I zahrada může mít svůj vintage styl

I zahrada může mít svůj vintage styl

Zahradní inspirace, vydáno 10. 07. 2014

Přesně tak, i zahrady mohou mít svůj styl a proč ne zrovna vintage! To, co je na něm opravdu skvělé, je, že si spoustu nejrůznějších doplňků, vybavení anebo zahradního nábytku můžete do vintage stylu přeměnit sami. Mnohdy k tomu postačí jen brusný papír, štětec, bílá barva a speciální laka hlavně pár šikovných rukou.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Nejen zahradní nábytek si zaslouží naši pozornost při přeměně na vintage styl, ale mohou to být i nejrůznější typy nádob a také zahradní nářadí, které buďto náležitým způsobem upravujeme anebo vystavujeme. Ve vintage zahradě najde své uplatnění cokoli, co vyvolává pocit nostalgie, příjemných vzpomínek, staré věci a doplňky, a to vše hezky zabaleno do oblouků růží, větvoví něžně růžových keřů a bíle kvetoucích stromků. Zkrátka vintage krása zpodobněná jakýmkoli způsobem doslova musí být v zahradě obklopena květy všech velikostí a tvarů, ve všech něžných barvách.
 
I v klasických zahradách tvoří doplňky neoddělitelnou součást zahrad a ve vintage zahradách tomu není jinak. Zkuste využít například stará nepotřebná špaletová okna a vytvořte si z nich pěkný miniaturní skleníček (viz obr. č. 27 + 34). Staré židle, které jste kdysi vyřadili anebo odstěhovali na půdu a tak trochu se na ně pozapomnělo, mohou posloužit stejně dobře (obr. č. 2 + 15), zkuste obnovit také starou ptačí budku a dejte jí při nátěru ten správný odstín a uvidíte, jakým skvělým doplňkem vaší vintage zahrady se stane (obr. č. 5).

V žádném případě se nezbavujte ani starých plechových konví, i ty se dají vylepšit patřičným nátěrem a i když budou děravé a nefunkční, můžete je využít jinak (obr. č. 3, 14, 23). Hodit se mohou i plechové cedule označující vstup na zahradu (obr. č. 11) anebo nesoucí názvy jednotlivých květin či bylin či hlásající různá pravdivá moudra spojovaná se zahradou (obr. č. 7 + 33).

Samotný termín Vintage byl převzat a modifikován sběrateli na vše, co je staré. V určitém směru můžeme slovo vintage nahradit výrazem klasický nebo historický. A v současné době je někdy možné dát mezi slova historický a krásný rovnítko. Znamená to, že v zahradě kromě starých nádob a nábytku najdou své uplatnění třeba i staré kufry nebo poličky, žebříky, okenní rámy, zkrátka všechno, co je staré a působivé a dá se přetvořit na dekorační a krásné. 
  
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, etsy.com, potterybarn.com, housetohome.co.uk, hometalk.com, 1.bp.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha