Zahradní fontánky mají své kouzlo

Voda v zahradě vždy vykouzlí nenapodobitelná zákoutí a lehké šumění tekoucí vody vytvoří okouzlující dojem. Fontánky vytvořené na zahradě nebo i na terase navodí příjemný pocit, a pokud si je tam vybudujete, budete se divit, že jste to neudělali již mnohem dříve. Voda je zkrátka neodmyslitelnou součástí zahrady a její správné rozmístění v zahradě představuje opravdový komfort.
fontana-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Výběr fontánek je velmi široký, a to se týká tvarů i použitých materiálů stejně jako velikosti a způsobu zpracování. Fontánka připevněná ke zdi, nebo i ta volně stojící uprostřed trávníku mohou působit velmi přirozeným dojmem, pokud do zahrady dobře zapadnou a budou se hodit do jejího celkového pojetí svým vzhledem. A jestliže k fontánce přidáte malé vodotrysky automatického zavlažování, spojíte tak příjemné s užitečným.

Nemusíte se obávat složitých instalací. Jednoduché i složitější fontánky se instalují mnohem snadněji, než se zdá. Fontánky ve zdi bývají nejčastěji vyrobeny z kamene nebo slitiny, voda z nich vytéká do malé nádržky. Fontánka je připevněna do zdi a napojena na domovní rozvod vody. Vodovodní kohoutky taky často vidíme na dvorcích a dvorech, jejichž nezbytnou součást velmi často tvoří. Na zemi bývá nainstalován odtok vody, který zabraňuje vytvoření jezírka pod nádržkou.

V zahradě může mít své místo litinová fontánka, připomínající staré vesnické fontány. Pokud je opatřena správným typem kohoutku, můžete na ni našroubovat hadici určenou k zavlažování a další problém je vyřešen. Její přívod i odvod vody musejí být zabudovány do země, nebo do betonové dlažby.

Co se týče fontánfontánek s výhradně dekorativní funkcí, jedná se hlavně o fontánky kamenné anebo pískovcové. Základem sochařského díla jsou vždy nádržky různých velikostí. Voda z nich pak prýští vodotrysky a fontánky tak fungují zcela samostatně.  Nepotřebují přívod ani odvod vody, neboť ve fontáně cirkuluje voda díky čerpadlu umístěnému v jejím podstavci. Voda je tu filtrována a zároveň vytlačována směrem vzhůru. Ideální je, můžete-li pro fontánku vybrat na své zahradě místo vzdálené od stromů s opadavým listím, to by pravidelně končilo v nádrži. A jestliže chcete mít vodu ve fontánce křišťálově čistou, zakupte do ní přípravek proti tvoření pěny.

Pro ptáčky, kteří v průběhu léta často uvítají koupel ve vodě, můžete odlít anebo zakoupit například betonové nebo kameninové pítko. I to zahradu příjemně oživí a navíc uděláte pro drobné ptactvo velmi užitečnou věc.

Samozřejmě, že poblíž terasy anebo domu lze vybudovat nebo postavit i zahradní sprchu pro vás. Takovou sprchu můžete využívat rovněž k připojení zavlažovací hadice anebo k pevnému přívodu vody. Stále častěji jsou v zahradách využívány takzvané solární sprchy, jimiž proudí voda ohřátá za pomoci solární energie. Sprchy různých tvarů i systémů jsou připojeny k podpoře. Ta se připevní na terasu anebo zasadí do trávníku.

Text: Zuzana Bohdalová

16.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist