Keramika - půvabná součást naší zahrady

Keramika - půvabná součást naší zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 27. 05. 2010

Dokonalá zahrada - to vůbec nejsou jenom květiny, keře, stromy a pak praktické věci jako je altán, terasa, pergola. Nedílnou součástí a finálním podtržením krásy zahrady by měla být také keramika, která na sebe může vzít mnoho podob - v zahradě se vyskytují plastiky, sochy, různé dekorativní prvky, keramické květináče, koryta i amfory na květiny.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...
​Keramika musí být vidět, ale nesmí se rozbít

Keramika musí stát nebo viset na optimálním místě. Protože je rozbitná a může přijít v exteriéru k úhoně, je dobré pro ni vybírat bezpečná místa. Ne v cestě nebo v místě, kde si hrají děti, ale hezky kus od cestičky, v zákoutích, u stěn. Vázy, květináče a jiné nádoby na zahradu volíme širší a nižší a vyhýbáme se nestabilním tvarům.

Kde co nejvíce vynikne

Keramické objekty zavěste na zdi domu, chatky, na větve stromů nebo pergolu; zaujmou i na nízkých zídkách. Keramické kachlíky a menší plastiky, vyráběné z hrubé šamotové hlíny, připevněte  jako dominantní prvek na zahradní zeď - pozornost přitáhnou jejich barevné glazury s mnoha efekty, jako je kraklé (popraskaný povrch) nebo měděné stínování. Zeď v jejich okolí pak nechte porůst, ideální jsou popínavky. Bonsajové misky všech tvarů a barev jsou ideální na okraji terasy. Květináče různých velikostí svým jednotným a opakujícím se tvarem zaujmou v kompozici u paty schodiště, na pokraji trávníku nebo se mohou skrývat u zahradního jezírka. Zahradní partie ve společenské části ozdobí mělké či hlubší dekorativní keramické mísy na kaktusy, netřesky a  drobné skalničky.
Keramika - půvabná součást naší zahrady
Tradiční výroba se cení

Je rozdíl mezi průmyslovou produkcí (květináče) a ručně vyráběnou keramikou. Zejména ta je svou nezaměnitelností a originalitou každého kousku opravdovou ozdobou každé zahrady. Ruční zahradní keramiku vyrábí a prodává tupeskakeramika.cz. Zahradni-keramika-hoffman.cz nabízí mrazuvzdornou zahradní keramiku vypalovanou v peci na dřevo, tedy tradičně, jako před sto lety...

TIP: hledáte-li originální dárek pro přátele, zkuste sáhnout po ručně vyráběné zahradní keramice!

Vždy jiný styl zahrady

Spojení keramika- kvetoucí květiny dosáhnete příjemného \"středomořského\" dojmu. Keramické objekty kombinované s materiály jako je bambus nebo suché trávy a rákos propůjčují exteriéru zase nádech japonské zahrady. Spojením keramiky s kameny různých velikostí, tvarů a barev a textur vznikají velmi působivé kompozice zahrad a teras v přírodním stylu.

Kde hledat?

Keramické truhlíky a květináče najdete kromě zahradních center také na trees.cz nebo hruska-skolky.cz. Plastiky a autorskou keramiku pak v ateliérech keramiků.

O jiných zahradních dekoracích si přečtěte v článku Květinové závěsy - obklopme se voňavou nádherou.

Alena Jansová
Foto: Artkeramika, Atelier zahrad, Marciánová, Ram zahrady, Ivana Bambasová-Jan Bambas, a-krejci.cz, Luta.cz (Romana Korečková)

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha