Chráněná zahradní zákoutí

Chráněná zahradní zákoutí

Zahradní inspirace, vydáno 26. 02. 2013

Každý si rád posedí na své zahradě, aby si odpočinul a načerpal nové síly. Většinou je velmi žádné posezení v klidu a ústraní. Při odpočinku je vyhledávaný klid a proto se není nutné cítit se v zahradě jako ve výkladní skříni. V takovém případě je ideální vybudovat si na zahradě zákoutí chráněné před zvědavými pohledy sousedů anebo kolemjdoucích.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Ukrýt se a být v klidu a soukromí, pro někoho téměř nesplnitelný sen, pro jiného běžně dostupná relaxace. Úkryty před shonem a okolím je možné nalézt jak u velkých domů, tak i na malých zahradách, u dvojdomů i v řadových zástavbách, chce to jen vědět, jak na to.  Chráněná zákoutí bývají obklopena zdmi, zelení a skrytá v loubí, mohou být také za živými ploty anebo pod pergolami. Podle typu provedení jsou taková chráněná zákoutí schopna ochránit své majitele i proti hluku a větru.
 
Možností, jak vytvořit chráněná zákoutí je doslova nespočet. Při jeho vytváření je však třeba dbát na to, abychom přehnanou mohutností jeho konstrukce nebo oddělovací zdi, či při konstrukci pergoly nevytvořili doslova hradby uprostřed přírody a z posezení se nestalo potemnělé místo. 

Pokud nelze využít k vytvoření zákoutí většího vzdušného prostoru a musíme vystačit se stísněnými podmínkami, je dobré pohrát si s rozličnými stavebními materiály. Využít lze neprůhledné a různě vysoké úseky a světlé stěny se síťovými ornamenty. Pokud chceme zabránit pouze průniku hluku a větru, postačí i skleněné zástěny nebo jiné průhledné prvky, které zabrání přístupu větru a přitom umožní přístup vzduchu a světla a poskytnou i dostatečný výhled. 
 
Volněji budou jako ochrana sloužit rostliny a živé ploty. Ideální je použít rostliny s různou barvou listů. Pokud potřebujete mít na zahradě klid a soukromí pouze v letním období, můžete vybírat i mezi opadavými keři a rostlinami. Stálezelené živé ploty ozvláštní pohled do zahrady naopak i v zimním období. Oba typy rostlin, opadavé s neopadavými se dají i kombinovat. Vhodné je využít této smíšené výsadby i při ozeleňování konstrukcí popínavými rostlinami.

Venkovní posezení se dá před pohledy z okolí ochránit například látkovými roletami anebo květináči či konstrukcemi s truhlíky osázenými květinami. Květináče s rostlinami se mohou umístit i na pojízdné podstavce. Na takových podstavcích pak bude snadné ukrýt rostliny před prudkým letním deštěm, nebo zvětšit prostor zákoutí pro posezení v případě návštěvy.

Pěkně i zajímavě zároveň může působit kombinace nízkého dřevěného plůtku s vyšším živým plotem. Nejkrásnější však obvykle bývají jednoduché dřevěné zástěny obrostlé popínavými rostlinami, například růžemi, plaménky, povijnicemi, břečťanem, zimolezem, vistáriemi atd.  Velmi hustě dokáže obrůst konstrukci opletka čínská. Její květy nejsou příliš dekorativní, ale je to rostlina rychlého růstu a dokáže vytvořit hustou stěnu poměrně rychle.Ať již tedy vytvoříte na své zahradě chráněné zákoutí jakékoli formy, přejeme vám, ať si na tomto místě vždy dostatečně a v klidu odpočinete.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ousetohome.media.ipcdigital.co.uk, thegardenbedandbreakfast.com, 2.bp.blogspot.com, i1.mirror.co.uk, cornishbarn.com, media-cdn.tripadvisor.com, 3.bp.blogspot.com, 1.bp.blogspot.com, s3-eu-west-1.amazonaws.com, bretthardylandscapes.co.uk, tem-po.co.uk, shootgardening.co.uk, digitaljournal.com, images.elegantarbors.com, 2.bp.blogspot.com, housetohome.media.ipcdigital.co.uk, 4.bp.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha