Blenheim Palace - zahradní perla Británie

Blenheim Palace - zahradní perla Británie

Zahradní inspirace, vydáno 24. 06. 2010

„Žít jako král, smí jen král, Madam!“ Kdo by si nevzpomněl na větu, kterou pronesl rozhněvaný Ludvík XIV. ve své pracovně před hrdou Angelikou. Při pohledu na překrásné zahrady a palác Blenheim se chce s těmito slovy více než souhlasit, ale v tomto případě to neplatí. Pojďte se s námi projít v zahradách, kde se narodil i Winston Churchill a kam se jezdí inspirovat zahradní designéři z celého světa.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...
Blenheim Palace leží ve Woodstocku nedaleko Oxfordu. Byl vybudován jako dar od královny Anny vévodovi z Marlborough za jeho věrné služby během války v roce 1704. Vévodkyně nejdříve nebyla nijak nadšena z tak velikého pozemku, ale nakonec vytvořila jednu z prvních bylinných zahrad v Anglii, odkud dodávala přísady na výrobu krémů a léčivých mastí. Palácem prošlo již deset generací vévodů z Marlborough a každý v něm zanechal svůj otisk. Současný jedenáctý, se velmi aktivně podílí na zvelebování zahrad a na rozšiřování jejich věhlasu.
Zahrady v Blenheim palace jsou tématické a vždy vyjadřují atmosféru doby, ve které byly zbudovány. Majitelé se také inspirovali módními vlnami v zahradní architektuře a nezapomněli ani na funkčnost.
​Vodní terasy

Tématická zahrada, která se obtáčí okolo jezera plného ryb a úschovny loděk je vytvořena tak, aby v každém ročním období vypadala jinak. Po celé léto připomíná jezero spíše leknínový záhon, který lemuje část z půl milionu stromů vysázených devátým vévodou z Marlborough.

Blenheim Palace - zahradní perla Británie
Kaskády a Arboretum

Kaskády tvoří schodovitou část zahrady, kde kromě jiných zajímavých dřevin roste červený buk, libanonský cedr a bílá vrba. Najdete je také na cestě do Arboreta, kde jsou vzácné exempláře stromů a keřů staré stovky let.
Zahrada růží

Jedna z nejromantičtějších částí zahrady, která svou opojnou vůní láká přes celé léto až do poloviny podzimu je zahrada růží. Stovky druhů růží tvoří nejen barevný koberec, ale i visí z okrasných závěsných květináčů, kreslí barevné ornamenty a vinou se okolo železných konstrukcí nejrůznějších tvarů.
​Tajná zahrada

Tajná zahrada je zahradníkův ráj. Jeho  součástí jsou Italské zahrady, kde kvetou fuchsie, pelargonie a růže, dále pak rozsáhlý trávník se speciálně šlechtěnou trávou a relaxační část s dřevěnými lavičkami obklopenými japonskými javory a bambusy. Oázu dotváří šplouchající voda z nedalekého vodopádu a vůně okolních květin. S Labyrintem, který je druhým největším na světě, umístěným v zadní části pozemku, je Tajná zahrada nejnavštěvovanějším místem v Blenheim palace.

V závislosti na sezóně se vstupné do zahrad a do paláce pohybuje od 10 do 18 liber. Pokud toužíte po romantické svatbě v paláci a svatební fotce v zahradách, stačí si zarezervovat termín na čísle 01993 813 874 a pokud ne, jeďte se alespoň inspirovat. Možná nemáte k dispozici tak velký pozemek, ale i s menším se dá kouzlit, když máte jasnou představu.


Sabrina Harisová
Foto: gardenvisit.com, blenheimpalace.com, jrank.com, gardenunit.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

04. 07. 2010 Reagovat
: Mým snem byly vždy vodotrysky na zahradě,bohužel sen se mi nesplnil,ale alespoň jsem se pokochala tímto článkem. Eva

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha