Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahradní inspirace, vydáno 30. 04. 2010

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?

Rostlina dne

Hrachor vonný

Hrachor vonný

Hrachor vonný je jednoletá bylina s listy zakončenými úponkou. Květy jsou velké bílé, růžové a červenavé až fialové.

Z hlediska konečného výsledku, efektu a také využívání zahrady je zásadní chybou listovat katalogy s domy nebo v začít vymýšlet dům s architektem – a zahradu přitom nechat úplně stranou, takříkajíc na potom.  Podívejte se, jaký efekt mohou mít samotné stromy a třeba tak \"obyčejné\", jako javory.

Stavět dům na vzrostlé zahradě je radost i odpovědnost zároveň

Koncepce zahrady by měla být vytvořena v souladu s koncepcí domu, respektive, jedno by nemělo vznikat bez druhého. Pamatujte, že např. orientace oken směrem ke vzrostlým stromům může nabídnout klidový výhled, jenž oceníte např. zejména z ložnice. Stromy také mohou přirozeně stínit a v letních horkých měsících tak zabraňovat přehřívání interiéru.  

TIP: vzrostlé stromy je možné doplnit menšími a mladšími stromy. Podívejte se jak vybírat listnatý strom.

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Úkolem architekta je průzkum zeleně

A ještě něco, pokud se vám podařilo koupit pozemek, který není holou loukou, ale pyšní se vzrostlou zelení, zahradní architekt má v této fázi za úkol také tuto původní zeleň na pozemku zdokumentovat. Zjistit zdravotní stav starých původních stromů, keřů a rozhodnout, zda zůstanou. To určí po dendrologickém průzkumu: rozhodne, co se pokácí z důvodu stáří, proschnutí, napadení, nemocí anebo proto, že brání stavbě. A naopak, která zeleň tady zůstane a bude součástí budoucí zahrady; bude zakomponována v projektu zahrady do jednoho celku s domem, do kontextu se celým okolím domu, do vztahu dům – zahrada. Jinými slovy: stavět dům na vzrostlé zahradě má i své administrativní pozadí.
Ochrana zeleně

A dále  přijdou na řadu konkrétní zabezpečovací práce: ta zeleň, která zůstane a bude tady během stavby domu, se před stavebními pracemi musí důkladně zabezpečit, stromy a keře fixovat, květiny přikrýt. Inspirovat se můžete např. na anglické zahradě.

Alena Jansová
Foto: archiv autorky, Zahradnictví Líbeznice


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha