Jak nasvítit zahradu a zajímavé prvky na ní

Jak nasvítit zahradu a zajímavé prvky na ní

Zahradní inspirace, vydáno 27. 09. 2018

Máte v zahradě nějaký překrásný strom, sochu nebo jiný prvek, který je symbolem nejen vaším, ale také dominantou vaší zahrady? Pak věřte, že nasvícená dominanta vynikne v zahradě v noci o to více! Kromě dominantních prvků lze nasvítit také schodiště, terasu nebo dokonce bazén či jezírko. Co všechno budete muset zajistit a s čím vším počítat?

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Kde začít?

Nejdříve začněte tím, že si sepíšete veškeré zahradní prvky, které máte v plánu nasvítit. Můžete si klidně udělat na papír skicu vaší zahrady a do ní zakreslit veškeré prvky, které hodláte nasvítit. Při složitějších projektech, kdy máte v plánu nasvítit více prvků nebo je realizace složitá, což určitě poznáte sami, je nejlepší volbou kontaktovat firmu, která vám provede návrh spolu s následnou realizací a zprovozněním. Firma vám kromě projektu zajistí i elektrikáře. Vždy se optejte firmy, zda její elektrikář má patřičnou platnou vyhlášku. V případě úrazu a podobně byste měli velké a zbytečné problémy.

Bez odborníka to nepůjde tak lehko…

Pokud si troufnete na zapojení světel sami, určitě navštivte minimálně specializovaný obchod, kde vám proškolená osoba může ukázat celou škálu možností, jak co nasvítit a jaký typ světel se pro daný účel dá použít. Bez určitého rozhledu a orientace v nabídce vám realizace půjde ztěžka. Na trhu je totiž k dostání mnoho produktů a mnoho možností řešení a sami se v nabídce spíše nezorientujete.

Záludné, ale logické elektrické vedení

Počítejte s tím, že bude nutné z domu dostat na zahradu kabel, kterým budete napájet světelné okruhy. Kromě patřičného jističe musí být instalován také proudový chránič, který má předepsaný vybavovací proud 30 mA.

Dbejte na to, abyste měli světelný (zahradní) okruh oddělený od domovního, musíte mít v rozvaděči instalované min. dva proudové chrániče. Rozhodně se nespokojte s jedním chráničem na zahradu a dům. Jakmile by došlo k poruše na osvětlení, došlo by k výpadku elektriky i v celém domě.

Dále je nutné, aby i světla a zásuvky měly patřičné krytí (IP). Tato zkratka udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a kapalin, hlavně vody. Venkovní zásuvky musí mít minimálně IP 44 a světla, která budou instalována do vody, musí mít krytí IP 68. Prvky s krytím IP 68 instalujte i do míst, kde hrozí, že budou dané prvky zatopeny.

Nehrozí i tak při poruše nebezpečí úrazu proudem?

Při správné instalaci a zapojení všech prvků je toto riziko minimální. Je to jednak tím, že samotný světelný okruh je napájen 12 V střídavého napětí, které je velmi malé na to, aby jím protekl velký proud, a také tím, že je obvod chráněn proudovým chráničem.

U napájecího okruhu je důležité mít kabely instalované správně ve správně hloubce a s ochranami proti proražení rýčem, kůlem a podobně. Na vše jsou předepsané normy a odborník by tyto normy měl znát a dodržovat.

Pod plochy, na kterých se pohybují vozidla, by měl být kabel položen ve větší hloubce v písku a nad kabelem by měla být pevná zábrana jako například betonová deska. Navíc je celý světelný a napájecí okruh chráněn proudovým chráničem.

Nasvěcujte s rozvahou!

I přestože se může zdát, že nasvítit strom nebo cestu je lehká záležitost, není tomu tak. Kromě výběru správné intenzity světla je také důležité světla umístit pod daným úhlem do určité vzdálenosti od daného prvku, který má být nasvícen.

Na osvětlení teras, cest a domu instalujte určitě světla typu LED, zvolte jenom vhodnou barvu, kdy můžete vybírat od bílé až po oranžovou. LED osvětlení můžete použít také na nasvícení sochy a podobných prvků, musíte jenom zvolit mnohem výkonnější LED, jinak toho moc neuvidíte.

Zeptejte se prodejce nebo instalační firmy také na možnost ovládání světel pomocí ovládacích jednotek. Některé firmy dokážou propojit osvětlení i se závlahou a vy si tak vystačíte pouze s jednou ovládací jednotkou.

Text: Jan Vrbata
Zdroj foto: Shutterstock.com a Catellani & Smith (foto: Nava Rapacchietta)


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

01. 10. 2018 Reagovat
Jindřich Bek: Proč svítit na zahradě? Nejlépe ušetřená elektrická energie je ta která se nemusí vyrobit. I rostliny mají mít svůj noční klid. Jenom rostliny zblbnete.
01. 10. 2018 Reagovat
Zdenek: To je pravda, v noci chodí spousty obdivovatelů zahrad akoukají co kde roste. Svícením se zvyšuje světelný smog, nechte rostliny spát a odpočívat. Obdivujte zahrady ve dne....1022

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha