Jaro v okenních a balkonových truhlících

Jaro v okenních a balkonových truhlících

Zahradní inspirace, vydáno 05. 03. 2013

Balkonové a okenní truhlíky mohou již v březnu ožít záplavou barev a krásných květů. Čím je tedy osadit již v průběhu března, aby přestály případné noční mrazíky a přes den naopak stále častěji vykukující slunce?

Rostlina dne

Krásnoplodka

Krásnoplodka

Stálezelené nebo opadavé keře i stromky, letorosty jsou kulaté až čtyřhranné, listy pilovité, květy drobné, plody...

Jelikož jsou okenní truhlíky stále na očích, je ideálním řešením ponechat rostliny v jejich původních květináčích, ve kterých  je umístíte do truhlíku. Jakmile rostliny odkvetou a nevypadají už příliš hezky, můžete je vyměnit za jiné, aniž by to celkově poškodilo výsledný dojem z truhlíku.

Na dno truhlíku nasypte asi 3 cm silnou vrstvu drenáže. Jako drenáž lze využít keramzit, hrubý písek nebo štěrk, případně oblázky sesbírané na procházce. Pak truhlík do poloviny naplňte substrátem. Za mírného vtlačení květináčků do substrátu v něm rozmístěte květiny, které jste si pořídili. Jakmile jste s rozmístěním spokojeni, dosypte substrát až 2 cm pod horní okraj truhlíku. Shora zeminu důsledně přimáčkněte ke kořenovým balům rostlin a poté důkladně zalijte.

Při nákupu rostlin vybírejte pouze ze zdravých a dobře vypadajících rostlin, bez známek poškození listů a bez známek napadení škůdci.  Prohlédněte si i spodní okraje listů, kde se tito škůdci velmi často nacházejí. Kupujte rostliny s dostatečným počtem listů, rovnoměrně rostoucí a s již vytvořenou násadou květů, aby vám pak v truhlících brzy rozkvetly.

V předjaří nemáme příliš velký výběr v možnostech, čím truhlíky osázet.  V podstatě můžeme volit mezi maceškami a primulemi nebo kombinacemi s pomněnkami, hyacinty a tulipány a narcisy. Primulí je velký výběr barev, stejně tak i tulipánů. Mezi pomněnky se budou skvěle hodit sedmikrásky anebo můžete do truhlíků vysadit vonné chejry. Jaro je zkrátka příležitostí ke kombinaci barev a k ukázce pestrosti. Nebojte se truhlík ozvláštnit i nějakou převislou rostlinou, například břečťanem, který truhlíkovou výsadbu obohatí o další rozměr a o svěží zeleň listů.

Na osázení jednoho 80 cm dlouhého truhlíku vám postačí 2 květináče narcisů, 2 květináče tulipánů, 1 břečťan a asi 4 květináče macešek. Do volných prostor můžete zapíchat větvičky kočiček nebo kroucené vrby.

Okouzlující a velmi jemná je výsadba bílých tulipánů s bílými maceškami doplněná o 3 rostliny břečťanu. Každá taková truhlíková výsadba bude nádhernou ozdobou vašich oken. Ve venkovních  prostorách se prodlouží kvetení rychlených cibulovin, jelikož v interiérech je na ně příliš velké teplo, bude se jim v truhlících dařit lépe.

Pokud se na vysazených rostlinách podepíšou noční mrazíky, pomůžeme přemrznutým rostlinám postřikem listů studenou vodou.

Rozkvetlé jaro v truhlíku za vašimi okny vám bude přinášet radost, kdykoli pohlédnete z okna ven, takže za trochu péče věnované květinám to jistě stojí. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: 4.bp.blogspot.com, alpinegardensociety.net, worldsendnurseries.com, hyacinthvases.org.uk, ourohio.org, houseplantsguru.com, homegardenandyou.com, hpottergardenblog.com, windowbox.com, 3.bp.blogspot.com, 1.bp.blogspot.com, homeguides.sfgate.com, deborahsilver.com, static.guim.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha