Jaro už se blíží

Jaro už se blíží

Zahradní inspirace, vydáno 07. 03. 2014

Jen co vysvitne sluníčko na obloze, hned máme pocit, že to letošní jaro už musí přijít každým týdnem, ne-li každým dnem. Hřejivé sluneční paprsky nás zalévají optimismem, že už to dlouho nebude trvat a my se konečně dočkáme vytouženého jara. A stejně tak, jak sluníčko vytahuje nás z našich příbytků ven, vytahuje na světlo i pomalu klíčící rostliny z půdy.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

V probouzejících se zahradách se nejdříve začínají objevovat něžné a okouzlující cibuloviny zářící všemi barvami. Jejich působení nás nabíjí pozitivní energií, a když odcházíme ze zahrady zpět domů, nejraději bychom si tam přenesli všechnu tu kvetoucí krásu s sebou.

Po sněženkách, bledulích, krokusech a primulkách se začínají na záhonech objevovat narcisy a modřence podpořené veselými barvami tulipánů. Všem těmto nádherným jarním květům pomáhají sluneční paprsky rozpoutávat zářivou hru barev. Při výsadbě cibulovin však můžete pomýšlet nejen na hru barev, ale také na hru s výškami. Pokud jste na záhon na podzim vysadili žlutě kvetoucí řebčíky královské (Fritillaria imperialis) ve společnosti tulipánů a narcisů čnících na silných lodyhách, k podpoření výškových rozdílů to postačí.

Dvojice barev modrá a oranžová, stejně jako fialová a žlutá jsou barvy komplementární, což znamená doplňkové. Stejně tak je tomu i s červenou a zelenou. Takže právě při výsadbě cibulovin s květy v těchto barvách hustě k sobě vznikne ten okouzlující kontrast. A právě to zcela jistě zaujme každého hned na první pohled.

Pokud byste raději takovou kvetoucí nádherou cibulovin chtěli vyzdobit terasu, samozřejmě je možné vytvořit z nádob jimi osazených krásnou kompozici. Jestliže zvolíte do nižší misky modřence s violkami ostruhatými nebo se sedmikráskami ve fialové, modré a bílé barvě, dojem slunce svítícího nad nimi dosáhnete výsadbou žlutých tulipánů. Při tak pestré výsadbě by ale cibuloviny měly rozhodně být v nádobách decentních barev.

♣TIP PRO VÁS♣
A na závěr máme pro vás jednu radu. Zatoužíte-li vysadit v zahradě záhon s nejrůznějšími odrůdami, a druhy, dejte všechny cibuloviny do společné nádoby a v ní je promíchejte.  Do země pak budete vysazovat cibule zcela nahodile, což vytvoří ve výsledku záhon působící zcela přirozeným dojmem.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: theguardian.com, alancopsonpictures.co.uk, waterlilyjewels.tumblr.com, fanpop.com, eatsleepobsess.tumblr.com, picsmobi.net, envygfx.com, twentyfouratheart.com, torange.us, wakeforestr.tumblr.com, xhiatus.tumblr.com, naldzgraphics.net, mxmodern.tumblr.com, theoldebarn.net, pinterest.com, themurmuringcottage.tumblr.com, clarathomson.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha