Japonské zahrady – živé obrazy vypovídající o historii

Japonské zahrady – živé obrazy vypovídající o historii

Zahradní inspirace, vydáno 09. 04. 2013

Japonské zahradní umění se svým vznikem přineslo tři základní typy zahrad: vodní, meditační a čajovou zahradu. Jejich po staletí trvající vývoj přinesl přesně vymezené funkce. Novodobé funkce japonských zahrad přinášejí spíše funkci oddechovou v podobě veřejných parků, městské zeleně a mnoha menších soukromých zahrad.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Hlavní inspirace raných japonských zahrad vychází z uhlazené palácové architektury. V předhistorickém období přejímala japonská společnost náboženské, filozofické i kulturní vlivy z Koreje a Číny, a tak na vývoj japonského zahradního umění v následujících staletích měl největší vliv buddhismus, taoismus a konfucianismus. Tou dobou však stále v Japonsku převládal šintoismus, který měl v úctě vždy krásu přírodních kamenů, a to výrazně ovlivnilo vznik každé z japonských zahrad. Vhodným příkladem jsou jednotlivé kameny na svých přirozených stanovištích propojené závěsnými lany spletenými z rýžové slámy označující posvátná místa.

Japonské zahrady se dále vyvíjely podle různých období, kterými říše procházela. V zahradách vznikaly první buddhistické chrámy, posléze byl důraz kladen na vytváření jezírek a ostrovů, v sousedství paláců se udržovaly z reprezentačních důvodů pískové plochy. V období výrazného čínského vlivu měly za úkol zahrady znázorňovat řád vzniku a zániku v průběhu ročních období.

Vzácné rajské japonské zahrady po období své největší slávy prošly obdobím jednoduchosti, kdy z nich téměř vymizely rostliny a jejich hlavní plochy sestávaly pouze z písku, štěrku a oblázků. Tehdy se zrodily zahrady ve stylu suché krajiny. Na toto období později navázaly formalizované čajovny v čajových zahradách. V následujícím období, kdy bylo Japonsko téměř izolováno od jakýchkoli vnějších vlivů, vznikaly ponejvíce zahrady s rafinovaně jednoduchým vzhledem. První modernizované japonské zahrady a parky pod vlivem západní kultury byly založeny až v období, kdy se Japonsko otevřelo světu, což bylo až na přelomu 19. a 20. století.

Seznámit se s historií vzniku japonských zahrad by mělo být v současnosti povinností každého, kdo chce takovou zahradu zbudovat. Bez znalosti daných zákonitostí, vazeb a duchovní podstaty těchto vzácných zahrad, které mají svůj odraz v různých obdobích historického vývoje Japonska, nelze pochopit jejich podstatu a šíři jejich duchovního rozměru.

Zásadním prvkem japonských zahrad je voda, která symbolizuje proměnlivost, nestálost a běh života. Může být symbolizována plochami písku a štěrku v zahradě anebo může být skutečná a mít podobu nejrůznějších jezírek, potůčků a malých nádrží. Voda by tedy neměla chybět v žádné japonské zahradě zakládané na principech klasických vodních zahrad. Tento typ zahrady žije pořád dál.

Oblíbeným dekorativním prvkem takovéto vodní japonské zahrady je i mělčina, jejíž linie opisuje břeh vodní plochy a poté k ní lehce klesá. Stejně příjemný efekt vytvoří i štěrkový břeh. Dobře promyšlené rozložení kamenů, upravené cesty a umístění například kamenné lucerny dovrší dlouho cestu spějící k založení japonské vodní zahrady. Dílo je poté završeno výsadbou rostlin.


 
Často nám japonské zahrady připomínají dokonalé obrazy propracované do nejmenšího detailu, což ony vlastně jsou. A tak se při vytváření japonských zahrad v našich podmínkách zamysleme nad tím, jak by takové zahrady měly opravdu vypadat a promýšlejme je opravdu do nejmenších detailů, abychom dostáli této živé dokonalosti, tomuto obrazu krásy, který o své historii vypovídá mnohem víc, než se na první pohled může zdát.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hotos.orblogs.com, arastiralim.net, 3.bp.blogspot.com, koi-z-are-us.20m.com, aicesgardentravelbuzz.com, oursurprisingworld.com, ipj-ppj.org, bbc.co.uk, igpoty.com, gardenvisit.com, i1.trekearth.com, buenosairestravelplanet.com, fondosdepantallaz.com, images.fineartamerica.com, petesaloutos.com, japanese-city.com, cbgarden.org, 4. bp.blogspot.com, cdn.c.photoshelter.com, fc06.deviantart.net, gardenplansandlayouts.landscapeideasanddesign.com, wheelinhuntms.com, reallygardenproud.com, blackrainbow-letslearnjapanese.blogspot.com, schnormeiergardens.org, minimalisti.com, greathomeinterior.com, woodsshop.com, zenjapaneselandscape.com, larkieatlarge.com, firenze-design.deviantart.com, bodew.com, mullhaven.blogspot.com , design-building.com, michaelfreemanphoto.com, activerain.com, phxre.com, fineartamerica.com, archvile2401.deviantart.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha