Červenec v zahradě - práce a radost

Červenec v zahradě - práce a radost

Zahradní inspirace, vydáno 02. 07. 2013

Červenec bývá charakterizován subtropickými teplotami ovzduší i půdy, tak doufejme, že se jich letos opravdu dočkáme. Teplota půdy by se měla držet ustálená, nekolísat. A protože si vláhy v podobě téměř neutuchající h dešťů užila naše půda letos již hodně, bude nutné tomu přizpůsobovat i zálivku na zahradách a řídit se tedy aktuální situací.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Červenec je znám jako měsíc přihnojování. Skladbu hnojiv i způsob jejich aplikace však jednoznačně musíme přizpůsobovat jednotlivým plodinám a jejich požadavkům. Růže v červenci hnojíme naposledy, aby nové výhony stihly do zimy dostatečně vyzrát, jinak by jim hrozilo vymrznutí. 

U mnoha keřů můžeme v červenci zahájit řezání zelených řízků pro množení. U každé jednotlivé částí musíme dodržovat při množení směr růstu. Pro lepší uchycení v množárně lze omočit čerstvý řízek v růstovém stimulátoru. Řízky poté ihned zapichujeme do množárny. Množit tímto způsobem nyní lze: klanopražku, cesmínu, ptačí zob, opadavé druhy dříšťálu, makluru anebo magnolie.
 
U letniček odstraňujeme odkvetlá květenství, aby se rostliny nevysilovaly zbytečně tvorbou semen a nasazovaly na další květy.

Máme-li na zahradě zásobníky vody na zalévání, je dobré chránit je víkem proti tomu, aby do nich kladli komáři vajíčka a tak se tento hmyz dále rozmnožoval. 

U parkových růží včas seřízneme výhony zasahující do cest a pěšinek. Stejně jako růže, můžeme v červenci očkovat šeřík.

Vřesovištní a rašeliništní rostliny nesmíme nechat zaschnout. V období sucha budou potřebovat velké množství zálivky. Dbáme na to, abychom zalévali odraženou, v žádném případě ne studenou vodou. Rostliny by utrpěly šok.

Ve skalce využijeme každé vhodné příležitosti k tomu, abychom ji odplevelili.

Trávník sečeme pravidelně, vždy jakmile dosáhne 10 – 15 cm. Posekanou trávu ihned odstraníme. Po sekání můžeme trávník zalít hnojivovou zálivkou. Stále ještě můžeme trávník i dosévat na uvolněnou plochu, ale vždy je poté nutné zabezpečit dostatečné pravidelné a opatrně aplikované kropení. Jinak by byl porost nedokonalý a nedostatečně zapojený.

V porostech trvalek odstraňujeme poškozené a nemocné rostliny. 

V druhé polovině července je nejvhodnější doba pro dělení kosatců.  Rostliny vyjmeme z půdy rycími vidlemi a opatrně je rozdělíme. Oddělkům krátíme listy i kořeny na polovinu.

V červenci mohou být již všechny ranně kvetoucí cibuloviny vyjmuty ze země, neboť již zatáhly. Jejich cibule necháme oschnout na vzdušném místě. Tulipány vyjímáme každým druhým rokem, narcisy naopak můžeme ponechat na jednom místě i několik let. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mooseyscountrygarden.com, photos.scripting.com, wildgingerfarm.com, infojardin.com, hdtv.com, knibdesign.com, gardenseyeview.com, bringingbackthenatives.net, flowerinfo.org, gatsbysgardens.blogspot.com, terigalleries.com, gardeningintunewithnature.bangordailynews.com, holidayhomerental.co.uk, twomendalittlefarm.blogspo.com, flowersinthefrontyard.ca


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha