I podzimní zahrada může být plná jarních barev

I podzimní zahrada může být plná jarních barev

Zahradní inspirace, vydáno 27. 09. 2010

Pokud máte pocit, že s přicházejícím podzimem vám zahradu zbarví akorát tak padající listí, mýlíte se. Stačí vědět, které květiny se otevírají světu v chladnějším počasí a máte vyhráno. Podzimní zahrada může hýřit skutečně všemi barvami, nejen těmi v typických říjnových odstínech!

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...
Musíte bohužel počítat s tím, že pokud chcete na zahradě barevné květy teď, musíte je zasadit s dostatečným předstihem. Na jaře proto buďte prozíraví a vzpomeňte si, že podzim vůbec není daleko. V tomto období si naopak vyberte, kam které květiny umístit, aby například zbytečně nesplynuly s barevným listím.

Podzimní zahrada se známými i neznámými květy
I když možná název hvězdnice novobelgická (aster novi-belgii) slyšíte poprvé, tuhle drobnou kytičku jste už jistě někde viděli. Vypadá podobně jako chryzantéma a vykvétá právě koncem léta a začátkem podzimu. Mnohdy vydrží až do prvních jinovatek. V ostatních ročních dobách oceníte husté tmavozelené listy, takže se nebojte vysadit ji do blízkosti rostlin kvetoucích v létě, kde s nimi bude příjemně kontrastovat. Společně s listnatými stromy pak díky odstínům růžové, fialové, modré nebo bílé, rozzáří typicky podzimní teplé barvy.

Podzimní zahrada s typickou chryzantémou
Právě zmíněná chryzantéma je přitom také typicky podzimní víceletkou původně z Číny a Japonska, kterou má spousta lidí spojenou s listopadovými dušičkami. Její žluté, bílé, oranžové nebo fialkové květy přitom nemusíte obdivovat jen na hrobech. Zkuste si na ni zvyknout i na vaší zahradě a uvidíte, že to půjde lehce. Nezapomeňte oranžové květy vysadit dál od opadavých stromů, ať vám na podzim s chryzantémou zbytečně nesplynou v jedno oranžové zákoutí. ​
​Ořechoplodec nebo chelone
Hrozny modrých květů se s prvními podzimními teplotami obsype asi metr vysoký nepravidelný a silně voňavý keř ořechoplodec (caryopteris). Je nenáročný, snáší sucho i půdu chudou na živiny, rozmnožuje se samovolně pomocí semen a díky nezvyklé barvě svých květů je poměrně oblíbený.

Nebojte se vysadit keřů víc a vytvořit z nich malý a zároveň milý plůtek podél cesty. Mějte na paměti, že rostlinka může namrzat a po zimě mnohdy vypadá dost bídně. Umí ale výborně regenerovat, proto ji přehnaně rychle nelikvidujte.

Nepříliš známou rostlinou kvetoucí v pozdním létě je i chelone, česky nazývaná želonice a anglicky potom želví hlava. Pochází ze Severní Ameriky a kvete bílými, růžovými nebo červenými květy, které připomínají malé balónky. Má ráda slunce a je celkem nenáročná na pěstování, proto je s podivem, že si ještě nenašla cestu do českých zahrádek.

Osadníci podzimní zahrady ale tímto výčtem zdaleka nekončí! Stačí zapátrat v květinářstvích a u pěstitelů a na jaře se pořádně vyzbrojit.

Martina Tlachová
Foto: mun.ca, australian-insects.com, terrapin-gardens.com, georgetown.edu, flowersgallery.net

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha