Zahrádky za domem mohou být také krásné

Domov, to není jen interiér, který vídáme každý den, kam se vracíme z práce nebo z cest. Domov je i místo, které je bezprostředně spjaté s okolím našeho domu. Pokud chceme vytvořit v jeho okolí harmonické prostředí, měli bychom okolí věnovat stejně tolik času a energie, jako vnitřním prostorám domu. Dnes se tedy zaměříme na dvorky a zahrádky za domem. Podíváme se na to, co se v okolí domu dá změnit a čím se dá vylepšit.
bezy-cerne-byvaji-castou-soucasti-zahrad-u-zemedelskych-usedlosti.-jejich-koreny-ovsem-casto-vrustaji-do-stavby-budov-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Uvažujeme-li o terénních úpravách, většina lidí si pod tímto pojmem dokáže představit pouze úpravu záhonů a výsadbu rostlin, to však nemusí být to jediné, co můžeme do této kategorie zahrnout. V těchto souvislostech je třeba přemýšlet i nad takovými prvky, jako jsou ploty, terasy, vodní prvky, stěny, schody a vše ostatní. I to je součástí okolní krajiny.

Dalším významným prvkem zahrad za domem bývají kamenné cesty, které mohou provést návštěvníky po celé zahradě a zároveň okolnímu prostředí přidat na tajemnosti, například tím, že zdánlivě povedou na skrytá místa anebo budou směřovat mimo zahradu.

Co se rostlin a veškeré vegetace v zahradách týče, všechno obecně vyžaduje hodně pozornosti a péče. Již při plánování se tedy pokuste vytvořit veškerá dekorativní místa s rostlinami co nejpečlivěji. Abyste mohli vytvořit důkladný plán, je nutné znát dostatečně půdní podmínky a také se snažit dodržovat požadavky pro pěstování jednotlivých typů rostlin. Pokud tento postup nedodržíte, neočekávejte, že změna ve vaší zahradě bude trvalejšího charakteru. Pro vytvoření harmonie a příjemného dojmu ze zahrady kombinujte vhodné přírodní materiály a ladící barvy. Jednoduchý a čistě působící design má často mnohem lepší výsledný efekt než příliš složité kombinování. Někdy to jediné, co budete potřebovat, je vyslechnout názor ostatních a nechat se jím inspirovat a vést. Samozřejmě pokud se jedná o složitější projekt, je na místě poradit se s odborníkem.

I travní porosty ve vaší zahradě mohou působit velmi poutavě, když víte, kde a jak je správně vysadit, aby vypadaly co nejefektněji. Například při dopadajícím večerním světle anebo i v zimě s námrazou na listech vypadají trávy naprosto neodolatelně.

Máte-li na své zahradě dostatek prostoru, zbudujte zde některý z vodních prvků, který prostor celkově výrazně oživí. Záleží na vás, zda zvolíte fontánku, vodní kaskádu, jezírko, nebo třeba jen pítko.  A pak jsou tu samozřejmě ještě rostliny a květiny. Kombinujte barvy, tvary, textury, dokud nevytvoříte harmonický prostor.

Uvidíte, že nakonec se vám podaří vybudovat za vaším domem velmi útulnou venkovní plochu, zkrátka prostředí, které budete rádi využívat jako další obytnou plochu v případě příznivého počasí. Každým rokem na jaře bude obklopen váš dům živými barvami a svěží jarní zelení trávy. Dalo by se říct, že zahrada za vaším domkem bude pro vás takovou další relaxační zónou navíc.

Text: Zuzana Bohdalová

5.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist