Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku

Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku

Zahradní inspirace, vydáno 29. 02. 2012

Zahrada potřebuje péči v každém ročním období. Díky pravidelné péči vynikne v zahradě každý detail a odvděčí se vám svou krásou.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Jaro
V brzké jarní době dokončujeme ty práce, které jsme nedokončili přes zimu. Dokončíme řezy jádrovin a zmlazení keřových skupin, seřežeme živé ploty a začneme s jarním sestřihem růží. Abychom se v létě dočkali krásných květů na dlouhých stoncích, zastřihujeme pečlivě loňské zdřevnatělé větve a odstraňujeme odumřelé části rostlin. Na každé zdravé větvi ponecháme dvě až tři očka, ze kterých se postupně vyvinou nové letorosty.  Popínavým růží odstraníme pouze poškozené a nemocné větve a staré výhony, mladé hlavní výhony ponecháme. Ze záhonů vyhrabeme mech a zetlelé listí, odstraníme plevele, záhony mělce prokypříme a do půdy zapracujeme hnojivo. Provedeme řez okrasných keřů kvetoucích v létě ( např. komule, ořechokřídlec, netvařec, letní tavolníky, trojpuk, kručinka, mochna a třezalka). Pokud jsme měli v předchozích letech problémy se škůdci a chorobami, začneme s postřikem ovocných stromů, jako jsou jabloně a hrušně. Trávník oživíme vertikutací, přihnojením jarním hnojivem a začneme s jeho pravidelnou sečí. Jakmile se vyskytnou plevele v trávníku, provedeme postřik proti těmto dvouděložným plevelům. Máme- li na zahradě jezírko, vyčistíme ho od spadaného listí a připravíme filtrační technologii na sezónu. Podle počasí a nutnosti zavlažování spustíme během jara automatický závlahový systém.

Léto
V letních měsících pravidelně zahradu zaléváme, trávník pravidelně sečeme jednou týdně a zhruba jedenkrát za dva měsíce ho přihnojíme. Keře kvetoucí z jara po odkvětu ostříháme, jedná se například o zlatý déšť, pustoryl, kolkvícii, šeřík, kdoulovec, zákulu, vajgélie, na jaře kvetoucí tavolníky  a jiné. Záhony pravidelně zbavujeme plevele a dozdobíme výsadbou letniček. Při výskytu škůdců nebo chorob na rostlinách ihned zasáhneme vhodnými přípravky. Pro obnovu povrchu záhonů můžeme doplnit mulčovací kůru nebo dosypat kačírek. Ovocné dřeviny ze sorty peckovin řežeme vždy až po odplození.

Podzim
Podzim je ideálním obdobím pro zahradnické práce .V tomto období se sice zahrada pomalu chystá ke spánku, ale vy byste zaspat rozhodně neměli! Je před vámi spousta práce. V době, kdy končí léto a pomalu začíná podzim, je ideální doba pro výsadbu a přesazování jehličnanů a stálezelených listnatých dřevin. I cibuloviny vysazujte hned po konci léta, pokud chcete mít další rok krásně rozkvetlou jarní zahradu. Nezapomínejte ani na zastřihování a vysazování trvalek a dřevin, odstraňování posklizňových zbytků a  případně přihnojení záhonů. Trávník je dobré kromě pravidelné seče také přihnojit hnojivem s obsahem draslíku, který  napomáhá úspěšnému přezimování. Říjen je měsícem hojnosti - sklízí se ovoce, hrozny, ořechy a zelenina, které vám zaplní sklepy a spíže. V tomto období byste měli rovněž zazimovat ovocné dřeviny, skleníky a pařeniště, zlikvidovat zahradní odpad, vysadit okrasné a ovocné dřeviny a postarat se náležitě o dřeviny. Keře citlivé na mráz je třeba  na zimu přihrnout borkou či rašelinou (případně zabalit do bílé zimovací textilie ) a zakrýt chvojím. Do této skupiny patří například azalky a rododendrony – zejména první 2 roky po výsadbě, ibišek, hortenzie, magnólie, růže, bobkovišně, ořechoplodec a  dřevité pivoňky . Automatické závlahové systémy se na zimu vypouštějí, aby zbytková voda v trubním vedení nezpůsobila popraskání materiálů.

Zima
Na přelomu podzimu a zimy rostliny přestávají růst a uchylují se k hlubokému odpočinku. Během zimního období je ten správný čas pro oslovení zahradního architekta a naplánování zahradních úprav nebo zhotovení projektů pro novou zahradu. Máme li už zahradu založenou, nezapomeneme v době sněhových nadílek z jehličnanů a stálezelených keřů pravidelně sníh očišťovat, aby nedošlo pod tíhou sněhu k jejich poškození. V případě že chceme na zahradě pokácet vzrostlý strom, je tato mimovegetační doba jedinou možnou variantou.Jakmile pominou mrazy a sníh roztaje, můžeme se pustit do řezu ovocných stromů -  jabloní a hrušní. I další stromy a keře můžeme za příznivého bezmrazého počasí prosvětlit průklestem. Můžeme zmladit i listnaté živé ploty jako např. ptačí zob. Zeleninové záhony na konci zimy urovnáváme a připravujeme pro přímé výsevy. Nejranější sadbu vyséváme pod fólie nebo do pařenišť. V březnu vysazujeme některé cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě (lilie, jiřiny, sasanky,...).

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha