Zahradní domek pro okrasu i užitek

Kolem domu a zahrady se brzy navrší mnoho věcí, které není kam uložit. Zahradník navíc uvítá prostor, kde může sázet a přesazovat, sušit semínka a bylinky, ale také se převléknout do pracovního úboru. Možná se vám zalíbí i možnost malého koutku, kde chcete v létě za deště nerušeně odpočívat, vypít si kávu a posvačit.
shutterstock_131937623-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zkrátka i na malé zahrádce brzy přijdete na to, že by se vám hodil malý domeček. Protože vaše zahradastyl, který vyhovuje vaší povaze a vkusu, přizpůsobíte mu jistě i tuhle stavbu. Pak dokonale zapadne do prostředí a bude zdobit, i když uvnitř bude skryté jen skladiště.

Úklid věcí ze zahrady se zjednoduší, nikde se nebude nic povalovat a rušit váš pohled na květinykeře. Dětské hračky budou mít v domečku svou vlastní bednu nebo skříňku, vejde se sem i kolo, bude tu i dost prostoru a vhodné nářadí, abyste tady mohli sekačku nebo kolo pohodlně opravovat.

Montované dřevostavby

Nejrychleji postavíte prefabrikovaný domeček, který dnes nabízí mnoho firem a dostanete ho i prostřednictvím hobby marketů. Výběr je velký – od obyčejné kůlničky 2 x 2 metry až po zahradní chatu se dvěma místnostmi a možností příslušenství. Materiál je dřevo, zpravidla smrkové, můžete si vybrat srubový vzhled z půlkulatých trámů nebo ohlazená prkna. Chatky nejsou určené k celoročnímu obývání, takže mají jen jednoduché stěny, ty malé bez oken, ty větší s okny, můžete si přiobjednat i terásku se zábradlím před vchod. Střecha je zpravidla sedlová, krytá jen lepenkou – další krytinu si musíte dokoupit sami, hodí se jak plech, tak tašky. Neškodí ji opatřit okapem a svodem dešťové vody – tu můžete sbírat do sudu a využít na zalévání.

Chatky se staví na betonovou základovou desku, tu si předem připravíte a pak už vám dodavatel přijede domeček smontovat, což je obvykle práce na pár dní. Pokud chcete větší chatičku i obývat nebo v ní mít dílnu, kde se budete zdržovat delší hodiny, vyplatí se postavit komín, protože v našich krajích je často příjemné si přitopit i v létě. Přívod elektřiny by měl být samozřejmostí – rozsvítit si potřebujete i v té nejmenší kůlně. Přívod vody se vám ale bude rozhodně také hodit, i kdyby to bylo jen na opláchnutí rukou po práci. Odpad nejsnáze vyřešíte napojením na odpad z domu, když to nejde, vystačíte si u zahradní chatky s malým septikem, pak ovšem musíte s používáním vody šetřit.

Domečky na míru

Ne ke každému domu a ne do každé zahrady se hodí světlé dřevo montovaných chatek. Babiččina zahrádka potřebuje prkna s patinou a nějaký ten ozdobný výřez ve štítu nebo dokonce malůvku kolem oken a dveří. To se dá zvládnout i povrchovou úpravou dřeva prefabrikovaných zahradních domků. Pokud ovšem chcete na své perníkové chaloupce klasický štít obložený dole vyřezanými prkny, budete si muset nechat na stavbu dřevo připravit podle svého nebo architektova návrhu. Když pak na střechu z tašek nebo šindelů posadíte korouhvičku v podobě kohouta, bude dojem dokonalý.

Máte zahrádku v dnes tak oblíbeném orientálním stylu? Někteří výrobci montovaných domků na to již pamatují, takže vám dodají střechu v podobě pagody, vy si pak výzdobu dotvoříte bambusovýmikeramickými ozdobami a stylizovaným nátěrem. Hotový můžete koupit třeba i domeček připomínající kulatými okénky lodní kajutu. Do skotského či irského, ale i do středomořského stylu se bude lépe než dřevo hodit kámen. Nemusíte zrovna stavět kamenný domek, stačí jej zvenčí kamenem obložit. S rozmyslem a nápaditostí postavený zahradní domek bude přitažlivou výzdobou okolí vašeho domu.

Text: Gabriela Koulová

17.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist