Zahradní bazén – jak ho vybrat?

Málokdo z nás si dovede představit léto bez koupání. Vodní prostředí pomáhá uvolňovat svalstvo a nechá tělo odpočinout od gravitační síly. Plavání otužuje, zlepšuje dýchání a pomáhá nám v relaxaci. A takový bazén na zahradě, ten jistě uvítají děti i dospělí. Podívejme se tedy na to, podle jakých kritérií se máme správně rozhodovat při pořizování vlastního zahradního bazénu.
shutterstock_484889965-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Dnes jsou již zahradní bazény dostupné ve velké škále velikostí, tvarů i provedení, se zastřešením i bez atd. Při rozhodování, zda bazén ano či ne, bychom měli zvážit všechna pro i proti. Klíčovou otázkou při pořizování zahradního bazénu bude jistě to, zda klimatické podmínky v lokalitě, kde bazén plánujeme, jsou pro venkovní koupání vhodné. Je jisté, že by nemělo smysl pořizovat bazén na svahu obráceném k severu ve vyšších horských polohách.

Letní sezonu při koupání si můžeme prodloužit zastřešením bazénu. Ale je třeba myslet i na to, že bazén, to nejsou jen radosti, ale i péče a starosti o vodu a údržba. Pokud chceme mít udržovaný bazén, je třeba se důkladně seznámit s principy mechanické filtrace a údržby bazénu a také s prostředky bazénové chemie. Pokud bychom tuto péči zanedbali, znehodnotí to naši velkou investici. Neošetřovaná voda se může do dvou týdnů stát hygienicky závadnou.

Zahradní bazén můžeme vybavit například podvodním osvětlením, protiproudem, skluzavkou pro děti, skokanským můstkem pro dospělé atd. Záleží tedy jen a jen na nás, zda si bazén pořídíme a čím vším ho vybavíme. Bazén jako součást zahrady je pochopitelně objektem pozornosti a zájmu především dětí. Zahradní bazén je přímo skvělým místem pro jejich vodní hrátky a skotačení, ale nelze se zbavit zodpovědnosti za nebezpečí, které zde na ně může číhat. Proto děti a zvlášť ty malé nemůžeme u bazénu nikdy nechat bez dozoru.

Aby mělo smysl o bazénu vůbec uvažovat, je potřeba mít nablízku vyhovující zdroj pitné vody a to v dostačující kvalitě i kvantitě.  Konstrukční řešení zahradního bazénu musí vycházet z prostorových, ale i ekonomických možností. Mobilní bazény jsou spíše vhodné jako prázdninová atrakce pro děti anebo jako osvěžující okoupání při pobytu na chatě či chalupě. Zahradní bazén s pevnou konstrukcí se stane nedílnou součástí zahrady na celou řadu let.

Umístění venkovního zahradního bazénu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Je velmi důležité zvážit jeho veškeré vazby na zahradu a dům. Podloží kolem bazénu musí být pevné a stabilní. Špatným rozhodnutím by bylo postavit bazén například na okraj svahu s navezenou zeminou.  Stejně tak nevhodné by bylo zahradní bazén umístit do míst bažinatých nebo jílovitých. Vybrané místo by mělo být v dostatečné vzdálenosti od stromůkeřů, ze kterých budou padat listy, květy, jehličí. Polohu zahradního bazénu v blízkosti domu je potřeba volit tak, abychom zároveň optimalizovali vzdálenost k technickému zázemí zahradního bazénu a ke zdroji vody.

Jestliže jsme již promysleli všechna tato základní rozhodovací kritéria, začneme uvažovat nad  velikostí, vzhledem a  účelem zahradního bazénu. Je jistě pochopitelné, že jiné rozměry bude mít bazén určený pouze pro vodní hrátky dětí a jinak velký bude bazén pro milovníky plavání.

Pokud si stále nejste jisti, jak se rozhodnout, můžete další informace o bazénech a jejich okolí čerpat ve článku: Jaký materiál je nejlepší pro okolí zahradního bazénu.

Text: Zuzana Bohdalová

13.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist