Kameny v zahradě

Kameny v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 18. 08. 2016

Kameny se díky svému přirozenému vzhledu hodí jako funkční i okrasný materiál do každé zahrady. Je však potřeba dodržet při výběru a umístění několik základních pravidel. Kámen je výrazným prvkem a přeženete-li jeho využití, své zahradě spíše ublížíte.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

S kamenem se v zahradě můžeme setkávat na rozmanitých místech. Díky své odolnosti se hodí do zahradních cestiček, drobný kačírek můžete uplatnit jako drenáž kolem domu,  kamenem můžete osázet skalku. Nádherně doplňuje vodní kompozice, jako jsou zahradní jezírka a vodopádky, a v poslední době se můžete stále častěji inspirovat využitím kamene v moderních gabionech.

Jak vybírat kámen pro vaši zahradu

Nabídku kamenů rozmanitých barev a velikostí objevíte v každém zahradnickém centru. Dříve, než se pustíte do definitivního výběru, pečlivě si jejich uplatnění v zahradě rozmyslete. Čím menší je zahrada, tím spíše byste měli kamenem šetřit. Volit byste měli maximálně dva druhy kamenů. Sjednocená volba zahradních materiálů spíše navodí klid a harmonii, což samozřejmě platí i pro zahradní kámen. A zvolený kámen by měl zapadat do stylu vaší zahrady.

Kámen by v zahradě neměl překážet, měl by být přirozeným doplňkem. Zpravidla do cestiček a nášlapných kamenů jej s radostí uvítá každý majitel zahrady. Další využití však pečlivě zvažte. Při výběru bychom se měli řídit velikostí a typem kamene - vybírejte pokud možno takové horniny, které jsou pro vaši lokalitu typické. Díky nižším nákladům za jejich dopravu můžete i výrazně ušetřit. 

Kam s kameny

Zřejmě prvním místem, kde budete o využití kamene uvažovat, jsou zahradní cestičky. Zde je kámen ideálním materiálem díky své odolnosti vůči vlivům počasí i zátěži. Vybírejte minimálně porézní horniny, aby vám po první zimě nepoprskaly. Pečovat o zahradu je potřeba i v zimě, proto vybírejte kameny s hrubším povrchem, které nebudou v deštivých a zasněžených dnech kluzké. Nejčastěji se pro cestičky a nášlapné kameny volí čedič, břidlice či pískovec, případně velmi odolný andezit. Cestičky by vám neměly zbytečně členit zahradu, pokládejte je pouze v místech, kde najdou své uplatnění. Měly by v prvé řadě spojovat strategická místa pozemku. Můžete si s nimi krásně vyhrát v menších zahradách - necháte-li cestu mizet do ztracena, můžete vyvolat optický dojem větší zahrady.

Do skalek a záhonů vybírejte drobnější členité kameny. Jejich přirozenou tvrdost oceníte zejména při oddělení invazivních typů bylinek. Do kamenných skalek můžete vysazovat kromě skalniček a netřesků právě bylinky, trvalky a drobné konifery. U choulostivějších rostlin jako jsou azalky či pěnišníky si při výběru kamene nechte poradit zkušeným zahradníkem. Například vápencové horniny mohou vlivem dešťů uvolňovat do půdy minerály a mohli byste nevhodnou kombinací rostlinám uškodit. 

Ve větších zahradách naleznou své opodstatněné místo i kamenné solitéry. Ideální volbou jsou říční žulové valouny, hezky se vyjímají i zajímavě tvarované vyvřeliny z čediče. Při plánování kamenných prvků v zahradě se řiďte jednoduchou radou - kámen by měl evokovat, že na svém místě stojí déle, než samotná zahrada. Buďte při výběru pečliví a nespěchejte. A i kdyby měla vaše zahrada rozlohu menšího anglického panství, aby byl kamenný solitér zajímavý, měl by být v zahradě jeden.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha