Jak také může vypadat malá zahrada

Jak také může vypadat malá zahrada

Zahradní inspirace, vydáno 16. 09. 2013

Tím, že vaše zahrádka bude představovat další pokoj, si můžete výrazně zjednodušit práci na jejím vzhledu. Plánování malé zahrady totiž obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě interiéru. Dobře tedy promyslete, co ve své malé zahradě chcete opravdu mít a pak postupujte v souladu se svým návrhem a jednoduchým, byť i třeba odvážným modelem vaší budoucí zahrady.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

První, co by mělo padnout při tvorbě nové zahrady je otázka: „K čemu budeme tento prostor využívat?“ Realizace vašich plánů už by se pak měla zcela odvíjet v duchu těchto představ.

V případě, že je prostor vyčleněný pro účely zahrady opravdu malý, musí styl a úprava domu i zahrady tvořit jeden harmonický celek. Jestliže se tyto dva prostory doplňují, omezený životní prostor v interiéru se opticky zvětší pohledem na prostory vnější a naopak. Je-li zahrada poněkud stísněná, můžeme docílit toho, že bude působit prostorněji, pokud bude harmonicky navazovat na interiér a stane se pokračováním budovy.

Malá zahrádka, i kdyby to měla být třeba jen osázená střecha, kousek terasy nebo balkon, zkrátka jakýkoli, byť sebemenší prostor, si zaslouží náležitou pozornost. Nepodceňujte tedy význam jakéhokoli prostoru, i kdyby byl sebemenší. Vždy se totiž pro vás může stát vítaným útočištěm, kam se skryjete před zraky okolního světa, před ruchem městského života anebo kde se vám podaří pro sebe využít sluneční světlo a teplo, zachycené třeba jen na malou chvíli.

Na takovém prostoru můžete odpočívat, číst, povečeřet, kochat se výhledem, pozorovat své děti, jak si hrají anebo nechat proběhnout svého psího kamaráda. I kdyby zde byly jasné a teplé chvíle pouhými okamžiky a slunce jste zachytili v tomto prostoru jen na minuty, bude to stát za to. Prostor je v současnosti zvláště ve městech velmi cennou komoditou, a tak se jistě vyplatí zvětšit a zkrášlit si svůj prostor k bydlení o každý kousek, doslova o každý centimetr.

Existuje celá řada možností, jak ozdobit i to nejmenší místo. Tam, kde nezbývá mnoho místa pro záhony anebo na malých městských dvorcích, bude ideálním řešením několik truhlíků, které mohou díky vhodně zvoleným rostlinám zvýšit vaše soukromí. Vysaďte do nich například slizoplod (Pittosporum tobira) nebo olověnec (Plumbago ariculata). Na plochou střešní zahradu se budou hodit oleandry v přenosných nádobách, nejlépe hned v několika exemplářích. Místo pergoly, která by zabrala příliš mnoho místa, natáhněte provazy nebo dráty, které vytvoří stejně dobrou oporu pro ovíjivé rostliny, jako altán nebo již zmíněná pergola.

Vždy je však dobré plánovat a svůj prostor navíc upravit tak, aby zcela vyhovoval potřebám vaší rodiny a odpovídal vašemu životnímu stylu, stejně jako stylu vašeho obydlí a také charakteru jeho okolí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: housedecoratingidea.com, varietybackyard.net, nrgardendesign.co.uk, shelterness.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha