k vydláždění cestiček mezi záhony

Kameny v zahradě patří nejen do skalky

Kameny v zahradě mají skutečně široké využití, protože je lze použít jako dekorativní i funkční prvky. Hodí se především do venkovských a přírodních exteriérů, ale pracuje s nimi i moderní architektonický styl. Tím, že jim dáte na svém pozemku prostor, propojíte esteticky zahradu s domem, což vypadá zvláště pěkně u starších městských domků a vil nebo u vesnických chalup.

Menší kameny upotřebíte nejen na skalce, kde se už z podstaty věci jejich přítomnost očekává. Do těchto zahradních partií vybírejte drobnější, členité kousky. Hodí se prakticky všechny typy hornin, snad s výjimkou těch vápencových, z nichž se vlivem vlhkosti uvolňují minerály, což může některým rostlinám uškodit.

Menší kusy ploché břidlice, čediče nebo pískovce využijete na cestičky a nejrůznější nášlapy, které umístěte tu a tam i mezi záhony, aby se vám mezi nimi lépe pohybovalo. Obecně platí, že k tomuto účelu je vždy lepší zvolit méně porézní horniny, které v zimě tolik nepodléhají chladu a výkyvům počasí a nepopraskají. Do spár mezi kameny vysázejte vhodné rostliny, třeba úrazník, protože ty pak prorostou spárami a lépe kameny ukotví v podloží.

Kámen si s vodou rozumí

Přímo ideálním místem pro usazení kamenů jsou vodní plochy jako jezírka, rybníčky nebo umělé vodopády a fontánky. Do těchto míst se hodí tvrdé horniny, třeba žula. Využít lze třeba říčních valounů, vhodný plochý kus vytvoří pěkný přepad do vodopádu a s menšími kameny vydláždíte celé zahradní jezírko.

Vedle romantických fontánek nebo u přírodních zdrojů, jako jsou potůčky protékající pozemkem, najdou uplatnění velké kamenné solitéry. Takové se často nacházejí nevyužité přímo na pozemku nebo je vykopete při stavebních pracích.

Přírodní kameny v zahradě poslouží při stavbě zídek, k „přiznanému“ zpevnění svahů nebo jako schůdky spojující terasy a menší převýšení. Velké ploché kameny nahradí zahradní lavičku a ze správně vybraných kousků vytvoříte stylové ohniště. Po letní sezoně můžete kameny odstranit a vyčistit, nechat stanoviště zarůst travou a příští rok „sestavit“ ohniště na jiném místě.

Pro majitele moderních zahrad tu jsou gabiony

O kamenné prvky lze obohatit i moderní zahrady. Třeba ve formě gabionových plotů, kdy se do antikorozně upravené svařované sítě nasype kamenná výplň. Na podobném principu jsou založeny i menší drátěné koše, které jsou alternativou velkých gabionů a používají se k celkovému proteplení jinak poměrně chladné atmosféry, kterou někdy moderně komponované pozemky vyzařují.

13.9.2023 7:32| autor: Romana Slaninová | zdroj: www.drevostavitel.cz, www.tvbydleni.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist