Co se děje v okrasné zahradě v červnu

Co se děje v okrasné zahradě v červnu

Zahradní inspirace, vydáno 02. 06. 2014

Červen je obecně považován za první letní měsíc. Těšíme se na první sklizeň letošní úrody sladkých voňavých jahod, třešní a v příznivých letech můžeme sklízet již i višně. Vyséváme ještě některé druhy zeleniny, sklízíme vlastnoručně vypěstované bylinky. Co se ale touto dobou děje v okrasné zahradě?

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

V okrasné zahradě je nejvyšší čas na rozsazování trvalek, množení okrasných dřevin pomocí řízků a také na výsev dvouletek. Z dvouletek se v tomto období vysévají pomněnky, macešky, karafiáty a sedmikrásky. Pamatujte již při výsevu na to, že bude nutná pravidelná zálivka, neboť letní výsevy mají tendenci vysychat. Navíc při letním výsevu škodí i vysoké teploty, které nepřejí klíčení, a tak je třeba výsevy chránit před slunečními paprsky, nejvhodnější je zatemnění.

Přímo na záhon můžeme vysévat ještě hrachor, na polostinné záhony topolovky, zvonky nebo zimní fialy. V červnu nasazují na květ mečíky a některé odrůdy růží. Jejich bohaté kvetení podpoříme přihnojováním. Jestliže chceme, aby naši zahradu zdobily gladioly ještě v září, je na začátku června vhodná doba na vysazení ještě několika hlíz.

Některé trvalky jsou již delší dobu odkvetlé, jako například ostrožky, chrpy, srdcovky, rané kopretiny nebo lupiny. Pokud jejich odkvetlé části odřízneme, s velkou pravděpodobností se dočkáme jejich druhého kvetení v průběhu léta. I když počítáme s tím, že jejich květy budou slabší a ne v tak hojném množství, jistě to nebude vadit.

Pokud se trvalky rozhodneme množit dělením trsů, je nutné zvládnout to do poloviny června. Bude zapotřebí pravidelná zálivka alespoň do té doby, než se trsy ujmou. Pak se začnou ještě do podzimu rozrůstat. Řízkováním můžete zkusit namnožit například oblíbené dřeviny, jako jsou šeřík, kaliny, magnolie, hortenzie, skalníky či japonské javory, z trvalek je tato metoda vhodná pro popínavé plaménky a vřesovce.

Některé vysoké trvalky v tomto období jako prevenci proti vylamování potřebují vyvázat k opoře. 

Co se trávníků týče, sečeme je, jakmile je porost vysoký asi 10 až 15cm, v červnu dosáhne této výšky obvykle 2x. Před posekáním, nejlépe, pokud máme čas a možnost, tak hned po dešti vytáhneme z trávníku plevelné rostliny i s kořeny. Po posekání trávník přihnojíme, a pokud to potřebuje, zalijeme ho. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: dutchbulbs.com, gladiolen.net, pinterest.com, gardenaway.com, bhg.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha