Ekozahrady plné chutí, vůní a barev

Ekozahrady plné chutí, vůní a barev

Zahradní inspirace, vydáno 13. 05. 2015

Matka příroda je tou, kdo po celé věky vytvářel tu nádhernou hojnost našeho rostlinného a živočišného světa. Různé druhy a formy v té původní přírodou stvořené verzi už dávno zanikly, když člověk začal šlechtit, křížit a vybírat, který druh bude žít dál a který zanikne. Neměli bychom nechat v tomto směru přírodě přece jen raději volnou ruku?

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Jaké je realita

Pravděpodobně si ani neuvědomujeme, že v dnešní moderní době, kdy máme takřka vše, na co pomyslíme a na dosah máme kvanta potravin, že za většinou z nich se skrývá jen více či méně obměněná verze těch základních druhů, což znamená, že konzumujeme v podstatě stravu bez života. A právě ekozahrady nám mohou poskytnout přímý přístup k čerstvé, zdravé a hlavně živé stravě, která neputuje dlouhé týdny lodí ani není upravována nejrůznějšími konzervanty, aby co nejdéle vydržela. Potraviny získané z ekozahrad naopak nejen, že regenerují lidské tělo, ale léčí a naplňují radostí naši mysl, na kterou s regenerací tak často v uspěchaném životě zapomínáme.

Co je základ ekozahradničení

Ekozahradničení znamená nový přístup k pěstování a práci na zahradě, ale také k celé naší zemi a tím i k celé planetě. Hlavní důraz je kladen na trvalky a trvalkové byliny, které se dají využít jako potraviny, koření, léčivky, nebo hnojivo. Ekozahrada se tak stává díky tradičním nešlechtěným a nekříženým rostlinám oázou plnou chutí, vůní a barev. 

Budiž nám příkladem přírodní biotopy

V každém přírodním biotopu doslova bují život ve své nejpřirozenější formě. Rostliny, živočichové a prostředí zde vytvářejí hojnost všeho potřebného včetně hnojiva. Nic zde nepřijde nazmar, příroda sama vše opět zužitkuje, zrecykluje každý uschlý spadlý list, zavlaží každý kousek, uživí hmyz i větší zvěř, vyčistí vzduch a poskytne všem, kteří to potřebují, vhodné obydlí. A je na nás na lidech, abychom právě odtud čerpali inspiraci pro vytvoření svých zahrad, které budou respektovat přírodní zákonitosti a vše, co z přírody vzejde, do ní zase vrátí, aniž bychom my zasáhli nevhodnými metodami, prostředky anebo materiály. 

 

Výhody ekozahrad

Zahrada založená na respektování přírodních zákonů je pro majitele méně náročná na údržbu, celoročně je její provoz méně finančně náročný. Ekozahrada vypadá přirozeně a neprodukuje hlavně žádný odpad, vše lze zužitkovat na kompost anebo jako hnojivo, či jako přírodní látky pro boj s nepřítelem skrývajícím se v podobě případných škůdců.

Hnojivo z rajčatových sazenic

Pokud máme zbylé sazenice rajčat anebo od někoho tyto nadbytečné sazenice získáme, můžeme z tohoto rostlinného materiálu připravit vydatnou jíchu. Postačí nám k tomu 2 hrsti rostlinek a dva litry vody. Smícháme rostlinky s vodou a po 14 ti dnech můžeme výluh použít jako hnojivo. Roztok je třeba zředit v poměru 1 : 1 odstátou vodou.  Roztokem poté postřikujeme rostliny, nebo je jím rovnou zaléváme. Rajčata budou houževnatější a odolnější. Přihnojujeme jen do nasazení prvních plodů.

Permakultura

Hovoříme-li o permakultuře, máme na mysli trvale udržitelnou kulturu, což znamená zahradu, která nepotřebuje nic jiného, než sebe sama a sama si také vystačí a kultury v ní dokážou přežít několik let bez dalších vnějších zásahů a péče. Důležité je v ní pěstovat potravu tak, aby byla zdravá a prospívala nejen člověku, ale i jeho okolí. Permakultura nedává prostor žádné komerci, taková zahrada nepotřebuje nic jiného, než sebe sama a sama si také vystačí. Semínka dozrálých rostlin se vracejí zpět do přírody a opět z nich vyrůstají tytéž rostliny. A permakulturní zahrady jsou zároveň i zahradami ekologickými.

Žížalí zlato

Už jste někdy slyšeli pojem žížalí zlato? Jedná se o velmi účinné hnojivo, které ovšem není snadné nashromáždit v dostatečně velkém množství, takže patrně odtud pojem „zlato“. Žížalí zlato získáte tak, že budete sbírat žížalí vývržky, ty se objevují takřka všude, jakmile je po dešti.  Sebraný materiál nechejte zaschnout a pak jej rozdrolte. Řídce jej rozsypte v okolí rostliny a zlehka zapracujte do půdy v jejím okolí. Pro vzácnost tohoto přírodního hnojiva je lepší si jej ponechat k hnojení rostlin, které pěstujete v květináčích či jiných nádobách.

Zahrady přinášejí klid a zpomalení, které v současné uspěchané dobře všichni potřebujeme, a pak také přinášejí jídlo. Jsou zdrojem mnoha potravin, které dnes neustále zdražují a právě možná v tomto směru mají permakulturní zahrady a ekozahrady zvlášť svou velkou budoucnost.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bloominthepark.com, blogcdn.com, simplegreendesign.com, ecofriend.org, chictip.com, home-and-gardening.info, evil-designs.com, openwievgarden.com, diakosmisikaispiti.gr, jptransition.org, starterpermaculture.com, ecozine.com, static1.startlocal.com.au, cdn1.greendiary.com, monrovia.com, homegardenair.comhousetohome.com, homegardenair.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

31. 01. 2016 Reagovat
Tereza: Na úvod chci říci, že miluji tradiční zahradničení, to, co vy tu nazýváte permakultura či eko, dělávala moje prababička a babička v tom úspěšně na své zahradě pokračuje. Nemohu však přehlédnout bláboly typu "V každém přírodním biotopu doslova bují život", slyšela jste třeba o biotopu poušť? Také by mě zajímal rozdíl mezi trvalkou a "trvalkovou bylinou", což je pro mě nový pojem? Když pominu, že si v článku protiřečíte, nejenom když říkáte, že zahrada si vystačí sama a nepotřebuje nic jiného a následně zmiňujete přihnojování, sbírání žížalích vývržků atd., což samo o sobě vyžaduje dost času a lidské práce, zajímá mne, jestli si opravdu myslíte, že zahrada pouze z nešlechtěných a nekřížených rostlin může být plodnou oázou? A je to vůbec ještě zahrada v pravém slova smyslu, když tam mám "pěstovat"jen divoké druhy, nestarat se o ní, jelikož se postará sama o sebe...?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha