Když zahrada kvete bíle

Když zahrada kvete bíle

Zahradní inspirace, vydáno 31. 01. 2014

Bílá barva rozhodně není smutná, zvláště, co se květin týče. Bílá barva má u květin zvláštní kouzlo, i když to na první pohled nemusí být patrné. Bíle kvetoucí rostliny dokážou doslova rozzářit zahradu svou důstojnou a zároveň něžně stydlivou krásou. A právě pro jejich něžnou krásu bychom jim měli na svých zahradách najít vhodné místo.

Rostlina dne

Divizna velkovětá

Divizna velkovětá

Dorůstá běžně přes metr výšky a někdy dosáhne až 2,5 metru. Je dvouletá. Nejdříve se vždy v prvním roce objeví podlouhle...

Mezi bíle kvetoucí otužilce rozkvétající uprostřed zimy patří čemeřice. Ačkoli kvete i v různých jiných barvách, bíle kvetoucí patří těm nejpůvabnějším. Paradoxně je její botanický název čemeřice černá (Helleborus niger). Koncem zimy rozkvétají kamélie, které si můžeme také pořídit v bílé barvě. Na zimu je však musíme přestěhovat do bezmrazých prostor. Pozor, jsou velmi citlivé na příliš teplé a suché prostředí. Líbezné sněhobílé narcisy a hyacinty jsou doslova zosobněné volání jara.

Rovněž velké množství skalniček nás potěší svými drobnými, zato však hojnými bílými kvítky, například: sasanka, trávnička, koniklec, bledule, sněženky, lomikámeny, hvězdnice alpská, hvozdíky, iberky, lewisie.
Balkonovky, jako muškáty, petúnie, bakopa, Milion Bells, osteospermum, tařicovky, lobelky, kataranty, begónie, všelicha a mnohé další květiny pěstované v truhlících a nádobách nás také mohou potěšit svými bílými květy a kvítky

Ze záhonových trvalek bíle kvetoucích jmenujme alespoň některé zástupce: bílé pivoňky, kopretiny, mečíky, plamenky, lilie, udatny, levkoje, česnek medvědí, čechravu, bergénie, ploštičníky, konvalinky, srdcovku, třapatky, kakosty, řebříčky, některé druhy bohyšek, irisy, šuškardu, lupinu, vřes, tulipány, svlačce, šátery a náprstníky.

Z letniček kvetou bíle kupříkladu luštěnice trnitá, hrachor, cínie, okrasný tabák, krásenky, smilky, mnohé šalvěje a verbeny. 
 
I mnohé keře kvetou bíle, kupříkladu pustoryl, šeřík, komule Davidova čili buddleia, černý bez, trojpuk, ibišek syrský, kalina, tavolník, ptačí zob, hortenzie, azalky, rododendrony, mnohé odrůdy růží, stejně tak i stromy: magnólie, jírovec, hloh, hrušeň, broskev, třešeň, akát atd.

Jak je vidět, milovníci bílé barvy v zahradě mají z čeho vybírat. I když bílé květy nepotěší oči malebnou paletou barevných tónů, zcela jistě rozehřejí naše srdce tišivým bílým světlem, které je v říši rostlin zvláště okouzlující.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sendmyflower.com, hermann-uwe.de, wallpapergang.com, photos-public-domain.com, rgbimg.com, jimwhitingnursery.com, mrwallpaper.com, freepik.com,  redbubble.net, zastavki.com,  fineartamerica.com, janetrobbinsaudio.blogspot.com, shutterquest.org, photoshelter.com, amillionlives.net, deborahsilver.com, rgbstock.com, gardens4you.co.uk, rofotos.com, 7rt.org, websgarden.squarespace.com, toraxe.us, walls-world.com, envygfx.com, freebestwallpapers.info, my-photo-gallery.com, 10wallpaper.com, free-cute-backgrounds.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha