Italská piazza – tak trochu jiná zahrada

Italská piazza – tak trochu jiná zahrada

Zahradní inspirace, vydáno 23. 07. 2013

Vrátili jste se z dovolené z Itálie s inspirací na vytvoření zahrady? Pokud ne, nevadí, my dnes s takovou inspirací přicházíme. Slunná Itálie je místem, kde se žije stejně dobře doma, jako v exteriéru před nebo za domem. A není nic lepšího, než dobře a často využívaná zahrada.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Význam slova piazza v italštině znamená náměstí, trh, zkrátka větší vydlážděná anebo alespoň zpevněná plocha. A právě tak vypadá většina zahrad italského typu. K dalším prvkům, které jsou pro piazzu typické je to jídelní posezení pro celou rodinu, pocit soukromí, prostor, kde může povečeřet společně rodina, ale kam se vejde i větší množství sezvaných přátel a v neposlední řadě je to také uklidňující zurčení vodního pramínku. Pokud se na takové zahradě vyskytne trávník, je to spíše malá plocha, kterou zabírá. Terasová plocha vypadá půvabně, pokud je pořízena z modré droby. Květiny najdete spíše v nádobách, nejčastěji v terakotových. Terakotové květináče, ty čistě hliněné anebo barvené v pastelových tónech, to je něco, co by na takové piazze v Itálii určitě nechybělo. 

Jezírko nebo jakýkoli třeba i sebemenší vodní prvek do zahrady italského typu můžete přivést ve formě miniaturní fontánky, nebo malého rohového jezírka, do kterého budou stříkat nebo pomalu vpouštět vodu například dvě mosazné hubice. Do jezírka, které může být klidně v samém rohu piazzy vsaďte šáchor, který zajistí protažení zákoutí do výšky a na hladinu usaďte některou z plovoucích typů rostlin, například babelku a je hotovo.  

Soukromí získáte vystavěním soklů například z umělého vápence. Vypadá velmi přírodně. Spojovací materiál v něm nemusí být vůbec vidět, pokud jej použijete pouze u samého středu soklů. Nižší zídky můžete vystavět přímo metodou suché stavby.

Pokud je prostor, který jste se italské zahradě rozhodli věnovat, dostatečně velký, najdete v něm s největší pravděpodobností i místo pro otevřené kulaté ohniště. Za chladných večerů vám nabídne příjemné posezení. Pobyt u něj si můžete zpestřit opékáním masa.
 
Povečeříte pak společně u jídelního stolu v italském stylu. Deska stolu stylově zapadajícího do okolního prostředí více či méně vydlážděného může být z řezaného kamene provedeného ve speciální povrchové úpravě. Používají se trysky s horkou vodou, které z jeho povrchu odprýskají hrboly. Výsledkem je naprosto hladký povrch desky, ačkoli není leštěná.

Abyste si opravdu mohli vychutnat odpočinek, pořiďte si na vhodný zahradní nábytek pohodlné polstrované lehátko. Ideální bude, jestliže ho sladíte s barvami použitými v okolí. Dobře bude vypadat, pokud do truhlíků anebo nádob nakombinujete rostliny dorůstající do různých výšek. Chybět by neměly oleandry, kamélie a u treláže nad soklem také popínavé rostliny. Osazením možných ploch získá takto koncipovaný prostor piazzy teprve výsledný dojem letní zahrady italského typu a navíc tím získáte více soukromí pro sebe, svou rodinu a přátele.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decorationchannel.com, yardlife.co.uk, virtuosolandscapedesign.co.nz, lifeinitaly.com, pbase.com, owenchubblandscapers.com, homerevo.com, thegardenerseden.com, 8rd.org, labellafigura.net, thegardenerseden.com, elledecor.com, decoration-ideas.org, en.allexperts.com, newmansnursery.com.au, landscape-design-advisor.com, hdnux.com, georgiandesign.tumblr.com, honeysucklelife.com, petesims.co.uk, eptdesign.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha