Jaký zahradní plot si vybrat?

Jaký zahradní plot si vybrat?

Zahradní inspirace, vydáno 26. 05. 2010

Vzhled zahradního plotu záleží na našem vkusu. Plot by měl navazovat na architekturu domu a současně být svým materiálem, stylem i pojetím optimálním zakončením zahrady. Výšku plotu přizpůsobíme velikosti zahrady a zvolený materiál charakteru domu.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...
První otázka, kterou bychom si měli položit při stavbě rodinného domu, je zda vůbec plot potřebujeme a chceme. A teprve pokud ano, tak jaký. Vysoký nebo nízký, průhledný nebo kompaktní - anebo snad zelený živý plot? Ten poslední vybereme v případě, že bydlíme v přírodě a chceme nechat vyniknout přechodu zahrady v okolní krajinu. V rušnějším prostředí je většinou plot nutný z důvodu vytvoření vlastního soukromí, navíc má také hygienickou funkci, když redukuje hluk i prach z ulice. Podle charakteru okolí pak vybereme zahradní plot kompaktní, zvukově izolující, nebo plot subtilnější, částečně průhledný. 

Legislativa: plot je stavba

Oplocení pozemku je drobná stavba podléhající ohlášení příslušného stavebnímu úřadu; teprve když stavbu ohlásíme, můžeme se do realizace plotu pustit. Plot čelní nebo uliční odděluje zahradu od vedlejšího pozemku - v tomto případě ulice či chodníku. Plot vnitřní tvoří hranici jednotlivých pozemků, odděluje naši a sousedovu zahradu. Plot má vždy nějakého majitele, například když si postavíme dům vedle sousedovy už ohraničené zahrady, bude naši zahradu lemovat z jedné strany stávající sousedův zahradní plot (ten bude nadále udržovat soused) a my sami přistavíme tři strany plotu, které budou v naší péči. Pokud členění není jasné, je možné se dohodnout se sousedy na společné stavbě, financování i pozdější údržbě.
Jaký zahradní plot si vybrat?
​Kontakty a tipy

Pokud se v dohledné době do stavby plotu hodláte pustit, přinášíme pár tipů a kontaktů, kde se můžete zorientovat a začít vybírat  materiály a technologie. Ploty všeho druhu najdete na plotovestudio.cz, o kovaných plotech se detailně dozvíte na adrese ploty-lamark.cz, kované ploty vyrábí také supik.cz. Dáte-li přednost zelenému plotu, ať stříhanému nebo přírodnímu - hledejte inspiraci třeba na zivyplot.sweb.cz. Jednotlivým materiálům jako je dřevo, bambus, kovy a další - i tipům na jejich využití se budeme konkrétněji věnovat v příštím článku na téma zahradní plot.

O velmi netradičních živých plotech se už ale teď můžete dozvědět v článku Upletený plot, plot z vrbového proutí.

Alena Jansová
Foto: Fencebuilt, redcattusa, Apleg, plotovestudio,Gardenfencing, Superiordoor, Virginia gates

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 05. 2018 Reagovat
Hana: Ahoj, souhlasím s Moogle! Dle mého názoru rozhodně vypadá lépe plot z pletiva, nebo dřevěný plot. Já se více přikláním k tomu dřevěnému. My ho kupovali tady http://www.amstor.cz tak mrkněte :) Ochotní lidé, kteří poradí.
16. 04. 2013 Reagovat
Moogle: No, bětšina těch plotů má něco do sebe - tedy krom té šílenosti s kamennými sloupky. Ten z prken na chalupu, drátěný na zahrádku, honosnější k vilce - každý bude spokojený. Jo a vlastně ten "šílený" někam do satelitu a pokud možno doplnit kamennými lvíčky :D
17. 03. 2013 Reagovat
Lajka Bajkonurská: Pěkný článek, ale trochu tam chybí která fotka je u kterého výrobce, takhle to budu muset celé proklikat. Ale asi by to nechtělo žádnou divočinu, spíš nějaký střízlivý klasický plot...

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha