Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás

Vytvořte pro svou zahradu něco velmi originálního. Pořiďte do ní branku nebo vrátka, jejichž pouhé otevření se stane romantickým zážitkem. Jakmile se taková vrátka otevřou a dýchne na vás ticho zahrady a uklidní vás pohled do zeleně nebo vás zalije optimismem radost ze vší té kvetoucí nádhery, budete mít jistotu, že vaše nová vrátka jsou doslova bránou do pohádky – květinové pohádky.
branka-vrata-vratka-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Hlavním důvodem pro zbudování branky do zahrady je samozřejmě umožnit vstup dovnitř. Vrátky nebo brankami lze ale oddělovat i jednotlivé části zahrady mezi sebou. Pokud máte zahradu prostornou, můžete v ní tak oddělit část zeleninovou od okrasné anebo díky vrátkům zabránit vstupu do některé z těchto částí vašemu čtyřnohému mazlíčkovi, který sem má vstup zakázán.

Vhodně zvolená branka v zahradě pomůže vytvořit nové dimenze, navede pohled návštěvníků tím správným směrem a z jednotlivých částí zahrady pomůže vytvořit intimnější části. Branky či vrátka vám mohou dokonce pomoci vytvořit několik různých stylů, což by na neodděleném pozemku bylo dosti těžké, ne-li nemožné.

Stejně jako při výběru plotu i při volbě branky se musíte nejdříve rozhodnout, zda chcete, aby bylo skrze branku vidět anebo by měla spíše sloužit jako zástěna skrývající další části zahrady. Průhledné vchody mohou potěšit oko nejen krásou ze zahrady, ale také tím, jak jsou vyrobené, zvláště, mají-li v sobě výjimečnost uměleckého díla. Jsou-li dílem, řezbáře, kováře, či přímo umělce, skýtají samy o sobě nádhernou podívanou. Pevné branky a vrata vám zase naopak pomohou snáze ve vaší zahradě navodit pocit soukromí a intimity.

Pro celkové vylepšení vchodu do zahrady je dobré vhodným způsobem vylepšit okolí branky, což lze nejlépe za pomocí okrasných květin a dřevin. Zvláště účinná je v tomto směru výsadba klasických popínavých růží, klematisu nebo břečťanu. Zvláště mají-li rostliny vonné květy nebo listy, znásobí to celkově příjemný dojem ze vstupu do zahrady, neboť každé sebemenší dotyky jsou pak provázeny příjemnou vůní, což působí na další vaše smysly. Zkuste například výsadbu jasmínu (Jasminum)nebo kaliny vonné (Viburnum farrei) či masoplodu změněného (Sarcococca confusa).

Nezapomeňte rovněž dobře uvážit, na kterou stranu by se měla branka otevírat, případně, zda bude branka po většinu času spíše otevřená.  Při výběru materiálu na výrobu branky či vrat se inspirujte v nejbližším okolí vaší zahrady. Je-li vaše zahrada blízko lesa, můžete do vaší zahradní branky začlenit větve, které v něm nasbíráte.

Ať už si vyrobíte zahradní branku porostlou bukem, břečťanem, vinnou révou, či vrátka z bambusu  nebo  pevnou branku z kovových mříží, přejeme vám, ať  se vám dílo zdaří a vaše vrátka do zahrady ať jsou vždy příjemným uvítáním pro milé hosty.

Text: Zuzana Bohdalová

20.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist