Dartmoor Garden House – romantické zahrady jihozápadní Anglie

Dartmoor Garden House – romantické zahrady jihozápadní Anglie

Zahradní inspirace, vydáno 25. 09. 2013

Jihozápad Anglie tvoří zvláštní kus země. Je krásná a romantická, ale zároveň i divoká, drsná a nevlídná. Do této krajiny s nejznámější lokalitou Národním parkem Dartmoor je dokonce situován dramatický příběh, který ve své knize Pes baskervillský popsal sir Artur Conan Doyle. V průběhu letních slunných dní nabírá na romantickém vzezření krajina vřesovišť.Na samotném okraji dartmoorské oblasti pak nalezneme jednu z nejkrásnějších a nejznámějších anglických zahrad.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Zahrada Garden House je situována kousek od města Yelverton v hrabství Devon. Po rekonstrukci je veřejnosti otevřena opět od 1. března 2013. Díky ideálním podmínkám vegetace v těchto zahradách překypuje pestrostí a vitalitou. 

Dechberoucí výhledy na nejrůznější části zahrady se vám zde naskytnou v zvláště v jarním a letním ročním období. Kvetoucí louky na začátku léta hýří barvami a vůněmi, jaké si lze jen velmi těžko představit. Někdy je však místní krajina zastíněna těžkými mraky, které změní celkovou náladu široko daleko.

Součástí obezděné zahrady je stará kamenná ruina s točitým schodištěm. Dnes spíš už jen doplňuje krásu okolních květů, ale dříve zde sídlila stará farní kuchyně. Starý zahradní dům je dominantou celé zahrady. Odtud získala rovněž zahrada své jméno z anglického Garden House – zahradní dům. Postavený byl začátkem 19. století, ale jeho historie zasahuje vlastně až do století 14.

Těsně po II. světové válce dům zakoupili manželé Lionel a Kateřina Fortescue. Oba se s obrovským nadšením pustili do obnovy zahrady. Na velké ploše obezděné kamenem vytvořili něžnou zahradu s převažujícím podílem těch nejpestřejších trvalek. Přesto, že se zde setkáváme se zdánlivě až příliš odlišnými skupinami rostlin, ve výsledku vše vyhlíží více než dobře.

Pokračovatelem myšlenky obou manželů, kteří v osmdesátých letech nedlouho po sobě oba zemřeli, se stala nezávislá nadace Fortescue Garden Trust, která je majitelem celé zahrady a zachovává ji přesně v duchu přání původních majitelů. 

Anglického ducha zahrad neohrožují ani výsadby japonských javorů nebo krása rostlin představujících ukázku jihoafrické vegetace. Střetávají se tu tedy i rostliny z různých koutů světa a rostou vedle sebe svorně díky umění a znalostem místních zahradníků, kteří jim dokázali připravit podmínky tak, že zde mohou velmi dobře prosperovat. Jihoafrická stepní zahrada postupně přechází ve venkovskou zahradu, ta se dále mění v květnatou louku plnou máků, zvonečků, kopretin, řebříčků a mateřídoušky, která jí dodává specifickou a nezaměnitelnou vůni.

Na konci prohlídky těchto fascinujících zahrad se návštěvníkům otvírá kouzelný pohled do anglické krajiny hrabství Devon, na staré stromy roztroušené okolo polí, na typickou anglickou kostelní věž. Návštěva zahrady Garden House se zkrátka stane nesmazatelným zážitkem pro každého jejího návštěvníka. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rhs.org.uk, pgg.org.uk, oldminehouse-dartmoor.co.uk, datmoor-bandb.co.uk, images.zoopla.co.uk, thegardenhouse.org.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha