Jak oživit malá zákoutí v zahradě

Jak oživit malá zákoutí v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 05. 01. 2014

Všechny zahrady se neustále mění a v průběhu let se dokážou změnit často k nepoznání. Pokud taková situace nastala i ve vaší zahradě, možná nastal čas na její změnu. My jsme se proto rozhodli připravit vám pro tento případ inspiraci. Přinášíme vám několik tipů na to, jak proměnit alespoň malá zákoutí ve vaší zahradě tak, že je nějakým způsobem oživíte.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

V přitažlivou podívanou můžete proměnit zákoutí své zahrady s vyřazeným stolem a skládací židlí, pokud jej doplníte nádobami s květinami a v blízkosti zdi vysadíte popínavé rostliny. Po stěně se může pnout klematis, kiwi nebo povijnice, při okraji záhonu vysaďte například kontryhel nebo některou z hluchavkovitých rostlin.

Můžete využít i přirozeného půvabu planých rostlin a vysadit si na zahradě například květnatou louku. Ještě před její výsadbou to však bude chtít vylehčit půdu v zahradě pískem. Heřmánek, kopretiny, kohoutky, hledíky nebo rmen vám zcela jistě připomenou bezstarostné období vašeho dětství.

Chcete-li, aby vaše zahrada byla zvláště půvabná i na podzim, naplánujete alespoň pro některý z úseků vaší zahrady část travinaté výsadby. Nádhernou podívanou vám v tomto období zprostředkuje červenolistý dochan štětinatý. Má okouzlující obloukovitě převislé klasy. Jen přes zimu bude potřebovat ochranu před mrazem, jinak není nijak náročný na pěstování. Seřízněte jej však až koncem zimy.

Možná ani netušíte, jak poutavé zákoutí v zahradě můžete vytvořit pro účely večerního klidného posezení díky bíle kvetoucím rostlinám. Jakmile přijde do zahrady soumrak, budou působit záhony s čistě bílými květy poeticky až tajemně. Pokud zvolíte správné rostliny a budete vybírat mezi trvalkami i letničkami, jistě se vám podaří zahradu navečer i velice příjemně rozvonět.
 
Zajímavé zákoutí může vytvořit v zahradě i do výšky vyskládané palivové dříví. Poslouží například jako pohledová clona nebo dekorativní stěna. Za takovou stěnou se vám skvěle podaří ukrýt popelnice nebo kompost, který jste se rozhodli založit.  Nezapomeňte na důležité opory po stranách a ze zadní strany, díky nim udržíte palivové dříví pěkně vyskládané a nesesuté po celou dobu.

Máte-li na zahradě vodní prvek, vytvořte si přímo u něj hezké posezení. Pokud vodní zpestření do své zahrad teprve plánujete, nemusíte uvažovat hned o něčem velkém jako je jezírko nebo potůček, postačí vytvořit malou kamennou fontánku, která bude příjemnou alternativou malého rybníčku.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: slipknitmeditate.blogspot.com, river-driftingthroughlife.blogspot.com, gardenatoz.com, carolynsshadegardens.com, houzz.com, thegrandhotelnanaimo.ca, fruugo.co.uk, roomzaar.com, warrengrovegarden.blogspot.com, blogspirator.blogspot.com, finegardening.com, hamlife.blogspot.com, oldglorycottage.blogspot.com, pbcatering.com.au, homeli.co.uk, blogs.studentlife.utoronto.ca, goeŕgeousshinythings.blogspot.com,giverny-impression.com, prettyoldhouses.com, mycityisagarden.com, activerain.com, 2greenthumbsup.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha