Aby zahrada voněla...

Aby zahrada voněla...

Zahradní inspirace, vydáno 22. 09. 2010

Když je někde nablízku krásná květina, většinou k ní přivoníme. Děláme to bezmyšlenkovitě, ale býváme zklamáni, pokud není ke krásnému květu přiřazena stejně vábivá vůně. Pokud máte zahradu a neline se z ní opojná vůně, je čas s tím něco udělat.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...
Mnoho vzpomínek a nejen z dětství bývá spojeno s vůní.Pamatujeme si, jak voněl maminčin parfém, první květina, kterou jsme darovali, nebo keř růží, u kterého jsme dostali první polibek. Zahalte zahradu do vůně, kterou máte nejraději a přivábíte si sladké vzpomínky. Které květiny stoprocentně voní?

Daphne Odora neboli lýkovec libovonný
Odrůda stálozeleného keře, který  je zdoben malými růžovofialovými květy. Husté svazečky květů nádherně voní, milují slunce a polostín.

Růže
Už ve staré Persii se z růžových lístků vyráběl vonný olej, takže růže do našeho seznamu jednoznačně patří. Keře růží jsou nejen voňavé ale dodají vaší zahradě i eleganci. Vybírejte však takové, které kvetou od jara až do podzimu.

{{3}}
Šeřík
Je z rodu menších keřů a stromů a dostal se k nám složitou cestou  z Turecka. V evropských zahradách zdomácněl a dnes ho můžeme najít v bílé barvě, žluté, růžové a odstínech fialové.

Kalina vonná neboli Viburnum farreri
Listnatý keř pocházející z Číny narůstá až do tří metrů, Nejlépe se cítí na slunci nebo v polostínu a potřebuje vlhkou půdu.

Sazaník květnatý Calycanthus floridus
Pochází ze Severní Ameriky, je hustý a velmi aromatický. Má velmi lesklé listy a prospívá na plném slunci. Je nenáročný, daří se mu na všech druzích půdy.

Jasmínovník vonný
Okrasný keř z Asie, který vyniká výraznou vůní. Kvete od března do května. V našich klimatických podmínkách se sází do nádob, protože se na zimu musí ze zahrady odstranit a zazimovat.

Acidanthera dvoubarevná
Květina, která běžně roste v Etiopii, vyhledává teplé a slunečné místo. Dorůstá osmdesáti centimetrů a ve večerních hodinách voní.

Tabák okrasný
Kvete v červenci a srpnu a má rád slunce a vlhko. Sází se do nádob a střešních zahrad a je náročný na živiny.

K okrasné zahradě plné barevných květů vůně  prostě patří. Máte-li ale doma alergika, zjistěte, jestli  ho aromatické keře a květiny nenutí ke kašli, či nezhoršují alergickou rýmu.

Sabrina Harisová
Foto: kolumbus.fi, natures-desktop.com, shelterpop.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha