Krása zahrad v zimě

Krása zahrad v zimě

Zahradní inspirace, vydáno 12. 12. 2013

Jakmile vaši zahradu v ranních hodinách pokryje jinovatka, otevřou se před vámi okouzlující doslova pohádkové pohledy. A v takových chvílích se vyplatí zblízka obdivovat jemné doslova filigránské krajkoví okrajů rostlin, které vám ukazují svou krásu nejen přes léto, ale také i v průběhu zimy. Ojíněné okraje všech druhů rostlin z nich dělají něžné krajky a vytvářejí nespočet příležitostí spatřit zahradu v zimním bílém hávu.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

I nyní, když stromy a keře odložily své kabáty z listí a zkadeřené hlavičky listopadek mizí pravidelně v ranních mlhách, rozhodně nemusí vaše zahrada vypadat smutně a zanedbaně. Zahrady uprostřed zimy nemusí být ani jednobarevné, neboť to vždy souvisí s výsadbou stromů a keřů, které jste do své zahrady umístili.

V průběhu volných víkendů byste si měli udělat čas na procházku po zahradě. Využít této příležitosti k tomu, abyste prohlédli úvazy na stromech a keřích, které potřebovaly ochránit před sněhem a mrazem. Rozhlédněte se také, zda je pořádku vše ostatní, napravte případné nedostatky. 

I když zahrádkáři v průběhu zimy častěji sedí v teple domova u kamen a prohlížejí časopisy a v knihách pátrají po dalším zvelebení svých zahrad v příští sezóně, jistě rádi za slunného zimního dne vyrazí na zahradu, aby se pokochali krásou čerstvě napadaného bělostného sněhu, který ulpěl na jehličnanech a keřích a vytvořil tak pro rostliny přírodní ochranu před mrazem.

V zimě chudé na sněhovou nadílku by i tak měla nabízet zahrada pohled na zelené rostliny. Velmi ceněné zvláště v tuto dobu budou na vaší zahradě krásné jehličnany obalené šiškami, jako například jedle korejská anebo jedle stříbrná. V zimě se však mohou na vaší zahradě objevit dokonce i kvetoucí rostliny a keře. Jejich zástupci, jako čemeřice černá, jasmín nahokvětý, vilín nebo kalina vonná jsou právem hrdi, že se v tomto nevlídném ročním období mohou předvést ve své plné kráse. 

Nedílnou součástí zahrad bývají i živé ploty, kdy v tomto období zvláště dobře vynikají ty stálezelené, vysázené například z ptačího zobu, bobkovišně anebo dřišťálu Juliina. Takové zahradní skvosty výrazně zvyšují i v zimě okrasnou hodnotu každé zahrady. Opomenout nesmíme ani vysokou okrasnou hodnotu keřů, na kterých často po celou zimu doslova září barevné perly jejich bobulovitých plodů. Ty slouží nejen jako okrasa, ale také jako vydatná zásobárna chutného krmiva pro přezimující ptactvo.

Zkrátka zahrady mají svůj půvab v každém ročním období a na to bychom měli pomýšlet i při našem zimním rozmýšlení nad nejrůznějšími vylepšeními, která můžeme svým zahradám dopřát v následující sezóně.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wintergreenhouse.com, greenhousegardencenter.com, gardenunit.com, chicagomag.com, foxhollowgarden.co.uk, studiogblog.com, gardeningnewstoday.com, jilldanyelle.com, ehow.com, aspenlandscapedesigner.blogspot.com, rhonestreetgardens.com, altoonsultan.blogspot.com, cntraveler.com, finegardening.com, gratefullyinhisgrace.blogspot.com, hants.gov.uk, dayrecipe.com, valbourne.co.uk, blog.marianilandscape.com, indianapublicmedia.org, gardenblog.winterthur.org, create-shift.com, blog.knibbdesign.com, juliemagerssoulen.blogspot.com, thetimes.co.uk, writehealth.co.uk, mabelandrose.com, ourlittleacre.blogspot.com, jewellgarden.com, landlove.com, home.howstuffworks.com, farleyerlodge.co.uk, remarc.com, wallpapersfor.me, redbubble.net, bellinghamsandwich.com, scenicreflections.com, 1zoom.me, publicdomainpictures.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha