Botanická procházka v Kodani

Botanická procházka v Kodani

Zahradní inspirace, vydáno 27. 04. 2013

V samém centru Kodaně se můžete projít po jedné z nejstarších botanických zahrad v Evropě, která na deseti hektarech plochy představuje nejen flóru Dánska, ale také rostliny dovezené z celého světa, včetně tropických, umístěných v rozlehlém skleníku.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Historie kodaňské botanické zahrady začíná již v roce 1600. kdy král Kristián IV. poskytl univerzitě pozemky na založení zahrady, v níž byly postupně vysazovány především druhy rostoucí v Dánsku. Profesor Ole Worm zde ale pěstoval i rostliny z ciziny, které získával díky korespondenci se zahraničními botaniky. V roce 1752 přibyly k zahradě pozemky na dalším místě. Osvícenství přálo botanice stejně jako jiným přírodním vědám, a tak v zahradě vyrostl skleník, přibylo množství rostlinných druhů a především zde její ředitel Georg Christian Oeder sepsal nádherný ilustrovaný herbář Flora Danica, popisující dánské a norské rostliny. Obě zahrady byly ale v roce 1778 zrušeny a královským dekretem byly universitě přiděleny jiné pozemky. Polovinu tvořily reprezentační královské zahrady, druhá polovina patřila universitě, takže se zde vybudovala také knihovna a skleníky pro šlechtění rostlin. Svou konečnou rozlohu a podobu pak botanická zahrada v Kodani dostala v roce 1870. V roce 1874 byly dostavěny rozlehlé skleníky, z nichž zejména hlavní, inspirovaný Křišťálovým palácem ze světové výstavy v Londýně v roce 1851, se stal architektonickou dominantou umístěné prakticky v centru Kodaně.

Oáza klidu a zeleně
Botanisk Have, jak se zahrada jmenuje dánsky, byla volně přístupná veřejnosti již od roku 1763. Ani dnes se zde neplatí žádné vstupné, zahrada tvoří integrální celek s okolní městkou zástavbou, z našeho pohledu bychom ji považovali spíše za rozlehlý městský park. Vše je zde ale zasvěceno prezentaci, šlechtění a pěstování rostlin domácích i cizokrajných. Součástí botanické zahrady jsou tak nejen muzeum, herbarium a knihovna, ale také zahradnictví, kde si můžete nakoupit sazenice i semínka s podrobnými odbornými návody na jejich pěstování. A protože zahrada slouží jak osvětě, tak i odpočinku, najdete zde místečka, kde si obklopeni nádhernými rostlinami můžete v klidu vypít kávu.

Procházka zahradou je proměnlivá, protože jednotlivé okruhy jsou zasvěcené různým architektonickým stylům zahrad, ale také teritoriálně rozdělené podle druhů rostlin nacházejících se na různých místech planety. V zahradě je pěstováno na 13 000 druhů, z nichž většina byla přinesena z míst svého přírodního výskytu a jsou jim zde poskytnuty co nejlepší imitace jejich domovských území.

Skleníky
Za návštěvu rozhodně stojí nádherný komplex skleníků. V zahradě jich je 27, některé ale slouží  převážně zahradníkům pro pěstování a šlechtění. Centrální skleníkový komplex, jehož základem je překrásný skleník z roku 1874, je ovšem určen pro prodloužení procházky zahradou a je veřejností hojně navštěvován. Není to krátká procházka, skleník má 3000 metrů čtverečních plochy a postupně zde projdeme pralesem se vzrostlými tropickými palmami, liánami a podrostovými rostlinami. Nejstarší palma je z roku 1824 a více než stoleté jsou zde i nádherné cykasy. Pokračujeme suchým skleníkem s kaktusy, sukulenty a trnitým hložím pouští i subtropickou částí s bohatě kvetoucí nádherou zejména středomořské flory. Samostatný skleník mají také orchideje, ale třeba i sbírka begonií – neuvěřitelně pestrá svými celoročně nakvétajícími květy různých druhů těchto rostlin.

Milovníci krásy květin i dřevin si v Kodani botanickou zahradu nemohou nechat ujít. Přeje-li jim počasí, je den zde strávený mimořádným zážitkem. V horším počasí si pak vystačí alespoň s návštěvou skleníků.

Text: Gabriela Koulová
Foto: CC BY3.0/Thue, jardinbotanico.org, CC BY 2.5/Henrik Jessen, henrikchurmann.dk, edrahil.dk, copenhagendenmark.co.uk, tomsheck.com, rejseguide365.dk, CC BY 3.0/Leif Jorgensen, geolocation.ws, goto.glocalnet.net, pippitime.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha