Kudy a kam vedou cestičky

Kudy a kam vedou cestičky

Zahradní inspirace, vydáno 21. 04. 2010

Cestičky a pěšinky a chodníky v zahradě jsou zásadním komunikačním prostředkem, ale také důležitým stavebním elementem. Navíc ale také důležitým a viditelným dekoračním prvkem, který musí do zahrady dokonale padnout a splynout s ní. Cestičky, trávník, záhony, květiny, keře stromy plus zahradní stavební prvky - to všechno by mělo zachovávat jeden styl.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...
Cestičky, pěšinky a chodníky si samozřejmě můžeme nechat navrhnout od architekta v rámci zpracování architektonického projektu celé zahrady. Musíme s ním ale konzultovat a sdělit mu nejen to, jakou zahradu si představujeme. Ale i takové detaily, jak se v zahradě pohybujeme, co na zahradě převážně děláme - to vše bude ovlivňovat charakter cest a pěšin.

Osvědčenou praktickou metodou a druhou možností realizace komunikací je zjistit, kudy nejvíce chodíme - a tudy potom vést cestičky. To je samozřejmě použitelné, až když už v domě bydlíme a na zahradě - ač nehotové - se pohybujeme. A tedy odněkud někam chodíme, což je brzy viditelné v podobě vyšlapaných cestiček. Ty potom necháme zpevnit a dát jim finální úpravu.
Kudy a kam vedou cestičky
Cesty funkční a okrasné

Jeden druh cest slouží komunikaci. Taková cestička je ryze funkční a slouží k tomu, abychom se co nejrychleji a pohodlně dostali dejme tomu od domu k zahradní kuchyni, od udírny na terasu, od branky do domu nebo  kamkoliv jinam. Další druh cestiček a pěšinek je ale jiný. Jsou to vyhlídkové pěšinky, vedoucí nejzajímavějšími místy zahrady, cesty, které nás vedou mezi vonícími záhony, kolem krásných solitérů, přírodních útvarů, přes můstek nad zahradním potůčkem, mineme jezírko a tak podobně. Prvotní požadavek, aby cesta byla co nejkratší, přímá, tady naprosto odpadá, naopak. Tato cestička podporuje tedy relaxační funkci zahrady.
Kudy a kam vedou cestičky
Z kopce do kopce - hlavně bezpečně

Velmi efektní je taky vést cestičky do kopečků a zase do zahradních údolí, pokud vybudujeme plastický terén zahrady třeba při bagrování jezírka. Další kapitolou jsou cestičky na svažitém terénu, v zahradě s převýšením. Pro všechny cestičky, ty funkční i ty okrasné a v jakémkoliv terénu platí, že musejí být bezpečné. O tom ale už zase někdy příště.

O tom, čím vyzdobit zahradu i v okolí cest, se dočtete v článku Zahrada s náznakem originality a vkusu.

Alena Jansová
Foto: Berax, Brickdesign, Gettyhouse, i.phase, outdoors gardens

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha