Když zahrada kvete bíle

Když zahrada kvete bíle

Zahradní inspirace, vydáno 31. 01. 2014

Bílá barva rozhodně není smutná, zvláště, co se květin týče. Bílá barva má u květin zvláštní kouzlo, i když to na první pohled nemusí být patrné. Bíle kvetoucí rostliny dokážou doslova rozzářit zahradu svou důstojnou a zároveň něžně stydlivou krásou. A právě pro jejich něžnou krásu bychom jim měli na svých zahradách najít vhodné místo.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Mezi bíle kvetoucí otužilce rozkvétající uprostřed zimy patří čemeřice. Ačkoli kvete i v různých jiných barvách, bíle kvetoucí patří těm nejpůvabnějším. Paradoxně je její botanický název čemeřice černá (Helleborus niger). Koncem zimy rozkvétají kamélie, které si můžeme také pořídit v bílé barvě. Na zimu je však musíme přestěhovat do bezmrazých prostor. Pozor, jsou velmi citlivé na příliš teplé a suché prostředí. Líbezné sněhobílé narcisy a hyacinty jsou doslova zosobněné volání jara.

Rovněž velké množství skalniček nás potěší svými drobnými, zato však hojnými bílými kvítky, například: sasanka, trávnička, koniklec, bledule, sněženky, lomikámeny, hvězdnice alpská, hvozdíky, iberky, lewisie.
Balkonovky, jako muškáty, petúnie, bakopa, Milion Bells, osteospermum, tařicovky, lobelky, kataranty, begónie, všelicha a mnohé další květiny pěstované v truhlících a nádobách nás také mohou potěšit svými bílými květy a kvítky

Ze záhonových trvalek bíle kvetoucích jmenujme alespoň některé zástupce: bílé pivoňky, kopretiny, mečíky, plamenky, lilie, udatny, levkoje, česnek medvědí, čechravu, bergénie, ploštičníky, konvalinky, srdcovku, třapatky, kakosty, řebříčky, některé druhy bohyšek, irisy, šuškardu, lupinu, vřes, tulipány, svlačce, šátery a náprstníky.

Z letniček kvetou bíle kupříkladu luštěnice trnitá, hrachor, cínie, okrasný tabák, krásenky, smilky, mnohé šalvěje a verbeny. 
 
I mnohé keře kvetou bíle, kupříkladu pustoryl, šeřík, komule Davidova čili buddleia, černý bez, trojpuk, ibišek syrský, kalina, tavolník, ptačí zob, hortenzie, azalky, rododendrony, mnohé odrůdy růží, stejně tak i stromy: magnólie, jírovec, hloh, hrušeň, broskev, třešeň, akát atd.

Jak je vidět, milovníci bílé barvy v zahradě mají z čeho vybírat. I když bílé květy nepotěší oči malebnou paletou barevných tónů, zcela jistě rozehřejí naše srdce tišivým bílým světlem, které je v říši rostlin zvláště okouzlující.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sendmyflower.com, hermann-uwe.de, wallpapergang.com, photos-public-domain.com, rgbimg.com, jimwhitingnursery.com, mrwallpaper.com, freepik.com,  redbubble.net, zastavki.com,  fineartamerica.com, janetrobbinsaudio.blogspot.com, shutterquest.org, photoshelter.com, amillionlives.net, deborahsilver.com, rgbstock.com, gardens4you.co.uk, rofotos.com, 7rt.org, websgarden.squarespace.com, toraxe.us, walls-world.com, envygfx.com, freebestwallpapers.info, my-photo-gallery.com, 10wallpaper.com, free-cute-backgrounds.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha