Babí léto na zahradě

Babí léto na zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 04. 09. 2012

Když soumrak setře jasné obrysy a všechny zvuky se pomalu tlumí, můžete se na své zahradě ještě za osvětlení svíček nebo lampiček kochat nádherou pozdního léta. Když se začíná dříve stmívat, jednoznačně se hlásí ke slovu přicházející babí léto.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Žluté květy slunečnic znázorňují teplo a sílu slunce. Žlutá barva asociuje v našich očích záři slunečních paprsků, i když ty už touto dobou slábnou. Slunečnice roční s příchodem chladných dnů sice na podzim odumírá, vy si však můžete přepěstovat do dalšího roku jiné rostliny se stejně krásným „slunečním“ vzhledem jako jsou třeba záplevák odrůda Gold-rausch a taktéž velmi podobná třapatka – Rudbeckia Goldsturm. Tyto rostliny jsou plně mrazuvzdorné a víceleté. Pokud posunete na zimu nádoby s nimi blíž k domovní zdi a obalíte je kokosovým vláknem, trvalky na jaře znovu obrazí a posléze v červenci rozkvetou. Bylo by škoda jejich krásu nevyužít ještě i v období babího léta, které si na své zahradě můžete užívat. V lesku a třpytu použitých nádob se bude odrážet přirozená krása květů ještě i na sklonku léta.

Můžete dokonce překvapit svou rodinu salátem z jedlých květů zlatavých afrikánů. Mají příjemné pomerančové a citronové aroma, a to zvláště odrůdy nízkých afrikánů, jako jsou Tagetes tenuifolia“Orange gem“ a „Lemon“. Rostliny dodají příjemnou atmosféru i zahradní terase v každém ročním období i v každé denní době. Stále si lze vybrat ze spousty krásných rostlin, které mají nádherné květy anebo atraktivní plody. Jarní cibuloviny jsou vystřídány květy letniček a ty pak předají svou vládu vřesům a posléze již zima pokryje celou zahradu bílým pláštěm.S přicházejícím babím létem musíme pomalu myslet na to, že stromky a další rostliny v nádobách na balkonech těžko přežijí zimu a proto je bude zapotřebí na podzim přesadit na vhodné místo v zahradě anebo odstěhovat i s květináčem na chráněné místo, případně květináč obalit izolační vrstvou z kartonu nebo polystyrenu.Na to však je zatím času dost času, a tak ještě užívejte sytých barevných tónů pozdního léta, kdy oranžová začne předávat žezlo červeni listů a zeleň půdní pokrývky bude vystřídána čerstvě hnědou barvou zryté půdy připravené k odpočinku.Vaše záhony na zahradě právě teď mohou připomínat nepokosenou louku, kde růžové květy krásenek spolu s voňavými okolíky kopru a jasně žluté růže nebo růžově kvetoucí vysoké a voňavé floxy vytvářejí sobě navzájem nádherný zářivý doprovod. Zahrada je opravdu kouzelná a jedinečná, a to zvláště v téhle době, kdy máme konečně chvíli času a klidu na to, abychom si ji vychutnali. Ani v podvečer nemusíme nechávat svou zahradu prázdnou a nevyužitou. Zahrada nán v pozdním létě nabízí potěšení v podobě relaxace až do pozdního večera. Příjemný dojem z podvečera v zahradě ještě zesílí zapálené svíčky anebo lampičky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: marolles.pasquier.nom.fr, gites-de-france-66.com, demoisellefouras.canalblog.com, christinelaennec.co.uk, ediblequeensblog.com, thebressinghamgardens.com, robbinstuktawayin.com, urstoeger.de, golondon.about.com, botanicgardensblog.com, landscaping-pictures.net, tournorfolk.co.uk, tournorfolk.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha