Zahradní dekorace pro zimní atmosféru

Chybí vám práce na zahradě? Místo rytí a sázení se můžete pustit do vánoční výzdoby zahrady! Vytvořte si svépomocí dekorace, které přežijí zimu v exteriéru. Zkusit třeba můžete věnce z jehličí, nebo využijte staré nádobí na originální aranže. A jestli přijdou Vánoce na ledu, vyrobte si úžasné ledové lampy!
shutterstock_774425038-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Možná si zimní dekorace spíše spojujete s výzdobou interiéru, ale věřte, že můžete pomocí několika triků zajímavě ozdobit i svou zahradu. Nemusíte rozhodně zůstávat jen u tradičních věnců zavěšených na dveře nebo vjezdovou bránu. Doba přeje hlavně méně tradičním řešením v podobě ledových ozdob, drobných ozdůbek z přírodnin nebo rychleným cibulovinám, které jsou k dostání již v prosinci. V jednoduchosti je krása.

Ani dekorace nemusí překypovat pestrými barvami. V posledních letech jsou zvláště oblíbené méně nápadné přírodní barvy, dekorace v severském stylu, ale můžete se klidně držet i vánoční klasicky ve vínově červené nebo tmavě zelené barvě.

Přírodním materiálům svítí zelená

Ne všechny dekorace musí svítit všemi možnými barvami. Elegantního výsledku dosáhnete například komponenty z bílé či smetanové barvy. Ty se skvěle doplní s různými přírodními materiály v podobě mechu, šišek nebo plodů z okrasných dřevin.

Na své zahradě nebo ve volné přírodě jistě najdete pestrou sbírku všech možných materiálů, které při své ruční tvorbě jistě uplatníte. Buď se můžete specializovat pouze na ryze přírodní komponenty nebo je skombinujte s látkovými, keramickými či skleněnými prvky.

6-346799639.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vyrobte si vlastní komponenty

Při tvorbě dekorací budete potřebovat různé komponenty, kterými své dílko dozdobíte. Momentálně jsou hodně oblíbené keramické nebo látkové ozdoby. Ty skleněné si budete muset dokoupit.

Z tvarovací hmoty, kterou nemusíte vypalovat v peci, si vykrojte pomocí formiček na cukroví různé tvary. Na povrch pak stačí obtisknout razítka různých tvarů, nejlépe však se zimními motivy. Látkové komponenty postačí vycpat vlizelínem nebo vatou, aby získaly trojrozměrný charakter.

1-676001236.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zkuste netradiční ozdoby z ledu

Pokud chcete zabavit i své děti, určitě vyzkoušejte výrobu ledových ozdob. Neexistuje žádné pravidlo, které by vám svazovalo ruce. Na výrobu potřebujete jen vhodnou nádobu, do které naskládáte přírodniny v pestrých barvách. Ty pak zalijete vodou a necháte zmrznout. Po dokončení díla stačí ozdobu vyjmout z formy a zavěsit třeba do koruny stromu.

Do ledových ozdob se perfektně hodí hlavně přírodniny ve výrazných barvách, jako jsou šípky, větvičky vřesu, plody hlohyně šarlatové nebo kousky zeleného mechu.

4-564947965.jpg

Zdroj: archiv redakce

Přírodniny z vaší zahrady odvedou skvělou práci

Na tvorbu dekorací lze samozřejmě využít různé látkové či keramické prvky, ale věřte, že skvělou práci odvedou hlavně přírodniny, které nasbíráte na své zahradě nebo ve volné přírodě. Zde vám přinášíme inspiraci, která se vám bude možná při výrobě hodit.

  • hlohyně šarlatová – tento ostnitý keř vytváří plody v barvách žluté, oranžové a červené. Do dekorací je možné je sklidit i v průběhu zimy nebo si je na větvičkách nasušte do zásoby.
  • brslen evropský – růžovo oranžové papežské čepičky se v čerstvém stavu spíše hodí do podzimních dekorací, do těch zimních použijete již sušené
  • růže šípková – plody ještě můžete stále najít ve volné přírodě, ale možná jste si je i nasušili do zásoby. Červené šípky vyniknou ve věncích i v ledových ozdobách.
  • klokoč zpeřený – semena ukrytá v zeleném měchýřku se do zimních dekorací hodí v sušené podobě
  • hortenzie velkolistá nebo latnatá – květenství hortenzií se snadno suší. I poté si zachovávají zajímavou barvu v tónech starorůžové nebo zelenkavé. Budou se určitě hodit při výrobě věnců nebo vánočních svícnů. Květy ve výrazných barvách vyniknou i v ledových ozdobách.
  • bříza – březové větvičky bez listů využijete na tvorbu korpusů na věnce. Stejně tak z nich vyrobíte i základ svícnů. Z bílé březové kůry zase snadno vyřežete ozdoby, kterými ozdobíte stromek i různé zimní dekorace.
  • mochyně židovská třešeň – měchýřky oranžové barvy budou ideálním doplňkem ledových ozdob, ale budou se hodit i při výrobě jiných dekorací s převahou přírodních komponentů

Foto: Lucie Peukertová

15.12.2020 5:17| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist