Architekt radí: Barevná zahrada od ledna do prosince

Architekt radí: Barevná zahrada od ledna do prosince

Zahradní inspirace, vydáno 03. 11. 2015

Zahrada může být krásná po celý rok - od ledna do prosince. Při jejím zakládání je vhodné použít kombinaci rostlin, které jsou zajímavé v různou roční dobu. Nemusí se vždy jednat o květy, i když ty jsou stěžejní. Zahrada se během roku neustále proměňuje a na rostlinách můžeme obdivovat i jiné aspekty než jen květy.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Výrazná je také proměnlivost  barevnosti listů – od jarní svěže zelené přes letní temnou zeleň až k podzimnímu zbarvení od žluté až po ohnivě červenou. Významnou skupinou jsou také pestrolisté kultivary rostlin, pomocí kterých můžeme zajistit barevnost v letním období, kdy přirozeně bývá barva listů nejméně atraktivní. Koncem léta a na podzim začínají být atraktivní také keře a stromy s okrasnými plody. V zimě můžeme obdivovat dřeviny s výrazně zbarvenou kůrou.

V předjaří to žije

Zahrada se začíná probouzet už od půlky února, kdy začínají kvést lísky (Corylus avellana). První sněženky a bledule se objevují mezi tající sněhovou pokrývkou. Začíná kvést čemeřice černá (Helleborus niger), sasanka hajní (Anemone sylvestris) a prvosenka jarní (Primula veris). V březnu ukazuje květy vrba jíva (Salix caprea). Velmi časně kvete nízký keřík vřesovec pleťový (Erica carnea). Z větších keřů kvete kalina vonná (Viburnum fragrans) a dřín obecný (Cornus mas).

Jaro – erupce barev

Jaro v plném proudu nám ohlašuje kvetoucí zlatice (Forsythia x intermedia) známá jako zlatý déšť. Následně vykvétá většina okrasných keřů – magnolie (Magnolia stellata a později Magnolia soulangeana), kdoulovec (Chaenomeles x superba), šeřík (Syringa vulgaris), tavolníky (Spiraea x vanhoutei), trojpuk (Deutzia gracilis), vajgélie (Weigela x hybrida), štědřenec (Laburnum anagyroides) a čilimník (Cytisus x ). Ani stromy se nenechávají zahanbit, výrazné květenství najdete na okrasné jabloni, třešni, višni, hrušni, hlohu a řadě dalších.

Léto umírněnější

Keřů, které kvetou v létě, už je méně, přesto máme pořád z čeho vybírat. Jedním z nich je ibišek (Hibiscus syriacus) jehož modré květy krásně harmonují s růžemi. Do polostínu lze použít hortenzie s velkými modrými nebo růžovými květy (Hydrangea paniculata). Zajímavým keřem je také komule Davidova (Buddleia davidii) zvaná „letní šeřík“, která svými modrofialovými květy přitahuje motýly. Významná je také skupina v létě kvetoucích tavolníků (Spiraea bumalda, S. japonica, S. douglasii). Svými žlutými květy rozzáří zahradu mochna (Potentilla fruticosa).

Také některé popínavé rostliny kvetou v létě. Začátkem léta rozkvétá svými oranžovými květy trubač (Campsis radicans) a celou škálu barev mají kultivary plaménku (Clematis x hybrida).

Mezi stromy kvetoucí v létě patří svitel latnatý (Koelreuteria paniculata), se svými smetanově bílými květy ve výrazných latách vytváří v zahradě zajímavou solitéru. V létě mohou být zajímavou dominantou i keře nebo stromy s výrazným zbarvením listů. Výrazné tmavě červené listy má ruj vlastá (Cotinus coggygria Royal Purple) nebo sloupovitý buk (Fagus sylvatica Dawyck Purple), který má také žlutolistý kultivar (Fagus sylvatica Dawyck Gold). Žlutolisté formy mají také akát (Robinia pseudoacacia Frisia) nebo dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos Sunburst).

Podzim patří barevným listům

K podzimní atmosféře neodmyslitelně patří postupné barvení listů stromů a keřů v teplých barevných tónech od žluté, oranžové až po purpurově červené. Výrazné podzimní zbarvení listů má zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum). Jeho listy se postupně probarvují od svítivě žluté přes oranžovou až po načervenalou barvu. Má pozoruhodnou vlastnost vůně čerstvě opadaných listů připomínající karamel, čerstvě upečený závin či cukrovou vatu. Výrazně červené zbarvení listů má muchovník (Amelanchier lamarckii) a méně často používaný brslen křídlatý (Euonymus alatus). Ozdobou podzimu jsou také keře a stromy s okrasnými plody jako skalníky, hlohyně, okrasné jabloně, hlohy a jeřáby.

Zimu zdobí jehličnany a barevná kůra

V zimě by kostru zahrady měly tvořit jehličnany a stálezelené rostliny. Na jejich pozadí se pak dobře uplatňují rostliny, u kterých v bezlistém stavu vynikne zajímavé zbarvení kůry. Červenou kůrou zahradu oživuje svída bílá (Cornus alba Sibirica) nebo okrasná třešeň (Prunus serrata) s mahagonově červenou kůrou, která se v pásech odlupuje. Výrazná je také pruhovaná kůra tzv. pyžamových javorů (Acer davidii, A. penyslvanicum). Výrazně loupající kůru můžeme obdivovat u javoru šedého (Acer griseum). Javory zároveň patří mezi dřeviny, které mají krásné podzimní zabarvení listů. Bílou kůrou v zimní zahradě svítí bříza (Betula jacquemontii).

V zimním období vyniknou také různé převislé tvary stromů (Salix caprea Kilmarnock) a nebo bizarně kroucené větve např. kultivary lísky (Corylus avellana Contorta).
   
Text: Ing. Marián Kroček, Flora Bohemica, s.r.o.
www.stylovezahrady.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha