Když zahradě vládnou barvy

Když zahradě vládnou barvy

Zahradní inspirace, vydáno 28. 04. 2015

S potěšením lze konstatovat, že mnoho zahrad v posledních letech opravdu doslova rozkvetlo. Snad v každé zahradě, kde se najde pergola, altánek, plot nebo domek na nářadí, lze také uplatnit barvu a dát tak tomuto prostoru zajímavý barevný vzhled.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Květinové parky

Park Keukenhof, známý také jako Zahrada Evropy, je největší světovou květinovou zahradou. Nachází se v blízkosti Lisse, v Nizozemsku. Je zde vysázeno přibližně 7000 000 cibulovin, které jsou v parku pravidelně každoročně vysazovány. Park se rozkládá na ploše 32 ha. Je přímo ukázkovým příkladem toho, jak se dají vnést barvy do zahrady, neboť například potok modrých modřenců představující tekoucí řeku mezi vysazenými tulipány je toho důkazem. Dalším místem, které uchvátí každého a okouzlí jeho smysly je vistáriový tunel v Kawachi Fuji zahradách v Japonsku. Fialové a bílé květy vistárií vytvářející barevnou duhu vás provedou tímto neuvěřitelně krásným tunelem.

Kvetoucí rostliny ale i zahradní stavby

Barva se nemusí v zahradě objevit jen díky rozkvétajícím stromům keřům a květinám, ale také díky nátěrovým hmotám, které pomohou obnovit povrch malých zahradních staveb. Do zahrad vysazujte rostlinstvo i s ohledem na zabarvení závislé na ročním období. Ptactvo na podzim lákají krásně vybarvené bobulovité plody mnohých keřů, našemu lidskému oku zase lahodí spíše méně obvyklé barvy, jako je pro květiny například barva modrá nebo fialová. V těchto barvách je možno do zahrady zakomponovat například náprstníky, pomněnky, nejstarší druh klematisu – klematis Jackmanii, dále polštářovité skalničky, například huseníky nebo phloxy, levanduli nebo kulovitý bělotrn echinops, okouzlující vistárie, alium nebo krásné modřence. Také dekorativní zelí nebo dokonce i saláty určené ke konzumaci mají neuvěřitelné spektrum barev.

 

Další barevné příležitosti

K dalším možnostem, jak přidat zahradě na barvách je například nátěr plotu. Šmolkově modrá nebo čistě bílá barva u loubí, branky nebo laťkového plotu může být ve správné zahradě vítaným oživujícím prvkem. Bát se nemusíte ani červené nebo růžové barvy. Natřete si s ní například přesazovací stolek nebo dětský domeček ze dřeva. Krycí barvy na dřevo seženete v několika odstínech a můžete využít i jejich kombinací. Děti pestré barvy milují.

 Text: Zuzana Bohdalová
Foto: indulgy.com, buzzfeed.com, matadornetwork.com, oddee.com, thelovelyplants.com, bhg.com, m.almanac.com, thisivyhouse.tumblr.com, flickr.com, gardeners.com, suttons.co.uk, bhg.com, dontcallmebetty.tumblr.com, parisiennefarmgirl.com, cooledeko.dedrivenbydecor.blogspot.com, kortizlpc.blogspot.co.uk, splendidsass.blogspot.com, tuinenlandschap.nl, tickingandtoile.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha