Co vysadit do květinového záhonu pro začátečníky?

Co vysadit do květinového záhonu pro začátečníky?

Zahradní inspirace, vydáno 05. 04. 2016

Coby zahradníci jste naprostí amatéři a přece jste zatoužili po krásných barevných záhonech? Nevíte, zda se o ně dokážete postarat tak, aby vytvořily okrasný lem vašeho chodníku, který bude zářit do daleka? Pak vězte, že vše je možné, pokud vsadíte na nenáročné rostliny.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Důležitou roli hraje výběr nenáročných květin

Ideální je vybrat květiny, které mají podobné nároky na umístění, půdu a množství oslunění, a je tu opravdu velká šance, že vaše záhony budou vypadat naprosto skvěle. Abychom vám usnadnili práci s hledáním těch správných rostlin, vybrali jsme je pro vás sami.

Jsou nenáročné na půdní podmínky, vystačí si i s písčitou půdou a dokonce by jim nevadila ani kamenitá místa. I bez velkých zkušeností je dokáže pěstovat naprostý začátečník. Navíc se jedná o velmi zajímavou kombinaci barev i struktur, takže jakmile záhon zaroste a rostliny se v něm propojí, budete okouzleni nejen vy, ale i každá návštěva, která na vaši kvetoucí zahradu vstoupí. A o které rostliny se tedy jedná?

Česnek obrovský – Allium giganteum

Začínáme tím nejvyšším a také možná nejkrásnějším zástupcem, jehož květy budou čnít v záhonu jako nejvyšší a naprosto nepřehlédnutelné. Fialová kulovitá květenství někdy až zářivě purpurová, to je to, co oživí každý záhon a navíc takřka bez práce. Slunečné místo a dobře propustná půda, mu naprosto stačí ke zdravému růstu. Jedná se o mrazuvzdornou trvalku, která svými květy těší své okolí od června do srpna a množí se jednoduše semeny anebo podzemními oddenky.

Kavyl péřovitý – Stipa tenuissima

Jediný ze zástupců trav, který se v záhonu objeví, bude kavyl péřový. Jak již název rostliny prozrazuje, opět tu máme něco výjimečného, travinu, které na 40 cm vysokých stoncích v průběhu léta ve větru povlávající ochmýřené klásky.

Rovněž se jedná o nenáročný a mrazuvzdorný druh. Není příznivcem půd bohatých na živiny, a tak mu spíše vyhovuje propustná písčito-kamenitá půda. Dává přednost slunečným polohám. Díky své jemné struktuře dodá každé zahradní kompozici vzdušnost a jemnost.  

Kakost (Geranium) 

Kakosty jsou velmi rozmanitý druh, jehož zástupci si jistě mohou najít své místo takřka v každé zahradě. Jeho pěkné květy vyvolaly velký zájem šlechtitelů, a tak vznikají neustále další odrůdy kakostů. Pro účely pěstování ve společném záhoně s kavylem, česnekem a šalvějí poslouží nejlépe odrůda „‚Phillipe Vapelle“. Ta vyžaduje rovněž jako zmíněné rostliny dostatek slunce a propustnou půdu. Vyhovují jí písčité půdy a právě na nich může dosahovat výšky až 40 cm.

Šalvěj hajní – Salvia nemorosa

Čtvrtým společníkem do smíšeného trvalkového záhonu pro začátečníky je velmi úhledným dojmem působící rostlina, s níž se setkáte na mnoha zahradách. Má užší drsné listy oválného tvaru, ale to na čem záleží nejvíc, jsou její voňavé modro-fialové květy. Přestože má v oblibě slunné stanoviště, naprosto ji postačí jen mírná zálivka. Pokud chcete rostlinu udržet v květu co nejdelší dobu, vylamujte její zvadlá soukvětí a tím prodloužíte dobu jejího kvetení ještě o několik dalších týdnů. 

Plánujete stavbu terasy? Čtěte: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstrock.com 
  


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha