Aby zahrada voněla...

Aby zahrada voněla...

Zahradní inspirace, vydáno 22. 09. 2010

Když je někde nablízku krásná květina, většinou k ní přivoníme. Děláme to bezmyšlenkovitě, ale býváme zklamáni, pokud není ke krásnému květu přiřazena stejně vábivá vůně. Pokud máte zahradu a neline se z ní opojná vůně, je čas s tím něco udělat.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...
Mnoho vzpomínek a nejen z dětství bývá spojeno s vůní.Pamatujeme si, jak voněl maminčin parfém, první květina, kterou jsme darovali, nebo keř růží, u kterého jsme dostali první polibek. Zahalte zahradu do vůně, kterou máte nejraději a přivábíte si sladké vzpomínky. Které květiny stoprocentně voní?

Daphne Odora neboli lýkovec libovonný
Odrůda stálozeleného keře, který  je zdoben malými růžovofialovými květy. Husté svazečky květů nádherně voní, milují slunce a polostín.

Růže
Už ve staré Persii se z růžových lístků vyráběl vonný olej, takže růže do našeho seznamu jednoznačně patří. Keře růží jsou nejen voňavé ale dodají vaší zahradě i eleganci. Vybírejte však takové, které kvetou od jara až do podzimu.

{{3}}
Šeřík
Je z rodu menších keřů a stromů a dostal se k nám složitou cestou  z Turecka. V evropských zahradách zdomácněl a dnes ho můžeme najít v bílé barvě, žluté, růžové a odstínech fialové.

Kalina vonná neboli Viburnum farreri
Listnatý keř pocházející z Číny narůstá až do tří metrů, Nejlépe se cítí na slunci nebo v polostínu a potřebuje vlhkou půdu.

Sazaník květnatý Calycanthus floridus
Pochází ze Severní Ameriky, je hustý a velmi aromatický. Má velmi lesklé listy a prospívá na plném slunci. Je nenáročný, daří se mu na všech druzích půdy.

Jasmínovník vonný
Okrasný keř z Asie, který vyniká výraznou vůní. Kvete od března do května. V našich klimatických podmínkách se sází do nádob, protože se na zimu musí ze zahrady odstranit a zazimovat.

Acidanthera dvoubarevná
Květina, která běžně roste v Etiopii, vyhledává teplé a slunečné místo. Dorůstá osmdesáti centimetrů a ve večerních hodinách voní.

Tabák okrasný
Kvete v červenci a srpnu a má rád slunce a vlhko. Sází se do nádob a střešních zahrad a je náročný na živiny.

K okrasné zahradě plné barevných květů vůně  prostě patří. Máte-li ale doma alergika, zjistěte, jestli  ho aromatické keře a květiny nenutí ke kašli, či nezhoršují alergickou rýmu.

Sabrina Harisová
Foto: kolumbus.fi, natures-desktop.com, shelterpop.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha