Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout

Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout

Zahradní inspirace, vydáno 05. 11. 2010

Asi každý z nás potřebuje mít své místečko pro klid a relaxaci. Málokdo si však uvědomuje, že právě v zahradě se dá najít ten nejlepší relaxační koutek. Jak by tedy měl takový náš malý kousek klidu vypadat, aby splnil vše, co od něj očekáváme?

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...
​Relaxační houpání
Pakliže hledáte zajímavý způsob relaxace na vaší zahradě, rozhodně neprohloupíte, vsadíte-li na houpací sítě, či proutěná nebo ratanová houpací křesílka.Houpací sítě a závěsná křesla můžete zavěsit na zahradu, vzít k vodě a nebo si je užít v klidu domova. Houpací síť je vlastně zavěšená postel obyvatel střední a jižní Ameriky a tak i nám může dopřát příjemný odpočinek.

Sítě
Ve skutečnosti se houpací sítě vyrábí z tkané textilie, často s různými ozdobami, či třásněmi. Na koncích bývá taková síť opatřená závěsnými lanky nebo lanky a tyčemi. Sítě se používají v podstatě ve dvou vyhotoveních a to buď jako klasické houpací sítě, anebo jako závěsné křesla. Houpací sítě i závěsná křesla slouží k relaxaci a odpočinku doma i v přírodě. Navozují příjemný pocit pohody.

Křesla

Závěsná křesla a křesílka vám dozajista nabídnou dostatek pohodlí a prostoru pro vydatnou relaxaci na zahradě. Umožňují pohodlné sezení a tím zároveň třeba přečtení knihy či povídání s přáteli. Jsou menších rozměrů oproti sítím. A tak se používají tam, kde není pro síť dostatek místa. Závěsná houpací křesla umožňují pohodlné sezení a nabízí páteři ideální polohu pro uvolnění.
Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout
Houpačky, ať už síťové, či křesílkové se zavěšují mezi stromy přímo na vaší zahradě. V případě, že nemáme pro zavěšení dostatek místa, nebo vhodné rozvětvené stromy, můžeme použít stojany, které jsou k tomuto účelu přímo konstruovány a jsou k dostání na místech, kde lze zakoupit i samotné houpačky. Většinou lze rozložit a tak je můžeme vzít třeba na dovolenou k vodě. Houpání má uklidňující účinek na lidskou psychiku. Houpací závěsné křeslo oproti sítím potřebuje pro zavěšení jen jediný bod.
​Aktivita je rozhodující
Dobré je předem si určit, jaká odpočinková aktivita je pro nás rozhodující. Pokud favorizujeme například četbu, zvolíme pohodlné, ergonomicky tvarovatelné křesílko. Pakliže nemáme v plánu nakupování nových kusů zahradního nábytku, bohatě postačí, když si stávající křeslo ze sestavy našeho zahradního nábytku vysteleme pohodlným polstrováním, ať už v případě sedáků, či okrasných polštářků. Relaxujete-li cvičením, např. jógou, je důležitý dostatek prostoru a vhodná podlahová krytina. Jestliže si nejlépe odpočinete surfováním na internetu, zkuste nahradit klasickou židli gymnastickým míčem - vaše záda to jistě ocení.
Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout

Požitek pro vaše smysly

Svou nemalou roli na výsledném efektu vaší relaxace mohou hrát také aspekty, jako například vůně, světlo, či barvy. Příjemná nevtíravá vůně (vhodné jsou polštářky naplněné sušenými květy)a tlumené intimní osvětlení pomohou odpoutat se od denního shonu i při sledování televize nebo poslechu oblíbené hudby. Při relaxaci se pohodlně natáhneme a podložíme nohy, aby byly výše než tělo. Pochopitelně, že máte-li zahradu plnou vonných květů, je o tyto esence klidu postaráno.
Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout
Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout

Pro ty náročnější

V případě, že disponujeme dostatkem financí, je nasnadě pořídit si saunu, či bazén, kde se relaxace přímo nabízí, a to v mnoha podobách. Variantou klasické sauny je parní sauna, která se prodává i ve skládací verzi, takže ji po použití klidně složíte a uklidíte do skříně nebo pod postel. Můžete ji pořídit už od 6 tisíc Kč. Výhodou sauny je také to, že je v ní možné inhalovat páry s éterickými oleji nebo bylinkami, které relaxační účinek ještě zvýší.  Jistou formu zahradní relaxace – obzvláště pro pány, by mohla skýtat například drobná zahradní udírna z níž se vždy linou ty nejvybranější vůně.
Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout

V zahradě si zkrátka každý může najít svůj koutek, v němž se bude oddávat chvílím nerušeného klidu a relaxace, ať už v té, či oné podobě. Vždyť je to právě příroda, která člověka dokáže nejvíc uklidnit, no ne?

Text: Lucie Sýkorová
Foto: jacksonsofhexham.co.uk, imageseu.holiday-rentals.co.uk, 122onmarine.co.za, eastviewselfcatering.co.uk, aralia.org.uk, inter1or.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 11. 2010 Reagovat
Lopatka: moc hezky clanek
08. 11. 2010 Reagovat
Ilona: Velmi povedený článek a pěkně zvolená doprovodná fotodokumentace. Sama velice fandím relaxu v zahradě, bohužel svou nemám, tak snad přibude článek a relaxaci v bytě.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha