Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahradní inspirace, vydáno 30. 04. 2010

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Z hlediska konečného výsledku, efektu a také využívání zahrady je zásadní chybou listovat katalogy s domy nebo v začít vymýšlet dům s architektem – a zahradu přitom nechat úplně stranou, takříkajíc na potom.  Podívejte se, jaký efekt mohou mít samotné stromy a třeba tak \"obyčejné\", jako javory.

Stavět dům na vzrostlé zahradě je radost i odpovědnost zároveň

Koncepce zahrady by měla být vytvořena v souladu s koncepcí domu, respektive, jedno by nemělo vznikat bez druhého. Pamatujte, že např. orientace oken směrem ke vzrostlým stromům může nabídnout klidový výhled, jenž oceníte např. zejména z ložnice. Stromy také mohou přirozeně stínit a v letních horkých měsících tak zabraňovat přehřívání interiéru.  

TIP: vzrostlé stromy je možné doplnit menšími a mladšími stromy. Podívejte se jak vybírat listnatý strom.

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Úkolem architekta je průzkum zeleně

A ještě něco, pokud se vám podařilo koupit pozemek, který není holou loukou, ale pyšní se vzrostlou zelení, zahradní architekt má v této fázi za úkol také tuto původní zeleň na pozemku zdokumentovat. Zjistit zdravotní stav starých původních stromů, keřů a rozhodnout, zda zůstanou. To určí po dendrologickém průzkumu: rozhodne, co se pokácí z důvodu stáří, proschnutí, napadení, nemocí anebo proto, že brání stavbě. A naopak, která zeleň tady zůstane a bude součástí budoucí zahrady; bude zakomponována v projektu zahrady do jednoho celku s domem, do kontextu se celým okolím domu, do vztahu dům – zahrada. Jinými slovy: stavět dům na vzrostlé zahradě má i své administrativní pozadí.
Ochrana zeleně

A dále  přijdou na řadu konkrétní zabezpečovací práce: ta zeleň, která zůstane a bude tady během stavby domu, se před stavebními pracemi musí důkladně zabezpečit, stromy a keře fixovat, květiny přikrýt. Inspirovat se můžete např. na anglické zahradě.

Alena Jansová
Foto: archiv autorky, Zahradnictví Líbeznice


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha