Geometrie v zahradě

Geometrie v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 18. 02. 2014

Je pochopitelné, že jen některé ze zahradních stylů v sobě zahrnují práci s geometrickými prvky. Styly zahrad se však v současnosti velmi často stírají, nebo splývají a vznikají tak velmi neotřelé možnosti a doslova celé nové umělecké formy. Navazují se rovněž nová spojení mezi architekturou zahrad a uměním zahradní tvorby. Ta je už v současnosti považována za mnohem dynamičtější a také společensky významnější, než tomu bývalo v minulosti.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Nejznámějším stylem, který v sobě zahrnuje mnoho geometrických prvků, je styl formálních zahrad. Ačkoli jsou principy, podle kterých se řídí výsadba formálních zahrad, jasně dané, jedná se o styl velmi přizpůsobivý. Ať už je to naprosto osově souměrná celková dispozice anebo jen vybrané některé prvky mají charakteristické geometricky dané rozměry, je možné s tímto stylem pracovat nejrůznějšími způsoby. Další z možností je zvolit jednu dominantnější osu a k ní přičleňovat pravoúhle založené záhony, ty pak změkčit výsadbou romanticky působících květin. Způsobů je mnoho.

Není to však jen formální styl, který v sobě zahrnuje geometrické prvky.  Geometrii naleznete také často v zahradách městských, moderních, konceptuálních, minimalistických a modernistických. Marně byste ji však hledali v zahradách venkovských.

I v zahradách, které jsou charakteristické svou kombinací stylů, je možné se s geometrií setkat. Zvláště v návrzích eklekticky propojených zahrad může být práce s geometrickými prvky zábavná činnost. Obvyklá pravidla tvorby zahrad tu příliš neplatí, a tak je možné se zde setkat například s jednou ústřední barvou tvořící základ a na ni napojenými výsadbami anebo naopak s větším množstvím jasných a výrazných tónů tvořících vzájemná propojení jednotlivých dílů zahrady.
    
Geometrie v zahradě se může projevit mnoha způsoby, ať už je to například tvarovaná zeleň, ornamentální živé ploty, kontrastní prvky, symetrické vodní prvky anebo zjemňující výsadby uprostřed přísně pravoúhlých chodníčků. Geometrii do zahrady vnesete rovněž propojením formálních prvků s neformálními anebo střídáním různých druhů materiálů.

Někde je geometrie zastoupena například nakloněnými kamennými bloky vystupujícími ze zahradního jezírka, jinde to může být zahradní posezení vyvedené z betonových bloků a v jiné zahradě zase chodník z pravidelných dlaždic, které střídá zatravněná plocha stejného rozměru a tvaru. Stejně tak jako u jiných typů zahrad, i u zahrad s důrazem kladeným na geometrii je kombinování doslova studnicí nápadů a zároveň skvělým prostředkem ke stírání rozdílů jednotlivých zahradních stylů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rocketswag.com,hgtv.com,  teamhomemissions.com, rgbimg.com, houzz.com, homedit.com, shootgardening.co.uk, myunva.com, lifestyle.yahoo.co.nz, mostbeautifulgardens.com, cgcookie.com, tramuntana.tk, homegoods.com, outdoortheme.com, bowleswyer.co.uk, decoist.com, seattlepi.com, 7thhouseontheleft.com, interiorsbystudiom.com, carex.thumblr.com, decorazy.com, freshome.com, agardenbydesign.blogspot.com, blog.lisacoxdesigns.co.uk, washingtonpost.com, gardeningclan.com, unitarchitects.co.uk, thehorticult.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha