Zahradní domy a domky – bydlení blíž přírodě

Pro bydlení blíž přírodě je zcela určitě nejdůležitější prostředí. Pobyt v určité oblasti nás může ovlivnit jak pozitivně tak negativně. Byli bychom však sami proti sobě, kdybychom se neřídili vlastními instinkty a nevybírali si pro své bydlení prostředí příjemné, hezké a k tomuto účelu vhodné. Mnozí z nás nemají to štěstí, že by mohli mít svou zahradu hned u domu, a tak musí na zahradu dojíždět. Pokud mají zahradu daleko, je velmi pravděpodobné, že si budou chtít na svém pozemku vybudovat přístřešek nebo malé obydlí, které jim zde umožní dlouhodobější pobyt.
shutterstock_131937623-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ač pouze dočasné bydlení, i takové má svá pravidla a musí být uspořádáno v souladu s okolním prostředím. Rádi pobýváme v přírodě, ale to ještě neznamená, že je nám dovoleno vše, musíme být citliví a ctít nejen své okolí, ale hlavně přírodu, jako celek a nenarušovat ji zbytečně svými zásahy.

Víkend a konec pracovního týdne obvykle předznamenává odjezd z města do přírody. Pětidenní pracovní týden ve městě dává většině z nás tak zabrat, že se těšíme, až toto prostředí alespoň na chvíli opustíme. A tak jakmile zavládne trochu příznivější počasí, vyjíždíme z města ven. Snad každého z nás láká představa, že se ráno probudíme za zpěvu ptáků a nikoli za hrčení budíku, místo tramvají, aut a autobusů uslyšíme šumění okolních lesů a zurčení blízkého potůčku, že uvidíme vycházet slunce uprostřed přírody.

Chata, chalupa, nebo jen malý zahradní domek je většině z nás jistě bližší než ubytování v penzionu nebo v hotelu. Uvažujeme-li o zahradním domku, víme, že by měl být nejen zasazen do hezkého prostředí a dobře vypadat, měl by být také účelný. Také je nutné zvážit vhodné místo na zahradě, kde na domek nebudou působit rušivě nepříznivé vnější podmínky a také třeba podzemní voda. Nebude-li na daném místě dobře našemu zahradnímu domku, nebudeme se tam cítit dobře ani my.

Úvaha o správném místě, na které usadit náš zahradní domek je na místě tam, kde se jedná o novostavbu. V tom případě máme možnost se rozhodnout, kde domek postavíme a jak. Avšak i při nákupu zahrady s již zbudovaným zahradním domkem ovlivňují toto rozhodnutí podobné záležitosti. Na stávajících domcích bývají již velmi často zřetelné důsledky špatného zasazení do terénu. A ty zůstávají viditelné i tehdy, když se zahradní domek opraví a ony se ukážou znovu. Nevhodnou volbou zahradního domku tak do budoucna ovlivníte provozní náklady a také své finanční výdaje.

Zkrátka pořízení nového nebo již stávajícího zahradního domku není zrovna snadná záležitost, ale pokud se přenesete přes všechna tato úskalí, jistě vám bude odměnou příjemný relax uprostřed přírody.

Text: Zuzana Bohdalová

12.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist