50 x vozíky, trakaře a kolečka plná květin – inspirace pro vás

50 x vozíky, trakaře a kolečka plná květin – inspirace pro vás

Zahradní inspirace, vydáno 08. 04. 2015

Náš jazyk je kouzelný v tom, že pro spoustu věcí a předmětů má doslova přehršel těch nejrůznějších výrazů od těch správných slovníkových až po krajové a lidové názvy. A ne jinak je tomu i s vozíky, trakaři a kolečky, kterým se v každém koutu naší země říká jinak. My se však dnes nebudeme zabývat ani tak těmito vozíky a kolečky, jako spíše jejich okrasnou výplní, kterou nejčastěji tvoří právě květiny.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Není kolečko jako kolečko

Kolečko, vozík, kolec, kotouč, kolmaha či radvánec, trakař nebo povoz, všechny tyto výrazy patří ručnímu nástroji zajištujícímu manuální přepravu různých druhů materiálů. Jakmile však tyto předměty doslouží a nejsou využívány ke svému prvotnímu účelu, rádi si je ponecháváme a umisťujeme je na svých zahradách nebo v předzahrádkách, abychom je zde takzvaně zakonzervovali. Aby však nezůstaly úplně bez užitku, obvykle je vyzdobíme květinami, které v nich skvěle vyniknou.

Moderní nebo historické kousky

Pochopitelně nemusíme volit jen kolečka, vozíky a trakaře s historickou hodnotou, ale nemáme-li takové k dispozici, můžeme si pořídit naprosto nové, čerstvě vyrobené dekorační trakaře či vozíky z masivního dřeva. Jejich cena se u těch nejmenších modelů pohybuje okolo 500,- Kč a roste podle velikosti vozíku, jeho způsobu zpracování, použití impregnačního materiálu, laku, barvy, atd.

 

Jaké květiny se hodí

Rozhodněte se sami, jaké květiny chcete v trakaři mít a jaké by vás tam nejvíce potěšily. Můžete vsadit na tradiční barvy i květiny, zkusit můžete i pestrou výsadbu. Do některých vozíků se budou spíče hodit převislé typy rostlin, do jiných naopak vzpřímeně rostoucí.  Menší vozík lze osázet například sukulenty. Do velkých vozů se budou hodit spíše letničky typu petúnie, surfinie nebo muškáty. Krásně ve vozících zapůsobí také macešky, afrikány, sluncovky, nebo fuchsie, případně růže nebo balzamíny. Na ty však musíte neustále pamatovat se zálivkou, neboť uprostřed letních veder by mohly na slunci trpět. Pěkně vypadají i hortenzie nebo levandule a na podzim můžete trakař vyzdobit listopadkami a dýněmi.

Takováto okouzlující dekorace jistě nikomu neujde bez povšimnutí. 

 

  
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wildnessgrowinggs.blogspot.com, themeadowbrookblog.blogspot.com, flickr.comcollectionsetc.com, neverenoughflowers.blogspot.com, thecottagejournal.com, etsy.com, hometalk.com, quebuenoesvivir.tumblr.com, hostalibrary.org, m.weheartit.com, lushome.com, todayoutlook.com, diynetwork.com, basketbike.tumblr.com, hgtv.comloveliegreenie.tumblr.com, fleamarketgardening.com, janetmillslove.tumblr.com, s3.amazionaws.com, giveyourreview.hubpages.com, themneadowbrookblog.blogspot.com, grendreamslandscaping.com, shelterness.com, ana-rosa.tumblr.com, family.wikinut.com, colincowieweddings.com,travelblog.org, plowhearth.com, countrywisher.tumblr.com, boho-weddings.com, theheadmistress1.blogspot.com.  


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha