Jak vytvořit nezapomenutelnou originální zahradu - část 2.

Jak vytvořit nezapomenutelnou originální zahradu - část 2.

Zahradní inspirace, vydáno 18. 09. 2014

Dostáváme se k druhé části našeho pojednání o tom, jak vytvořit originální nezapomenutelnou zahradu, která se zapíše do vašeho povědomí i povědomí vašich návštěv napořád.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...


Můžete začít od chodníku

Místo utilitární betonové desky, která vede návštěvníky z bodu A do bodu B, a to zcela předvídatelným způsobem, vytvořte chodník, po němž se budete vy i vaše návštěvy pohybovat smysluplně a cíleně. Jednotlivé prvky dlažby rozšiřte do okolní zahrady, takže vznikne příjemné propojení různých zahradních zákoutí, kde si každý z vás může najít tu svou oblíbenou část. Ti, kteří se procházejí po tomto chodníku, se propojí se zahradou hlubokým způsobem, který je snadno zapamatovatelný.

Plochý čtvercový dvorek s nenápadným plotem

Aby se nestalo, že se tento prostor stane nudnou uzavřenou krychlí, návrháři doporučují u tohoto prostoru vytvořit jiný rozměr a dát mu patřičný význam otočením zahradního posezení v diagonálním směru. Prostor má pak určené cesty s definovaným cílem, který může být posílen horizontálními prvky ze dřeva. Tyto prvky pomohou malý čtvercový pozemek zahrady vizuálně zvětšit. Nikdy na plot obklopující takovouto zahradu nevolte železný řetězový materiál anebo plot drátěný. Pro dlažbu ve čtvercové zahradě je doporučováno použít čtvercové dlaždice. Ty vytvoří na dané ploše určitý rytmus, který zaujme mysl.

Zvažte znovuobjevení již existující terasy

Pokud máte již existující terasu, zvažte její znovuobjevení a začněte ji opět účelně využívat. V odstranění nebo zakrytí pohledu na nevábné zdi, vám mohou pomoci různé pěstební kapsy a kapsáře, které snadno naplníte zeminou a osadíte. Návrháři a zahradní architekti doporučují záměrně pozvat přírodu do tohoto prostoru a dát tak návštěvníkům možnost smysluplně s ní komunikovat. Péčí o vysazené rostliny, ať už to budou jen okrasné květiny, nebo užitkové bylinky, případně převislé jahodníky, budete přírodě zase o krok blíže.

Vodní prvky společně s dřevěnými můstky

Prakticky každá zahrada, která je opatřena některým druhem vodního prvku se stává zahradou nezapomenutelnou a originální. K její originalitě přispěje navíc dřevěný můstek, který se bude klenout nad vodní hladinou. Nezapomeňte návštěvy na vaší zahradě po tomto můstku provést a sdílet s nimi ten pocit pravého dobrodružství, který pro ně bude také neopakovatelný.

Vodní prvky poskytují kontaktní místo v zahradě a zároveň vyvíjí uklidňující účinek na lidskou mysl. Všichni jsme viděli nepřeberné množství naturalistických vodopádů a formálních stupňovitých fontán. Mohou být nádherné, ale proč nezkusit něco jiného, aby se vaše zahrada stala více zapamatovatelnou. Jemností a smyslem pro detail, s vhodným prvkem překvapení, vaši zahradu ozvláštníte a posunete ji na další stupeň, výš od běžné normy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homelife.com.au


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha