Jaro v okenních a balkonových truhlících

Jaro v okenních a balkonových truhlících

Zahradní inspirace, vydáno 05. 03. 2013

Balkonové a okenní truhlíky mohou již v březnu ožít záplavou barev a krásných květů. Čím je tedy osadit již v průběhu března, aby přestály případné noční mrazíky a přes den naopak stále častěji vykukující slunce?

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Jelikož jsou okenní truhlíky stále na očích, je ideálním řešením ponechat rostliny v jejich původních květináčích, ve kterých  je umístíte do truhlíku. Jakmile rostliny odkvetou a nevypadají už příliš hezky, můžete je vyměnit za jiné, aniž by to celkově poškodilo výsledný dojem z truhlíku.

Na dno truhlíku nasypte asi 3 cm silnou vrstvu drenáže. Jako drenáž lze využít keramzit, hrubý písek nebo štěrk, případně oblázky sesbírané na procházce. Pak truhlík do poloviny naplňte substrátem. Za mírného vtlačení květináčků do substrátu v něm rozmístěte květiny, které jste si pořídili. Jakmile jste s rozmístěním spokojeni, dosypte substrát až 2 cm pod horní okraj truhlíku. Shora zeminu důsledně přimáčkněte ke kořenovým balům rostlin a poté důkladně zalijte.

Při nákupu rostlin vybírejte pouze ze zdravých a dobře vypadajících rostlin, bez známek poškození listů a bez známek napadení škůdci.  Prohlédněte si i spodní okraje listů, kde se tito škůdci velmi často nacházejí. Kupujte rostliny s dostatečným počtem listů, rovnoměrně rostoucí a s již vytvořenou násadou květů, aby vám pak v truhlících brzy rozkvetly.

V předjaří nemáme příliš velký výběr v možnostech, čím truhlíky osázet.  V podstatě můžeme volit mezi maceškami a primulemi nebo kombinacemi s pomněnkami, hyacinty a tulipány a narcisy. Primulí je velký výběr barev, stejně tak i tulipánů. Mezi pomněnky se budou skvěle hodit sedmikrásky anebo můžete do truhlíků vysadit vonné chejry. Jaro je zkrátka příležitostí ke kombinaci barev a k ukázce pestrosti. Nebojte se truhlík ozvláštnit i nějakou převislou rostlinou, například břečťanem, který truhlíkovou výsadbu obohatí o další rozměr a o svěží zeleň listů.

Na osázení jednoho 80 cm dlouhého truhlíku vám postačí 2 květináče narcisů, 2 květináče tulipánů, 1 břečťan a asi 4 květináče macešek. Do volných prostor můžete zapíchat větvičky kočiček nebo kroucené vrby.

Okouzlující a velmi jemná je výsadba bílých tulipánů s bílými maceškami doplněná o 3 rostliny břečťanu. Každá taková truhlíková výsadba bude nádhernou ozdobou vašich oken. Ve venkovních  prostorách se prodlouží kvetení rychlených cibulovin, jelikož v interiérech je na ně příliš velké teplo, bude se jim v truhlících dařit lépe.

Pokud se na vysazených rostlinách podepíšou noční mrazíky, pomůžeme přemrznutým rostlinám postřikem listů studenou vodou.

Rozkvetlé jaro v truhlíku za vašimi okny vám bude přinášet radost, kdykoli pohlédnete z okna ven, takže za trochu péče věnované květinám to jistě stojí. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: 4.bp.blogspot.com, alpinegardensociety.net, worldsendnurseries.com, hyacinthvases.org.uk, ourohio.org, houseplantsguru.com, homegardenandyou.com, hpottergardenblog.com, windowbox.com, 3.bp.blogspot.com, 1.bp.blogspot.com, homeguides.sfgate.com, deborahsilver.com, static.guim.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha