Krásné zahrady plné barev

Krásné zahrady plné barev

Zahradní inspirace, vydáno 07. 05. 2014

Barvy v zahradě, stejně jako různorodé textury materiálů způsobují to, že každá zahrada je neopakovatelná, jedinečná a něčím výjimečná. Zkuste si představit svou zahradu bez kvetoucích rostlin, jen se stálezelenými keři a stromy, jistě bude vypadat zajímavě, ale mnohým z nás by v takové zahradě chyběla právě barevná pestrost. Někomu naopak vyhovují právě takovéto zahrady.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Stejně, jako je náš vkus odlišný, odlišné je i naše vnímání barev. Někdy jsme právě v zahradních prostorách ve využívání pestré barevné škály mnohem odvážnější, než bychom byli při zařizování svých bytů a domů. Jako bychom vnitřně cítili, že barvy a zahrada jsou dvě veličiny, které k sobě patří.

Stejně tak, jako jsou barvy, které se hodí k vytvoření zajímavého barevného efektu, jsou barvy, které lze využít naopak ke zklidnění daného prostoru. Čistě a zcela vytříbeně bude působit v zahradě střízlivá paleta černé, šedé a bílé barvy doplněná střízlivou barvou zeleného listoví. Takováto barevná schémata nejčastěji vídáme v přísně upravených historických zahradách ve formálním stylu.

V elegantních městských partiích se uplatňují bíle květy, stříbrné olistění a také kovy se zde výtečně osvědčily. Takovéto kompozice nás pak přímo nabádají k tomu, abychom i ve svých zahradách využili například k oživení stinných míst bělokvěté rostliny s panašovanými bílo-zelenými listy.

Schopnost upoutat v zahradě nejvíce mají právě barvy umělé, takové, které se v přírodě běžně nevyskytují. V některých moderně koncipovaných zahradách se můžeme v současnosti setkat například s použitím fluorescenčních barev a materiálů. Takovéto prvky dodají zahradě a danému prostoru až futuristický anebo alespoň extravagantní vzhled. Jako příklad můžeme uvést neonové diody využívané jako zahradní osvětlení anebo plexisklové dělící stěny. 
 
Vraťme se ale k barvám přirozeným, typickým pro zahradní květenu a další rostliny, které toužíme mít na svých zahradách. Vzpomeňme kupříkladu okouzlující vzhled vřesovišť. Ihned se nám vybaví barvy tlumenější, fialové, modrozelené či šedavé. Toto jsou barvy typické pro zahrady mediteránního typu, pro zahrady bylinkové, ke kterým neodmyslitelně patří husté porosty levandule, šalvěje, mateřídoušky a tymiánu.

Do zahrad jsou neodmyslitelně vkomponovány i barvy zemité, neutrální. Béžové, hnědé a zlatavé odstíny si pro sebe vyhrazuje období sklizně, podzimu a také typické volné přírody plné dřeva a usychajících stébel nejrůznějších trav a listů spadaných z korun stromů. Jak zasychající trvalky, tak například dřevěné zahradní posezení nebo ploty pletené z vrbového proutí, to vše bezchybně zapadá do zahrad laděných ve venkovském duchu. Také řady stromů a keřů zlátnoucích s přicházejícím podzimem dotvářejí atmosféru svými tlumenými barvami vytvářejícími pozadí pro další rostliny v zahradě.

Veselé a zářivé barvy plné slunce a jásavých odstínů jsou typickým průvodcem jarních květin v našich zahradách, a právě nyní se nám tato paleta optimistických a svěžích barev naplno otvírá, a tak se z ní naplno radujeme společně s probouzející se přírodou. Uvítejme jaro na svých zahradách.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, englishroseforum.com, familybyheart.net, indulgy.com, spaldingbulb.co.uk, awayto-garden.com, amazingwishlist.com, bhg.com, clivenichols.com, hgtv.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha