Zahradní besídky, altánky a letní pavilóny – inspirace pro vás

Pokud se podíváme na zahradu z hlediska malých staveb, setkáváme se v nich s jejich celou pestrou škálou. Každý vlastník zahrady má v oblibě jiný typ přístřešku. Záleží na tom, jak ho hodlá využívat a jestli jím zvolená malá stavba bude v souladu s celkovým pojetím zahrady.
shutterstock_1100927459-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Zahradní altánky, letní pavilony a besídky patří k těm nejoblíbenějším. Altány se sice původně stavěly jako dvoupatrové stavby, a to proto, aby z jejich horního patra byl dobrý výhled na zahradu a přilehlé okolí. Dnešní altány jsou však zcela jiné, jsou po stranách otevřené, nízké a v zahradách se umisťují obvykle jako středový dominantní prvek. Kromě altánů, které jsou zcela otevřené, se také setkáváme s altány s větší trelážovou plochou po stranách. Tu pak necháváme porůst plaménkem, zimolezem, pnoucími růžemi a dalšími popínavými rostlinami. Takto obrostlé altány vypadají zvlášť působivě.

Je rozhodně škoda, když se z našeho letního pavilonu či zahradní besídky stane skladiště nářadí, květináčů a různých dalších předmětů více či méně potřebných k zahradním pracem. K takovému uskladňování jsou určeny jiné zahradní přístřešky. Letní pavilóny a besídky by rozhodně měly zůstat zajímavými objekty vhodnými pro pozorování okolí, zahrady a pro příjemné chvíle odpočinku.

Co se zahradních pavilónů týče, existují ještě dva typy. Jedním z nich jsou vyhlídkové pavilony poskytující ochranu osob proti dešti a větru. Umožňují přitom velmi dobrý výhled do okolí. Za teplých letních dnů by se rozhodně mělo dát vyvětrat v takovém pavilonu okny i dveřmi.

Víceúčelové pavilony představují spíše jakési rozšíření obytného prostoru domu a mohou sloužit i k určitým zájmovým činnostem, případně k práci či zábavě. Ve víceúčelovém pavilonu bývá méně oken než ve vyhlídkovém pavilonu a velmi často může mít takový pavilon podobu malé chatky.

K článku jsme dnes pro vás vybrali pestrou škálu různých zahradních besídek, altánků a pavilonů, snad si z nich vyberete i vy. Hezkou inspiraci.

Text: Zuzana Bohdalová

2.4.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist