Zahradní branka – opomíjený detail zahrady

Vstup do zahrady můž mít zhruba tři podoby: kompaktní široká vrata, kterými projede auto a která jsou situována většinou poblíž domu; dále široké a lehké zahradní brány rozmanitějšího vzhledu, sloužící například jako vedlejší vjezd na velkou zahradu. A konečně jsou to zahradní branky pro pěší. Tři druhy vchodů do zahrady, tři díly seriálu, který začneme zahradními brankami.
branka-vrata-vratka-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Z bezpečnostního hlediska zahradní branka (na opravdu velkém pozemku mohou být i dvě nebo tři) znamená starost navíc, protože je tento další vchod na pozemek potřeba zabezpečit. Z pohledu estetického je ale přínosem – dlouhá zahradní zeď vypadá lépe a dynamičtěji, když její jednotvárnou linii narušuje krásná tepaná zahradní branka. A konečně z hlediska praktického je to se zahradní brankou jednoznačné – nikdo ji nebude budovat jen pro krásu, vždyť vrátka a branky někam především vedou. Ve většině případů vytváří šikovnou zkratku třeba do vedlejší ulice, takže se nemusí nic zdlouhavě obcházet.

Efektní dřevo i kov

Zahradní branka vynikne lépe jako pokračování kompaktní zdi, nikoliv drátěného plotu. I starší kamenná nebo cihlová stěna je přitom ideálním sousedstvím kovové nebo dřevěné branky s efektním patinovaným vzhledem. Starožitnou branku i s kovovým obloukem na popínavky najdete kupodivu i tam, kde byste třeba nehledali: ve starožitnictví a bazarech.

TIP: K dosažení maximálního estetického dojmu je ideální umístit v sousedství branky nějakou popínavou nebo jinou vysokou rostlinu, která bude vchod lemovat; krásná je pnoucí růže nebo vistárie, jižní zeď může pokrývat i vinná réva.

Kovaná zahradní branka je doménou uměleckých kovářů – příkladně kovarstvi-divis.cz, umelecky-kovar-havel-cz, kovarstviuher.cz. Dřevěné branky vám na míru vyrobí v některém truhlářství, třeba  hsinterierexterier.cz. Poté, co objednáte finální zahradní branku, výroba v každém případě chvíli trvá. Aby byla zahrada uzavřená, dočasně můžete využít i jednoduchou levnou branku s kovovým rámem vyplněným pletivem – hotovou ji koupíte například na stavivahobby.cz.

O plotech lemujících branky, vrata a brány si přečtěte v článku Jaký zahradní plot si vybrat.

Alena Jansová

3.6.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist