Konev - praktická dekorace nejen do zahrady

Konev - praktická dekorace nejen do zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 21. 01. 2011

Obyčejná plechová pozinkovaná konev s kropičkou určitě dobře plní svůj účel na zahradě i v interiéru, jenže dnes vybíráme takové předměty nejen prakticky, ale také tak trochu pro ozdobu. A tak mnohá konev i konvička skončí nakonec jako dekorativní předmět.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Navíc designéři se předhánějí v nápadech i u takových zdánlivě obyčejných předmětů. Konvičky na zalévání pokojových květin žijí s námi v interiérech po staletí, takže i dnes najdete v obchodech nejrůznější tvary a styly, od načančaného porcelánového „rokoka“ až po nejmodernější orientální nebo cool italský design.

Zahradní dekorace
Zalévání je v létě činnost pro zahradníka neodbytná a pravidelná. Proto konev často zůstává stát po ruce na viditelném místě. A tam může pěkná  zelená, červená, žlutá nebo modrá plastová, která je navíc lehká a tudíž praktická, fungovat zároveň jako efektní barevná dekorace mezi rostlinami nebo na zeleném trávníku. Proč by ale stará plechová konev nemohla ještě sloužit? Stačí trochu barev a máte z ní pěknou vázu pro kytici ostříhaných větviček z keřů a dokvétajících letniček. Zručný malíř ozdobí tělo konve lehce naivním  obrázkem sluníčka, domečku nebo kvítků, méně šikovný natěrač třeba jen zvýrazní lemy a kropičku sytější nebo kontrastní barvou. Použít můžete běžné barvy na kov, kterých je kolem domu většinou zásoba.
Konev - praktická dekorace nejen do zahrady
Dekupáž, neboli ubrousková technika, se zde také uplatní, musíte ale přidat jednu vrstvu laku, aby vám dekorace venku vydržela alespoň jedno léto. Trvanlivější bude konev ozdobená od výrobce třeba růžičkami, ale řekněte – není lepší si trochu pohrát a takovou zahradní dekoraci si při posezení na terase za pěkného slunečného odpoledne vyrobit vlastnoručně?
Konev - praktická dekorace nejen do zahrady
Konvička jako květináč i plastika

Nebojte se, stále nezapomínáme na to, že konvičkou budete chtít pokojové květiny nebo třeba truhlíky na oknech či zábradlí terasy zalévat. K tomu je třeba si vybrat tak tvarovanou konev, aby pohodlně sloužila svému účelu. Měla by mít kropičku, protože semínka a drobné sazeničky potřebují jemnou zálivku. Pak už zaléváte většinou ke kořenům nebo do mističek, takže hubička by neměla být příliš široká a její rameno by mělo být jen o málo vyšší, než je hladina vody v konvici – jinak vám voda bude při naklonění plné konvičky přetékat otvorem pro naplňování.
Konev - praktická dekorace nejen do zahrady
Konvičky ovšem mohou posloužit také jinak. Do pokojové zahrádky svým původem tak trochu patří a dobře zapadají, takže do nich můžete vysázet třeba bylinky – nasypete zhruba do dvou třetin dobře propustný materiál, keramzit nebo písek, doplníte zeminou a na kuchyňském okně budete mít několik malých konviček s petrželkou, bazalkou, pažitkou nebo majoránkou. Vhodnější jsou bylinky jednoleté až dvouleté, protože>trvalky přece jen potřebují občas přesadit, okopat, přihnojit – a na to jsou konvičky trošku nepraktické. Právě tak je to s dekorativními květinami, v bytě i na terase se v nich po jednu sezonu bude dobře dařit maceškám, voskovkách, begonkám nebo petuniím, trvalky patří do klasických pěstebních nádob. Šikovná možnost? Požijte konvičky na zakořenění odnoží pokojových rostlin ve vodě nebo prostě na hydroponní pěstování. Konvičku můžete pak i zavěsit a nechat z ní splývat výhonky liánovitých rostlin nebo třeba břečťanu. Taková květinová dekorace vydrží dlouhé měsíce.
Konev - praktická dekorace nejen do zahrady
TIP: Mozaika vlastní výroby
Máte doma starší oprýskanou konvičku a chcete si ji vyzdobit? V hobby prodejnách zakoupíte sklíčka různých barev na mozaiku, případně můžete rozbít zbytky různobarevných dlaždiček na malé kousky a skládat mozaiku z nich. Podle toho, z jakého materiálu konvička je, si vyberete lepidlo – dnes je možné díky speciálním lepidlům slepit prakticky cokoliv s čímkoliv. Střípky mozaiky pak podle své fantazie polepíte konvičku. Nakonec speciální hmotou vyplníte spáry, dobře očistíte a naleštíte a půvabná nápadná dekorace je hotová.

Text: Gabriela Koulová
Foto: diggapic.com, de.academic.ru, monchesfarm.com, trend-hunter.de, nowathome.co.uk, preisroboter.de, home.arcor.de, proidee.fr, theglassbischon.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 03. 2011 Reagovat
manislava: miluju takovéto věci.zahradu nemám,ale je to krásná dekorace i v bytě

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha