Jaro v růžové barvě: voňavé pivoňky

Jaro v růžové barvě: voňavé pivoňky

Zahradní inspirace, vydáno 20. 05. 2010

Pivoňka je další noblesní trvalkou starých romantických zahrad a zámeckých parků. Na jaře jsou vyšší keříky pivoněk obsypány výraznými květy měřícími až 20 centimetrů v průměru - proto, ale i pro svou příjemnou vůni, je pivoňka nepřehlédnutelná.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...
​Pivoňky jsou ideální i pro vás, například když právě hledáte květinu, která výrazně zdobí zahradu, vypadá úžasně i řezaná ve váze - a za odměnu nevyžaduje skoro nic, opravdu jen minimální péči. Po pivoňkách také sáhněte, sestavujete-li skupinu keřů a keříků, kterými chcete obklopit posezení v zahradě, třeba lavičku skrytou před zraky okolí.
Tisíc variant krásy

Pivoňka je celosvětově velmi oblíbená. U nás už tradičně zdobí zahrady a zahrádky a dostala se i do lidové slovesnosti, třeba v přirovnání typu \"mít tváře jako pivoňka\". V Číně je to květina vysoce vážená a snad nejvíce ze všech zobrazovaná; květy pivoňky vidíme na porcelánu, obrazech i nábytku. Z Asie totiž k nám přišla většina pivoněk, zejména ty velkokvěté. Mimo nich existují ještě pivoňky bylinné a pivoňky dřevité, jak se také tyto rostliny rozdělují. Dnes existuje až 3000 odrůd, takže když se trochu zorientujeme v nabídce pěstitelů, nemusíme mít vůbec nutně to, co má na zahradě soused. S pivoňkami na zahradě zkrátka neprohloupíte. Dodávají každému prostředí velkou noblesu a téměř tajuplnou atmosféru. Jejich jakoby anilinové barvy vynikají na pozadí tmavších jehličnanů, ale může to být i listnatý strom.
​Výhody pěstování pivoněk

Nemusíme se o ně moc starat, na stanovišti mohou být 10-15 let, nejvíce přitom kvetou asi v půlce této doby. Potřebují půdu propustnou, lehčí a bohatou na živiny. Pivoňky po vysazení možná vykvetou další jaro, ale přespříští sezónu už vás bude provázet jejich vůně určitě. Pivoňky nepřesazujte, nesnášejí to. Kvetou celá léta na jednom stanovišti - třeba na rozdíl od kosatců. Pokud ale přestávají kvést, podívejte se, zda není keřík přemokřený, nebo naopak půda vysušená. Rozhodně zkuste přidat živiny, rostlina může trpět jejich nedostatkem.

A kde si pivoňky vybereme?

Jaro v růžové barvě: voňavé pivoňky

Udělat bychom to mimochodem měli během léta, protože pivoňky je optimální sázet v srpnu, i když podle jiných odborníků na podzim. Na čem se ale všichni shodnou je to, že kontejnerované sazenice lze sázet po celou vegetační dobu. Takže vydejte se vybírat: zahradnictvitereza.cz nebo ekozahradnictvi.cz nabízejí dřevité pivoňky, bakker-cz.com má v nabídce pivoňky bylinné.

O jiných kouzelných květinách našich zahrad si přečtěte v článku Stromkové růže - královny zahrady

Alena Jansová
Foto: Průhonický park, Zahradnictví Tereza, Peony Society, Coldclimategardening

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha