Zahradní altán: jakou vybrat střechu a podlahu?

Když si někdo koupí zahradní altán, málokdy na něm chce hned něco měnit. Jsou ovšem tací, kdo mají notorickou chuť vylepšovat a hned přemýšlejí, jak altán opatřit kvalitnější střechou nebo krásnou podlahou. V případě, že si necháte altán postavit podle své představy, ve výběru střechu i podlahy už máte úplnou volnost. Podívejme se, jaké možnosti altánových krytin a podlahovin se nabízejí.

​Důležitá podlaha

Koupíte-li si zahradní altán bez podlahy, můžete ji nechat vyrobit z několika materiálů. Podlaha by měla navazovat na materiál celého altánu, dobře se udržovat, být bezpečná a odolná vůči povětrnostním vlivům. Ideální jsou například venkovní nesmekavé dlaždice s patinovým efektem. Jiným řešením je podlaha cihlová nebo kamenná: z pískovcových kvádrů nebo žulových dlaždic. V úvahu přicházejí také dlaždice z nepravého kamene, žulové chodníkové kostky nebo větší kostky dlažební. Poslední dobou se stále více do zahradních altánů osvědčují odolná a nesmekavá dřevoplastová prkna, která se používají na terasu nebo k bazénu; prodávají je třeba kp-terasy.cz. Ať bude podlaha z jakéhokoliv materiálu, musí organicky navazovat na své okolí – na materiál schůdků (pokud stojí altán na podezdívce), na cestičku a trávník.

TIP: Domky-chatky.cz mají v nabídce altány bez podlahy i s podlahou. Otevřený altán s dřevěným mřížovím, uzavřený altán s dveřmi a výklopnými okny, i altán s podlahou z betonových dlažebních kostek a s zavazujícími plůtky. Cokoliv.info prodává altán s mřížovím na popínavky vedle vchodu a s vestavěnou lavičkou.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

​Pod jakou střechou v zahradě odpočívat?

Střecha altánu dotváří styl celé stavby. Většinou bývá sedlová a kopírující půdorys; tvoří ji tedy čtyřboký nebo šestiboký hranol. Ten je někdy je narušen větracím okénkem, nad kterým střecha pokračuje věžičkou. U jednoduchých altánků se často používá asfaltový šindel nebo pískovaná asfaltová lepenka. Nákladnější altánky podle individuálních projektů mohou zdobit stylové dřevěné štípané šindele, došky nebo keramické patinované střešní tašky. Originální je také rákos. Strop mohou pokrývat palubky, ale zahradní altán může mít i polootevřenou střechu z cedrových fošen (na snímku), která zaroste hustou mohutnou popínavkou.

O zahradních altánech si přečtěte také v článku Altán jako místo odpočinku i okrasa zahrady. 

Alena Jansová

2.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist